• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Gentoo hasło i login

Object Storage Arubacloud
+1 głos
518 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
zamknięte 24 marca 2018
Witam.

Na swoim starym komputerze mam zainstalowany system gentoo vanilia i nie wiem jakie jest do niego hasło. Najpewniej są to domyślne wartości, ale jakie?

Takie rzeczy wyczytałem:

OpenRC 0.6.5 is starting up Gentoo Linux

Dalej:

This is necc.unknown_domain (Linux i686 2.6.35) i jakiś czas

Necc login:

Proszę bez linków do google, ponieważ nic tam już nie znalazłem
komentarz zamknięcia: Zrobiłem tak jak w odpowiedzi, lecz zamontowałem dysk z linuksem przez menedżera dysków. Nie było warto dla tego co zobaczyłem w systemie (bash i tyle na root, bo loginu do urzytkownika nie znam)

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 22 marca 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
wybrane 24 marca 2018
 
Najlepsza

Ale jakiego hasła nie znasz, do roota lub innego użytkownika?

Skombinuj sobie jakąś dystrybucję LiveCD, nie ważne jaką. Zaloguj się jako root. Następnie podmontuj sobie partycję, na której jest zainstalowane owe Gentoo, np. do lokalizacji /mnt. Na przykład:

mount /dev/sda1 /mnt

Oczywiście zamień /dev/sda1 na partycję, na której masz faktycznie zainstalowane to Gentoo.

Następnie spróbuj wywołać komendy:

mount -t proc /proc /mnt/proc
mount -t sysfs /sys /mnt/sys
mount --bind /dev /mnt/dev
chroot /mnt

Nie gwarantuję, że się uda (nigdy nie korzystałem z Gentoo, ale na Debianie/Ubuntu tę sztuczkę wielokrotnie stosowałem i działało).

Jeżeli uda Ci się poprawnie wywołać te komendy (a poprawność zasugeruje zapewne wynik wywołania się ostatniej z nich), to powinieneś uzyskać dostęp do systemu. Teraz aby zresetować hasło, skorzystaj z komendy passwd.

passwd

 

komentarz 24 marca 2018 przez niezalogowany
Dzięki, zobacze czy działa (gdzieś czytałem w forum gentoo o odzyskiwaniu hasła przez live cd, ale nic przydatnego nie znalazłem)
komentarz 24 marca 2018 przez niezalogowany
edycja 24 marca 2018

Nie wiem czy to coś mówi, ale jak klikam "e" z wybranym gentoo to mi wyskakuje:

root (hd0,1)
kernel /vanilia root=/dev/hda2

 

komentarz 24 marca 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Mówi tyle, że twój dysk z Gentoo to (chyba) /dev/hda2. Jak się zalogujesz z LiveCD to wywołaj jeszcze komendę fdisk -l i podaj mi jej wynik.
komentarz 24 marca 2018 przez niezalogowany

Przy próbie zamontowania z lubuntu przez sudo(tylko tak moge) pokazuje mi się:

Mount: special device /dev/hda2 does not exist

 

komentarz 24 marca 2018 przez niezalogowany

Mam nadzieje, że wystarczą nazwy dysków:

Disk /dev/loop0: 916 MiB i tak dalej disklabel type: dos
Device /dev/loop0p1  Boot* Start64 Hidden HPFS/NTFS
Disk /dev/loop1  876 MiB
Disk dev/sda 37,3 GiB Disklabel tybe dos
Device dev/sda1 dev/sda2 Boot * Start 64 51231408
Disk /dev/zram0

Zdjęcie

Zdjęcie, którego nie widzisz

komentarz 24 marca 2018 przez niezalogowany
Może usunąć hasło można zmieniając jakąś wartość ręcznie, bo udało mi się zamontować partycje z linuksem przez menedżera dysków. (Na /media/lubuntu/losowe znaki z myślnikami)
komentarz 24 marca 2018 przez niezalogowany

Może trzeba zmienić tylko coś tu:

komentarz 24 marca 2018 przez niezalogowany
Udało się! Tylko jaki jest login?

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 363 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2021 w Sieci komputerowe, internet przez kordix Gaduła (3,910 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 241 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2019 w JavaScript przez AbuNabi666 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 239 wizyt
pytanie zadane 9 maja 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Jordi Początkujący (290 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...