• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Robotyka jak zacząć

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
2,241 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)

Witam wszystkich serdecznie, gnębi mnie myśl że ciągnie mnie do robotyki i nie chce spróbować. Otóż w takim razie zjawiam się tutaj z moim pytaniem.

  1. Jak zacząć
  2. Jakiego języka programowania się uczyć ( programowanie robotów właśnie najbardziej mnie kręci)
  3. Skąd poradniki wziąć
  4. Jakie książki
  5. Jakie koszta
  6. Jakie zapotrzebowanie na rynku jest na takich ludzi.

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 24 czerwca 2015 przez BlupiSpidi Użytkownik (960 p.)

Witaj,

jeżeli znasz już C++ to polecałbym zapoznać się z platformą Arduino. Tam wszystko bazuje na tym jęzku przez co będzie Ci bardzo łatwo cokolwiek zaimplementować. Warto też poznać jakieś podstawy elektroniki. Na YT jest sporo kanałów takich jak

Elektroprzewodnik https://www.youtube.com/user/ElektroPrzewodnik/videos

Elektro Maras https://www.youtube.com/user/elektromaras/videos 

które pomogą Ci w jej zrozumieniu. 

Warto odwiedźić też kanał https://www.youtube.com/user/chickenparmi/videos gdzie gosciu opisuje krok po kroku jak stworzyć prostego robota (np. omijającego przeszkody).

Jeżeli chodzi o koszty, to mi udało się złożyć mobilnego robota za około 180 zł. Najdroższe z tego interesu były serwa no i samo ardiuno. Resztę części można kupić w sklepie budownalnym lub nawet na targowisku.

komentarz 24 czerwca 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Hmmm, a da się na tym zarobić? wiadomo że każdy chciałby mieć coś nowoczesnego. Jak rynek przyjmuje takie niewiadomo co
komentarz 24 czerwca 2015 przez BlupiSpidi Użytkownik (960 p.)
To jest dobre na początek, aby zobaczyć o co w tym temacie chodzi.

W zautomatyzowanych fabrykach, do robotów używają zazwyczaj dedykowanego języka danej firmy, np. manipulatory mitsubishi programuję się w języku MELFA.

Czy da się na tym zarobić to cieżko mi stwierdzić. Bardziej oriętuję się w kwesti automatyki niż samej robotyki.
komentarz 24 czerwca 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Bo również rozumiesz, w wakacje myślę zarobię sobie około tysiąca złotych w zwyż, ale muszę pomyśleć na czym mi zależy bo mogę kupić komputer, ogółem próbowałem z tworzeniem gier, ale tak patrze nie ciągnie mnie aż tak strasznie do tego po prostu lubie pisać kod i widzieć co się dzieje, jakaś propozycja?
komentarz 24 czerwca 2015 przez BlupiSpidi Użytkownik (960 p.)
Zakładając, że startujesz od zera, przez 2 miesiące ciężko Ci będzie zarobić jakiekolwiek pieniądze w tej dziedzinie. Nie mówię, że to nie możliwe ale patrząc na obecne standardy jest to nielada wyzwanie.
komentarz 24 czerwca 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
nie że to, wydatek rozumiem przez 2 miesiące będę zarabiać na to :P mi chodzi czy potem jest łatwo odnaleść się na rynku by te pieniądzę się zwróciły
komentarz 24 czerwca 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Taaak, w arduino da rade stworzyć jakiegoś drona? Nie chodzi mi że odrazu, chodzi mi że już myślę o finansach :)
0 głosów
odpowiedź 24 czerwca 2015 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)
C++ najlepszy na start.
komentarz 24 czerwca 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)

C++ znam to na luziki, to znaczy no przerobiłem 3 i pół książki reszta powolutku już idzie bo ogarniam mniej więcej co i jak

komentarz 24 czerwca 2015 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)

Dlaczego minus? Jak ktoś zna lepszy język na start niech napisze a nie od razu minusujefrown

komentarz 24 czerwca 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Powinni dać opcje by zobaczyc kto to minusuje, bo to i mnie często denerwuje
komentarz 24 czerwca 2015 przez Surykat Stary wyjadacz (14,780 p.)
Te minusy dla niektórych, to jak zatrute strzały w ich ego ;)
komentarz 24 czerwca 2015 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)
Dokładnie ;)
0 głosów
odpowiedź 24 czerwca 2015 przez pewolt Mądrala (5,790 p.)

1 musisz znac sie na elektronice, zaczynaj od czegos prostego np robocik na pilota z kablem

2 C albo C++ mozesz tez inne

https://www.youtube.com/user/ElektroPrzewodnik

4 nwm

5 zaopatrzenie sie w sprzet kosztuje ok 200 zl? ale mozesz kupic multimetr za pare zloty a do tego lutownice albo plytke stykowa

6 nwm

komentarz 24 czerwca 2015 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
A Asembler nie jest potrzebny?
komentarz 24 czerwca 2015 przez pewolt Mądrala (5,790 p.)
nie jest potrzebny

skad te pytanie?
0 głosów
odpowiedź 27 września 2015 przez fazi787 Nowicjusz (140 p.)
Witaj, ja ze swojej strony mogę polecić forum:

http://forbot.pl/blog/

Sam dzięki tej stronie zbudowałem pierwsze roboty.
komentarz 11 września 2016 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Strasznie odkopany temat
0 głosów
odpowiedź 22 października 2016 przez Michał Gibas Pasjonat (19,610 p.)

Witam!

Jeśli miałeś już styczność z programowaniem to polecam na początek nauczyć się programowania mikrokontrolerów AVR w C. Arudino jest łatwiejsze i ma więcej materiałów do nauki.Ceną tego jest niestety np. słaba wydajność i bezmyślne pisanie procedur:

digitalWrite(1, HIGH);
digitalWrite(2, HIGH);
digitalWrite(3, HIGH);
...

albo tworzymy pętlę, ale i tak na mikrokontrolerze, w którym musimy oszczędzać jego pamięć podręczną,  jest to bardzo nie wydajne.

Gdy w (o WIELE bardziej optymalnym języku) C piszemy tylko jedną operację bitową dla całego portu (8 pinów):

PORTB |= 0xFF;
 //to znaczy że ustawiamy wszystkie piny portu B na 1 
//(0xFF to repezentacja szesnastkowa)

Pozdrawiam!

komentarz 22 października 2016 przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)
Chyba nie popatrzyłeś na datę zamieszczenia pytania :D Autor pewnie już się zdecydował.

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 157 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2023 w Sprzęt komputerowy przez radzikuu Użytkownik (890 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 176 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2022 w SPOJ przez Karp.exe Początkujący (340 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 466 wizyt
pytanie zadane 22 października 2016 w Offtop przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,452 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...