• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dokumentacja do html5, css3

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
3,138 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez preprocesor Obywatel (1,300 p.)
Witam wszystkich, jestem nowy. Najpierw opiszę mój problem. Uczę się od podstaw języków programowania html5 i css3. Jestem chętny do nauki i samodzielnej pracy a także zdaje sobie sprawę, że informatyka to ciągły rozwój. Przy czym chciałbym budować na skale i mieć pewność swojej wiedzy. Przykładowo uczę się ze strony w3school moim zdaniem dobra strona ale słyszałem, że ta strona zawiera błędy. Nie chciałbym mieć sytuacji w której pójdę do pracy i po napisaniu 1000 linijek kodu mam błąd. Ten błąd może polegać na tym, że jakiś znacznik nie jest obsługiwany w tej wersji przeglądarki a ja myślę że tak bo tak pisało. Zatem chciałem się uczyć z dokumentacji wydanej przez w3c ale do css nie znalazłem a do html5 była nie kompletna. Moje pytanie brzmi czy dokumentacje do tych języków są płatne czy można je za darmo znaleźć w internecie. Jeśli darmowe to proszę o pomoc w znalezieniu ich mogą być po angielsku.
komentarz 20 marca 2018 przez preprocesor Obywatel (1,300 p.)
Dzięki za odpowiedzi, mam to czego chciałem. Czasem w internecie wbrew pozorom ciężko jest coś znaleźć

5 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 20 marca 2018 przez Snejki Stary wyjadacz (14,520 p.)

MDN - Mozilla Znajedziesz tutaj dokumentację HTML5, CSS i wiele innych 

+2 głosów
odpowiedź 20 marca 2018 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Zatem chciałem się uczyć z dokumentacji wydanej przez w3c ale do css nie znalazłem a do html5 była nie kompletna. 

To dość dziwne, zważając na fakt, że W3C wydaje pełne specyfikacje tych języków. CSS ma na chwilę obecną kilkadziesiąt różnych specyfikacji, HTML 5 – jedną.

Niemniej oficjalną dokumentacją Sieci jest MDN.

Nie chciałbym mieć sytuacji w której pójdę do pracy i po napisaniu 1000 linijek kodu mam błąd.

Błędy na W3S polegają na tym, że są tam totalnie błędne informacje i złe praktyki. 

+1 głos
odpowiedź 20 marca 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
caniuse.com przydatna strona na której sprawdzisz czy i która wersja przeglądarki wspiera daną rzecz
0 głosów
odpowiedź 20 marca 2018 przez preprocesor Obywatel (1,300 p.)
Zależało mi na dokumentacji html5 bo z tego co pamiętam z filmików Mirosława Zelenta to będzie już nie długo najnowszy standard jeśli już nie jest. Obecnie istnieje już wersja 5.2 a nawet 5.3, widziałem ją w odpowiedzi. Tylko nie wiem czy te wersje nie są dopiero wdrażane. Jak na razie z tego co patrzyłem w ofertach pracy na front end dewelopera chcą znajomości html5 lub poprzedniej wersji. Dzięki jeszcze raz za odpowiedź teraz już wiem, że oficjalna strona w3c to www.w3.org. Tylko właśnie nie mogę tam wszystkiego znaleźć. Pomogłem sobie wyszukiwarką i znalazłem tą dokumentacje https://www.w3.org/TR/2014/REC-html5-20141028/ . Zawiera dokumentacje właśnie do html5. Gdyby ktoś zobaczył jakieś nie zgodności w mojej wypowiedzi zapraszam do komentowania.
komentarz 20 marca 2018 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

HTML 5 jest standardem od ok. 2012 roku. I jest to tzw. żywy standard. Istnieją dwie odmiany HTML-a, HTML Living Standard, rozwijany przez WHATWG i zawierający wszelkie możliwe nowości, niekoniecznie zaimplementowane, oraz HTML 5.x, wydawany przez W3C i będący wersją standardu ukierunkowaną na dostępność oraz rzeczy, które mają szerokie wsparcie. Obecna wersja HTML 5 to 5.3, względnie LS, wersja 5.0 z 2014 jest przestarzała i nie zaleca się jej używania.

Wszystko, co nastąpiło po HTML 4.01, to de facto HTML5 lub po prostu HTML.

0 głosów
odpowiedź 20 marca 2018 przez preprocesor Obywatel (1,300 p.)
Witam, pozostał jeszcze język css. Opierałem się na tym co wyczytałem w w3.org i na tym co znalazłem w internecie. Otóż css nie ma wersji tylko ma levele. Słyszałem o levelu 4 (prawdopodobnie jeszcze dopracowywany) ale ostatnim jest level 3 (css3). Jednak ten poziom ma wiele feature (cech) które są zbyt nowe i nie są obsługiwane przez niektóre przeglądarki. Obecnym rekomendowanym standardem nad którym pracuje w3c jest css2.2. Widziałem kilkanaście specyfikacji ale wygląda na to, że dotyczą fragmentów tego języka. Tym co mogę polecić jest przegląd ostatniej wersji css https://www.w3.org/TR/CSS/ lub to co jest na mdn - mozilla https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS/Reference Pozdrawiam
komentarz 20 marca 2018 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

No nie do końca… Levele są liczone osobno dla każdej specyfikacji. Mamy zatem niektóre specyfikacje na levelu 4 (np. selektory), podczas gdy inne są na levelu 2 (np. grid layout). Stąd nie można powiedzieć, że ostatnim poziomiem jest 3.

Poza tym twierdzenie, że CSS3 zawiera wiele cech, które są zbyt nowe, jest z gruntu fałszywe. Zdecydowana większość tych rzeczy ma co najmniej eksperymentalne implementacje w przeglądarkach. Zresztą obowiązuje zasada "standardem jest to, co jest zaimplementowane" (zgodnie z duchem Extensible Web).

Co do 2.2 – to po prostu dostosowanie do rzeczywistości starego standardu 2.1, nic więcej. Stąd jest to oznaczone jako CR, ale de facto od dawna jest zaimplementowane.

Podobne pytania

–1 głos
3 odpowiedzi 1,570 wizyt
pytanie zadane 15 lutego 2017 w HTML i CSS przez remo82 Użytkownik (560 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 1,849 wizyt
pytanie zadane 7 października 2015 w HTML i CSS przez Decol Użytkownik (560 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 300 wizyt
pytanie zadane 4 grudnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Bielson Użytkownik (540 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...