• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak wygląda u Was pisanie programów/stron od podstaw?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
501 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2018 w Offtop przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
U mnie wygląda to tak, że siadam se przed IDE i myślę. Myślę, rozmyślam. Jakie początkowo program miałby mieć funkcje (wiadomo, z czasem ich dochodzi). Piszę najpierw podstawowe; potrzebne funkcje, typu zapisywanie/wczytywanie do/z pliku itd. Razem z tym dochodzą funkcje pomocnicze (U mnie w pliku Helper.h i Helper.cpp). Dopiero potem piszę taki "główny wątek" programu. Nie wiem, czy takie projektowanie programu na kartce ma sens.. Dodatkowo martwi mnie jedna rzecz. Czasami dostaję lenia i np. oglądam jakieś filmy (albo jakieś śmieszne filmiki, jak mało czasu, albo filmy od MARVELA - moje ulubione) to się potrafi utrzymywać przez kilka dni, a potem, po tych kilku dniach nagle dostaję wielkiego zapału i piszę jak szalony (pomijając to, że większość mojej pracy nad programem, to myślenie i gdybanie, więc w godzinę mogę napisać ledwie parę funkcjonalności i poprawić parę rzeczy..). Ciekawi mnie jak u Was przebiega ten proces. Może wychwycę coś ciekawego, co ułatwi mi pracę nad programami... Czekam na Wasze propozycje :D.

 

 

PS oczywiście przy tym wszystkim często słucham muzyki (trapy, dropy, trochę dubstepu). Nie wyobrażam sobie bez muzyki programowania.

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 19 marca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Ja uważam, że najpierw trzeba dokładnie przeanalizować co aplikacja ma robić. Czasem dostaniesz od klienta szczegółowe wytyczne, a czasem tylko ogólny zarys.

Pomyśl najpierw z pozycji nie programisty ale przyszłego użytkownika aplikacji i zastanów się co chcesz móc zrobić, jakich potrzebujesz funkcjonalności i jakich mógłbyś potrzebować w przyszłości.

Dopiero jak kartka papieru będzie cała zapisana to zacznij myśleć o włączeniu kompa i IDE.

Myślenie o wszystkim w czasie programowania dorowadzi sie do częstych zmian i reorganizacji kodu.
+1 głos
odpowiedź 19 marca 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Ja nie wyobrażam sobie słuchania muzyki, jednocześnie programowania. Bo przy pisaniu kodu potrzebna jest ogromna koncentracja.

Najpierw muszę mieć pomysł, wiedzieć co program ma liczyć, wykonywać, później staram się napisać kod. Raczej nie używam kartki, nie rysuję żadnych algorytmów. Ogólny plan mam w głowie, działam od razu w IDE. W pierwszym etapie buduję zaledwie szkielet, serce działającego programu, później go rozbudowuję, dokładam nowe funkcje.

To, o czym piszesz potwierdza również, że nie można siedzieć na okrągło przy komputerze, bo spadają chęci i wydajność. Trzeba się zresetować, zrobić dłuższą przerwę, zająć się czymś innym.
komentarz 19 marca 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Tu mogę polecić aktywności fizyczne. Osobiście 2x/tydzień, a resetuje mózg jak nic innego :)
komentarz 19 marca 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Pełna zgoda!
+1 głos
odpowiedź 19 marca 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
edycja 19 marca 2018 przez marcin99b
Ja początkowo zastanawiam się nad projektem, co ma robić, dlaczego ktoś miałby tego używać, czy sam chciałbym tego używać - a gdybym chciał, to dlaczego i z czego bym najczęściej korzystał

Tworze szkielet aplikacji, często kod to kopiuj - wklej z poprzedniej, jeśli takiego tam używałem

Jak mam mniej więcej projekt w głowie, robie możliwie najbardziej podstawową strukture bazy danych
Typu użytkownik z id, mailem, hasłem, solą, jakimiś datami edycji/utworzenia
Inny obiekt, załóżmy post, też z samą podstawą, żeby tylko cokolwiek było

I staram się zrobić żeby to mniej więcej działało
Na pierwszy dzień stawiam sobie zadania typu
Wyświetlenie listy użytkowników i profilu konkretnego użytkownika
Stworzenie nowego użytkownika
Jak mam czas to to samo z postami

Daje to motywacje, bo już "coś działa", ogólnie polecam robienie programów etapowo, gdzie te etapy są dość krótkie (jeden na np dwie godziny) a po ich zrobieniu czujesz takie "AAAA TO DZIAŁA" - zastrzyk motywacji
Wtedy czujesz większą chęć do robienia tego dalej, co jest niezbędne przy projektach niekomercyjnych

Podobne pytania

–7 głosów
2 odpowiedzi 296 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 239 wizyt
pytanie zadane 10 sierpnia 2018 w HTML i CSS przez YakumoPL Obywatel (1,970 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 619 wizyt
pytanie zadane 25 maja 2017 w HTML i CSS przez agit45 Obywatel (1,110 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...