• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Uniwersalny profil technikum - elektronik czy informatyk? Co jest bardziej przyszłościowe, przydatne?

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
1,824 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Riventros Nowicjusz (180 p.)
zamknięte 4 kwietnia 2018 przez Riventros

Witam.

 

Stoję przed wyborem szkoły średniej. Interesuję się informatyką od dawna,z pasji pisałem proste gierki, aplikacje, grafikę rastrową, wektorową, nie jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie. Zupełnie odwrotnie sytuacja ma się w kwestii elektroniki, nie miałem z nią wcześniej styczności poza okrojoną teorią na fizyce w gimnazjum czyli "praktycznie wcale". Nie wiem co będę robił po technikum, nie wiem na jakie studia pójdę. Tutaj pojawia się pytanie który kierunek jest bardziej "UNIWERSALNY", jeśli można to tak nazwać. Np. gdybym studiował, powiedzmy, AUTOMATYKĘ co przyda mi się bardziej? Informatyka czy Elektronika? Nie wiem czy moje myślenie jest prawidłowe, ale uważam, że informatyka jest węższą dziedziną niż elektronika, ponieważ opiera się na pracy z komputerem, software > hardware. Czy miał ktoś z was, drodzy forumowicze, takie przemyślenia? Lub jest już po studiach/technikum i może rozwiać moje wątpliwości?

 

Pozdrawiam

Miłosz

komentarz zamknięcia: Przedawnienie

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 29 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Cześć Miłosz,
moim zdaniem i jedno i drugie jest przyszłościowe. Nawet powiem więcej, dziś się dość mocno zaciera granica między informatyką i elektroniką (a przynajmniej na niektórych płaszczyznach jak mechatronika, robotyka itp.).
Niestety nie potrafię Ci odpowiedzieć na pytanie, co będzie osobiście lepsze dla Ciebie, bo nie wiem, zresztą i Ty też, jaki zawód chcesz wykonywać. Zarówno informatyka, jak i elektronika jest dziś mocno rozbudowana. I nie jest tak, że informatyka to tylko software i hardware, a elektronika to tylko lutowanie.
Ja osobiście bym Ci doradził, abyś robił to co lubisz, co kochasz. Być może kiedyś zobaczysz, że pracując w jakimś zawodzie, który Cię, że się tak wyrażę nie kręci, szybko się wypalisz. Będzie Ci to sprawiało same przykrości. Natomiast wykonując to, co się lubi, wtedy taka praca jest czystą przyjemnością, idziesz do niej z uśmiechem na twarzy. Skoro lubisz "bawić" się informatyką to idź w tym kierunku. Nie wiadomo, jak zareagujesz w technikum elektronicznym przy zetknięciu z elektroniką, czy Ci się to spodoba. Jeśli nie to się po prostu będziesz męczył z dnia na dzień aż zapewne przeniesiesz się na informatykę. Co oczywiście nie jest nic złego. Znam sporo uczniów, którzy tak postępują, tzn. idą na jeden kierunek a potem przenoszą się na inny, bo jednak okazuje się, ze to nie jest to, co im się podoba. Np. jeden z moich uczniów trafił na informatykę, bo wszyscy tam szli, a po kilku miesiącach wylądował w zawodówce bo chce być lakiernikiem. Jesteś człowiekiem młodym i masz prawo jeszcze nie wiedzieć, kim chcesz być w przyszłości.
A tak na zakończenie to masz jeszcze chwilę czasu, może spróbuj zrobić coś z elektroniką, np. Arduino, lub LEGO MINDSTORMS. Albo po prostu zakup jakieś urządzenie w częściach i spróbuj je zlutować, złożyć w całość.
Pamiętaj - jeśli potrafisz marzyć, potrafisz tego dokonać!
Powodzenia
komentarz 30 marca 2018 przez Riventros Nowicjusz (180 p.)
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mój problem polega na tym, że nie miałem nigdy styczności z elektroniką. Nie wiem także co będę robił po technikum, a w klasie o profilu informatycznym fizyka odpada po 1 roku, co jest mało "uniwersalne", jeśli można tak powiedzieć. "Bezpieczniejszym kierunkiem" dla mnie jest elektronika, ale nie wiem czy będzie mnie to interesować, czy to polubię...
komentarz 30 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Tak jak pisałem, zawsze możesz się przenieść na inny kierunek, np. po 2-3 miesiącach, co prawda nie jest to jakaś komfortowa rzecz, ale jest dużo uczniów, którzy są w podobnej sytuacji jak Ty, którzy się przenoszą i wiedzie im się dobrze.
Niestety nikt za Ciebie decyzji nie podejmie. Weź sobie rozpisz na kartce wszystkie za i przeciw odnośnie elektroniki i informatyki. Może to choć trochę Ci pomoże :)
+3 głosów
odpowiedź 29 marca 2018 przez RedRevenge Obywatel (1,230 p.)
Miłoszu, stoisz przed wyborem przed jakim ja stanąłem prawie 8 lat temu.

Przed wyborem szkoły średniej miałem niewielką wiedzę z zakresu programowania i zerową z elektroniki. Wiedziałem że chciałem związać swoją przyszłość z programowaniem lub czymś pokrewnym, mimo wszystko wybrałem profil technik elektronik. Powiedziano mi wtedy takie słowa: "Elektronikowi łatwiej się później przerzucić na informatykę, niż informatykowi na elektronikę."

Wyboru nie żałuję. Zapoznałem się z wieloma aspektami elektroniki ale tak na prawdę to co wyniosłem z tego to obycie z prądem, wiedza na temat podstawowych elementów elektr., projektowanie i budowa własnych układów elektronicznych, umiejętność lutowania. Wiem że gdybym poszedł wtedy na informatykę to do tej pory miałbym najprawdopodobniej zero wiedzy  na te tematy.

W czasie szkoły średniej na własną rękę podszkalałem się nieco w programowaniu w C/C++ i zacząłem budować układy elektroniczne z mikroprocesorami AVR i je programować co było super doświadczeniem.

Po szkole średniej poszedłem na inżynierskie studia na kierunku Automatyka i robotyka gdzie przydała się zarówno wiedza z programowania jak i elektroniki. Teraz robię magisterkę z informatyki.

Wszystko to pozwoliło mi pracować zarówno jako programista C#, ale także programista sterowników przemysłowych, także jako tester, oraz miałem również doświadczenia zawodowe w pracach przy szafach sterowniczych maszyn produkcyjnych.

Dostosować moją historię pod Twoją osobę będzie ciężko, ale jestem żywym przykładem na to że pasjonując się informatyką, pójście na elektronikę nie jest złym pomysłem (tylko pamiętać i rozwijać pasję informatyki ;) )

Gdybyś miał jakieś pytania, wątpliwości itp. to zapraszam do rozmowy. Służę wiedzą, doświadczeniem i pasją na tyle na ile potrafię :)

Pozdrawiam
komentarz 30 marca 2018 przez Riventros Nowicjusz (180 p.)
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Również wiele razy słyszałem o tym, że "elektronikowi łatwiej się później przerzucić na informatykę, niż informatykowi na elektronikę". Mój problem polega na tym, że nie miałem nigdy styczności z elektroniką. Nie wiem także co będę robił po technikum, a w klasie o profilu informatycznym fizyka odpada po 1 roku, co jest mało "uniwersalne", jeśli można tak powiedzieć. "Bezpieczniejszym kierunkiem" dla mnie jest elektronika, ale nie wiem czy będzie mnie to interesować, czy to polubię...
komentarz 30 marca 2018 przez RedRevenge Obywatel (1,230 p.)
A dużo masz czasu do wyboru? Możesz postawić jakieś swoje pierwsze kroki w elektronice bez szkoły. Mógłbyś zweryfikować czy może Cię to interesować.
komentarz 3 kwietnia 2018 przez Riventros Nowicjusz (180 p.)
Miesiąc. Tak bym zrobił, ale co bez ŻADNEJ wiedzy praktycznie oprócz prawa ohma z fizyki w gimnazjum?
+2 głosów
odpowiedź 29 marca 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
edycja 30 marca 2018 przez Beginer

Twoje pytanie, rozterki są jak najbardziej zasadne. Odpowiedź nie jest prosta. Musisz sam ocenić swoje zdolności i zainteresowania. Ostatnią rzeczą jaką mógłbyś zrobić, to kierowanie się modą czy zarobkami.

Elektronikiem trzeba się urodzić, informatykiem można się stać. Do elektroniki trzeba mieć smykałkę, szczególne zamiłowania i predyspozycje (na granicy z powołaniem). Często są już widoczne od najmłodszych lat. Przejawiają się m.in. budowaniem jakichś prostych układów i urządzeń, zwykle w domowej mini pracowni. Elektronik myli się tylko raz! A później gasi pożar, albo wymienia układ. Trzeba mieć zmysł praktyczny, zdolności konstruktorskie, manualne, umiejętność posługiwania się lutownicą. Trzeba znać i rozumieć podstawowe zjawiska, wielkości związane z prądem elektrycznym.

Jeśli takich cech, zdolności, zainteresowań u siebie nie znajdujesz, to wybierz informatykę, która jest bardziej bezpieczna, teoretyczna; za warsztat, pracownię wystarczy komputer. Jeśli masz zdolności praktyczne, mechatroniczne, lubisz tworzyć, budować, majsterkować, chcesz mieć do czynienia z żywą materią - to wybierz elektronikę.

Elektronika jest typowo męskim, inżynierskim kierunkiem. To nie jest temat dla dziewczyn. Jeśli na informatyce jest ich mało, na elektronice nie spotkasz prawie w ogóle.

Prawdziwe jest zdanie:

Elektronikowi łatwiej się przerzucić na informatykę, niż informatykowi na elektronikę.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 803 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 1,449 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...