• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kretyństwo oficjalnych dukumentacyji

Object Storage Arubacloud
–1 głos
312 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2018 w Offtop przez kordix Gaduła (3,910 p.)

Pomyślałem sobie żeby wypróbować sobie try catch w JS. 

Próbowałem coś ogarnąć w wychwalanej tutaj dokumentacji MDN. Niestety, nie udało się.

Wystarczyła minuta lektury na stronie w3schools żeby zrobić prostą funkcję z pobieraniem treści błędu.

Na stronie MDN podawane skrypty wyrzucają treść błędu... ale samego skryptu, który jest kretyńsko przedstawiony:

function getCustInfo(name, id, email)
{
   var n, i, e;

   if (!validate_name(name))
       throw "InvalidNameException"
   else
       n = name;
       if (!validate_id(id))
          throw "InvalidIdException"
       else
          i = id;
       if (!validate_email(email))
          throw "InvalidEmailException"
       else
          e = email;
       cust = (n + " " + i + " " + e);
       return (cust);
}

Sam kod nic nie pokaże, po wywołaniu funkcji, np.  getCustInfo ('costam', 1, 'bla@bla.pl' ) rzuci ci tylko błąd Uncaught ReferenceError: validate_name is not defined. Oczywiście można się skumać że trzeba wtedy zdefiniować funkcję validate_name, ale nie ma żadnego funkcjonującego przykladu. Wcześniej pada też coś takiego: 

try {
   throw "myException" // generuje wyjątek
}
catch (e) {
// instrukcja trzymająca jakikolwiek wyjątek 
   logMyErrors(e) // przechodzi z obiektu wyjątku exception object to error handler
}

Ja się zastanawiałem czy to logMyErrors nie jest odpowiednikiem getMessage() z php , a tutaj dupa logMyErrors is not defined. Też nie rozumiem co znaczy  "przechodzi z obiektu wyjątku exception object to error handler". Mniej doświadczonego łatwo idzie wpędzić w zakłopotanie.

Nie pada tutaj ani razu słówko 'message', dzięki któremu wyłapalibyśmy treść błędu. Są jakieś teoretyczne sofizmaty, ale użytkownik nie zdobędzie funkcjonującego przykładu. 

Całe szczęście że jest dokumentacja w3 schools, wówczas mogę wrócić na tą stronę i wtedy zacząć coś ogarniać.

Widzę tutaj psioczenie na w3schools. Sorry, ale to takie złe dowiadywać się jakichś podstaw bez specjalnego samobiczowania?

 

3 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 22 marca 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Dokumentacja z definicji nie jest tutorialem. Większość z nich jest bardzo przystępnie napisana, jednak czasem trzeba pomyśleć. Skoro jednak masz z tym problemem, to proszę bardzo. W3schools Ci pomoże.
komentarz 25 lipca 2019 przez DanexZ Obywatel (1,270 p.)
"Większość z nich jest bardzo przystępnie napisana"

Powiem Ci, że ile razy wejdę na przykład na oficjalnego manuala php to nie kuman o co chodzi. Idę na w3school i za chwilę wszystko wiem.
komentarz 25 lipca 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Fakt, niektóre strony są po angielsku, a większość wymaga czytania ze zrozumieniem. Jest to jakaś bariera.
+5 głosów
odpowiedź 22 marca 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Są jakieś teoretyczne sofizmaty, ale użytkownik nie zdobędzie funkcjonującego przykładu. 

To brzmi jak kultura SO: kopiuj-wklej i problem z głowy. To właśnie robi W3S i jego szkodliwe rozwiązania są następnie powielane bez żadnej refleksji po całej Sieci.

Też nie rozumiem co znaczy  "przechodzi z obiektu wyjątku exception object to error handler". Mniej doświadczonego łatwo idzie wpędzić w zakłopotanie.

Trudno zrozumieć bełkot translatora. Niemniej to nie jest wina MDN.

 Widzę tutaj psioczenie na w3schools. Sorry, ale to takie złe dowiadywać się jakichś podstaw bez specjalnego samobiczowania?

Więc lepiej poczytać napisane prostym językiem bzdury i sobie je przyswoić.

 

+1 głos
odpowiedź 22 marca 2018 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Faktem jest, że na W3S są błędy. Ja podchodzę do tego tak : najpierw szukam w książkach/tutorialach a jak już skumam to wtedy dla pewności obczajam na MDN. Poza tym określenie kretyństwo jest niewłaściwe. Na MDN nie piszą głupot tylko nie wysilili się z wyjaśnieniami.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 303 wizyt
pytanie zadane 5 maja 2021 w C i C++ przez Mavimix Dyskutant (8,390 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 144 wizyt
pytanie zadane 28 marca 2021 w C i C++ przez Mavimix Dyskutant (8,390 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 273 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2021 w C# przez Xames Nowicjusz (240 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...