• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Poświęcić na to czas, czy w ogóle nie zaprzątać tym głowy?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
464 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2018 w Mikrokontrolery przez Jacob_sSs Początkujący (250 p.)

Witam. Ostatnio zamówiłem sobie z Chin arduino uno z dużym zestawikiem. Jako, że o przesyłki został miesiąc, przyszedł mi do głowy pomysł, żeby poprogramować w innym języku, żeby się trochę oswoić. Wybór padł na c++ wraz z kursem pana Mirosława. Teraz trochę poczytałem i po pierwsze rzuciło mi się w oczy, że ten kurs jest "przestarzały" i z tego wynikają moje pytania:

  • Czy kurs na YT jest na tyle nieaktualny, żeby go całego dokładnie nie przerobić? Nawet nie planując dalszego rozwoju w c++?
  • Czy arduino używa w jakikolwiek sposób c++ i czy jeśli zakładam, że interesuje mnie tylko arduino (i nie chcę kontynuować c++) to czy jest sens, żebym poznawał kolejne tajemnice tego języka (i kupił książkę) ? Może w ogóle to strata czasu i pieniędzy na c++ i lepiej cały ten czas poświęcić na arduino? A może inny język przygotuje i rozwinie mnie lepiej...

Dodam, że obecnie jestem w liceum. Lubię rozumieć to czego się uczę, nie mam problemów z przedmiotami ścisłymi i logicznym myśleniem wink Nie planuję siedzieć w informatyce stricte koputerowej, ale wolałbym jakieś mechanizmy itp.

Z góry dziękuję bardzo i pozdrawiam!

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 29 marca 2018 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
wybrane 29 marca 2018 przez Jacob_sSs
 
Najlepsza
Kurs mirosława można traktować jako ogólny wstęp do programowania, niezależny od konkretnego języka czyli - algorytmy, "gramatyka" języków programowania w ogóle itd. W celu dalszego rozwoju w konkretnym języku lepiej kupić książkę/tutorial z sieci a jeśli ma być to stricte pod arduino to zwłaszcza dokumentację na stronie autorów arduino (angielski to podstawa i tego nie przeskoczysz) bo arduino domyślnie wspiera czyste lekko zmodyfikowane C a nie C++

Arduino moim zdaniem jest dobre dla osób które lubią elektronikę - ja swoje kiedyś sprzedałem bo mnie zabawa w postaci składania klocków z aliexpress/ebay nie kręci. Dodatkowo trzeba umieć optymalizować kod - który kompilator stworzy lepiej niż przeciętny programista. Zarobkowo będzie OK jeśli pójdziesz w embbeded (systemy wbudowane).
komentarz 29 marca 2018 przez Jacob_sSs Początkujący (250 p.)

Dzięki laugh Wyjaśnisz tylko o co z tym chodziło?

Zarobkowo będzie OK jeśli pójdziesz w embbeded (systemy wbudowane).

Ogólnie to jestem bardzo zmieszany. Chciałbym się trochę zagłębić w różne tematy, m.in elektronika, żeby w przyszłości być raczej tym "specjalistą", którego szuka pracodawca, a nie odwrotnie.

Bardzo dużo się nasłuchałem o sytauacjach, że ktoś skończył studia, dużo z czegoś umie, a mimo to nie mas prawie szans na robotę... W necie jest cała masa poradników, kursów i książek, ale chciałbym mieć pewność, że moje zaangażowanie zaprocentuje i cały czas nie będzie zmarnowany. Dlatego czuję się bardzo rozdarty frown

Czy uważasz, że arduino to może zabawka dla małych pasjonatów i warto byłoby się zająć od razu "poważniejszą elektroniką"?

1
komentarz 29 marca 2018 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)

Bardzo dużo się nasłuchałem o sytauacjach, że ktoś skończył studia, dużo z czegoś umie, a mimo to nie mas prawie szans na robotę... 

To dość oczywiste - siedząc te 5-6 lat na studiach i mając typowe domowe wygody ludzie raczej niechętnie się kształcą po za tym co robią na tych studiach - mógłbym zaryzykować wręcz stwierdzenie że te 5-6 lat są wyjęte z życiorysu bo nie ma się żadnego doświadczenia (jeśli to nie były zaoczne). Oczywiście to tylko moje zdanie.

Nie znam się niestety na elektronice, mój konik to administracja komputerami, mnie się nie spodobało arduino głównie z tego względu że kupę kasy trzeba wydać - niby UNO to jakieś 30 zł około ale samo w sobie będzie raczej przyciskiem do papieru... nie bez powodu nazywa się urządzeniem do szybkiego prototypowania urządzeń... ;)

"Czy uważasz, że arduino to może zabawka dla małych pasjonatów i warto byłoby się zająć od razu "poważniejszą elektroniką"?"

Jak wyżej, nie jestem ekspertem ale w żadnym razie nie powiedziałbym że arduino jest czymś niepoważnym. W dobrych rękach można przy jego pomocy stworzyć bardzo wiele a nawet coś całkiem nowego - widziałem na nim już e-papierosy, drukarki 3D a nawet rozruszniki serca! (high-end). I z racji pamięci (32 kb) jest świetny właśnie do embbedu. 

+1 głos
odpowiedź 29 marca 2018 przez niezalogowany
Kurs Pana Mirosława to dosłownie podstawy podstaw. Poszukaj sobie czegoś w google najlepiej po angielsku. Możesz sobie także przeczytać dokumentacje c++. Ale według mnie jest poszukać sobie jakiegoś  kodu open-source np. na githubie i pokombinować z nim troszeczkę sprawdzić co robią dane funkcję itd.
komentarz 29 marca 2018 przez Jacob_sSs Początkujący (250 p.)
Dzięki. Rozjerzę się.
0 głosów
odpowiedź 29 marca 2018 przez Jacob_sSs Początkujący (250 p.)
Czy ktoś jeszcze mógłby rozwinąć trochę powiązania z arduino z c++ lub innym jezykiem?
komentarz 30 marca 2018 przez Bondrusiek Maniak (61,370 p.)
Język programowania Arduino jest oparty na środowisku Wiring i zasadniczo na języku C/C++ (kilka prostych przekształceń kodu wykonywane przed przejściem do avr-gcc).

Tu masz kurs https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-podstawy-programowania-spis-tresci-kursu-id5290 Arduino. Jest to dość rozbudowany tutorial. Radzę przejrzeć te artykuły dzięki temu poznasz składni języka oraz możliwe wykorzystania Arduino.
komentarz 31 marca 2018 przez Jacob_sSs Początkujący (250 p.)
Wielkie dzięki ;)

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 633 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 188 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,645 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2018 w Mikrokontrolery przez hiveplay Początkujący (430 p.)

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,561 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...