• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Początki w liceum

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,008 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez angelika2201 Nowicjusz (130 p.)
Hej! Mam pytanie do osób ,które wiedzą lub są w liceum , co mniej więcej powinnam umieć, znać na początku liceum na profilu mat-fiz-inf.
Najbardziej mi chodzi o informatykę , ponieważ w szkole nas praktycznie niczego nie nauczyli (oczywiście prócz Paint'a i Kurnika).
Chiałabym pójść w stronę informatyki , ale po gimnazjum z niej nie wyniosłam nic.
Bez problemu mogę się sama nauczyć w domu. Od czego zacząć? Co przerobić?

7 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 23 marca 2018 przez Tomasz Rogalski Bywalec (2,800 p.)
Na 100% będę algorytmy sortowania:)
+1 głos
odpowiedź 23 marca 2018 przez TeslaX93 Gaduła (3,600 p.)
Szczerze to prawdopodobnie nic, no chyba że coś się w tej przestrzeni zmieniło od ostatnich 5 lat. Ja sam w technikum informatycznym zaczynałem razem z innymi "od zera", aby wyrównać poziom.

Ja bym ogarnął podstawy Pythona, bo Pascal już chyba został wyrzucony z programu nauczania, będzie Ci łatwiej.
+1 głos
odpowiedź 23 marca 2018 przez damian9901 Bywalec (2,140 p.)
Jeśli wiążesz przyszłość z IT, to może lepszym pomysłem byłoby pójście do Technikum? Mam wielu znajomych w Liceum, ja osobiście jestem w Technikum i poziom jest według nich niski. W technikum Cie bardziej przygotują do zawodu, co w przypadku liceum będzie po łebkach Branża IT charakteryzuje się tym, że bez nauki w domu, daleko nie zajedziesz. Nawet jeśli wybierzesz to Liceum, to co musisz umieć? NIC. Wszystko zaczynasz tak na prawdę od zera. Nie ma co się przejmować. Mówi osoba w 3klasie Technikum :P

Jeśli chodzi o początki programowania, to zacznij od c++(algorytmy, w tym algorytmy maturalne), niby maturka, ale nie są trudne. Potem trochę HTML,CSS,PHP,JS, a potem już będziesz wiedziała co dalej ze sobą robic.
komentarz 23 marca 2018 przez angelika2201 Nowicjusz (130 p.)
Myślalam też o technikum i w sumie dalej sie zastanawiam, ale z tego co czytałam wszędzie piszą, że trudno później się dostać na studia bo słabo przygotowywują do matury a pracodawcy ponoć poszukują ludzi z wyższym wykształceniem
1
komentarz 23 marca 2018 przez damian9901 Bywalec (2,140 p.)
to zależy tylko i wyłącznie od szkoły. Ja osobiście nie narzekam, jeśli chodzi o przygotowanie do matury. Czy to liceum, czy technikum, podstawa programowa jest taka sama. Nie ma tu jakiejś odskoczni. Jeśli będziesz się uczyła regularnie z przedmiotów maturalnych, to poradzisz sobie na spokojnie. Odnośnie zatrudnienia, to tu jest inna sprawa. Są takie firmy, które patrzą na Twoje wykształcenie ( studia ), ale są i takie, dla których doświadczenie - portfolio, jest na pierwszym miejscu.
komentarz 23 marca 2018 przez angelika2201 Nowicjusz (130 p.)

A no okej, dziękuję i pomyśle jeszcze o tym! heart

komentarz 27 marca 2018 przez TeslaX93 Gaduła (3,600 p.)

@angelika2201

"słabo przygotowywują do matury" - "to zależy gdzie"

"a pracodawcy ponoć poszukują ludzi z wyższym wykształceniem" - pracodawcy szukają ludzi z umiejętnościami, wykształcenie jest drugorzędne, liczy się w korporacjach (gdzie i tak jak  jesteś na trzecim roku studiów to już jest ok, mimo że w ogłoszeniach piszą inaczej) lub u Januszy którzy nie wiedzą po co, ale chcą mieć koniecznie inżyniera i już.

Całkiem niedawno zajmowałem się rekrutacją i było całkiem sporo przypadków ludzi typu "mam inżyniera, to chcę co najmniej 3500 netto", a wysypywali się na pytaniu w stylu czym się różni ++i od i++.

+1 głos
odpowiedź 23 marca 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)

co mniej więcej powinnam umieć, znać na początku liceum

Licea są bardzo różne bo różni są nauczyciele i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na ten temat - najogólniejszą byłoby włączyć komputer i wystarczy (na większości uczelni wyższych zakłada się że student z informatyki jest zielony i uczy się go wszystkiego praktycznie od 0 więc nie widzę powodu czemu w liceum miałyby być jakiekolwiek wymagania), ale radzę zapytać się kogokolwiek z danego liceum 

 Od czego zacząć?

Może od wyboru działki która cię najbardziej interesuje?  A potem można będzie doprecyzować. Jeżeli chodzi o liceum to nie wiem co jest w planie w twoim liceum, z tego co ja miałem i znajomi to jak ci się chce możesz zaprzyjaźnić się z Excel'em i Access'em, pewnie coś tam porobicie w Gimpie - też możesz się pobawić - czasem się przydaje jak paint to za mało oraz ogarnąć kurs C++ (ten z youtube z kanału Pasja Informatyki wystarczy) i porobić zadanka ze spoja lub innej tego typu stronki

+1 głos
odpowiedź 23 marca 2018 przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
Jestem w pierwszej klasie LO i zdecydowanie mogę powiedzieć że informatyki się nie nauczysz w szkole. W drugiej klasie pojawi się programowanie i coś bardziej przydatnego, lecz nie licz na cuda. Trzeba się uczyć samemu. Ja w gimnazjum miałem trochę Word'a i Paint'a. Teraz mam Word'a Excel'a i GIMP'a. Nie trzeba nic umieć, bo w pierwszej klasie program dla wszystkich klas jest taki samy (no chyba że nauczyciel wprowadzi rozszerzenie wcześniej). Wszystko jest bardzo dokładnie tłumaczone. Naprawdę nauka informatyki w liceum rozpoczyna się od zera.

Do pierwszej klasy wystarczy zainstalować sobie Office (najlepiej w takiej wersji jaką masz w szkole) i GIMP'a. Jeśli nie masz pewności, że wszystko umiesz, to przećwicz to w domu. Patrząc na program 2 klasy i wypytując nauczyciela co będzie stwierdzam, że kurs C++ z yt/pasjainformatyki i może trochę HTML/CSS to już naprawdę bardzo dużo.

Przejmuj się matematyką, to jest zło! Miałem na półrocze 5, ale naprawdę poziom jest całkowicie inny niż w gimnazjum.

Miałem dylemat, którą szkołę wybrać. Z ponad 165 punktami poszedłem do klasy z progiem 80. Teoretycznie najlepsza szkoła w mieście, ale nie jest aż tak strasznie jak się zapowiada. Mam oceny lepsze niż w gimnazjum. Może informatyki się nie nauczę, ale inne przedmioty i przygotowanie do matury będzie dobre. A czas wony poświęcam na programowanie. Polecam wybrać mat-fiz-inf w LO.
+1 głos
odpowiedź 23 marca 2018 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
Ja osobiście skończyłem technikum (profil informatyczny) 4 lata temu, a aktualnie jestem po inżynierce z Informatyki. Moje odczucia co do technikum są słabe, bo jeśli nie jest to naprawdę dobre technikum to do matury przygotuje średnio (ja np. nie zdawałem rozszerzonej matmy czy infy), a i informatyka tam nie jest na wybitnym poziomie. Zaczynałem programować w Pascalu, potem nagle trochę o urządzeniach, potem liźnięcie HTML'a... dużo miałem za to sieci komputerowych i biurowych programów (x d), więc co kto woli.

Do tego wydaje mi się, że liceum troszkę lepiej przygotuje do studiowania. Ja musiałem naprawdę sporo nadgonić matmy i fizyki żeby dorównać reszcie na samym początku. No i nie tracisz dodatkowego roku jakby nie było.

Tak czy siak z moich obserwacji wynika, że w przypadku programowania (jak i pewnie większości odnóg informatyki) trzeba uczyć się samemu. Dajmy na to uczysz się C# miesiąc - dwa porządnie w domu. Wtedy nawet na studiach wymiatasz z tego przedmiotu ;)

Ciężka decyzja, ja wolałbym mieć rok do przodu i solidniejsze przygotowanie z matmy/fizyki, bo infę łatwiej przyswoić. Ale oczywiście baaaardzo dużo tu zależy od poziomów technikum/liceum.
+1 głos
odpowiedź 23 marca 2018 przez Jedras Maniak (54,860 p.)

co mniej więcej powinnam umieć, znać na początku liceum na profilu mat-fiz-inf.

W liceum z informatyki to właściwie nic nie musisz umieć, nawet jeśli masz rozszerzenie. Wystarczy uczyć się bieżąco. Jeśli stawiasz sobie za cel zdawanie matury z informatyki (samodzielna nauka Cię nie ominie i tak jeśli liczysz na wysoki wynik) to uczyłbym się C++ (jeśli zamierzasz iść na studia IT to i tak tego nie unikniesz) / Pythona (do rozwiązywania zadanek maturalnych chyba lepiej się nadaje niż C++ w niektórych aspektach, ale decyzja należy do Ciebie). 

Bez problemu mogę się sama nauczyć w domu. Od czego zacząć? Co przerobić?

Możesz sobie zacząć od programowania w C++ i nabyć jakieś podstawy takiego algorytmicznego myślenia.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 919 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 683 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Szymon hciećwiedzieć Początkujący (330 p.)
–2 głosów
3 odpowiedzi 296 wizyt
pytanie zadane 20 września 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez HelloWorld! Nowicjusz (120 p.)

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,476 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...