• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Obrazki - Prawa autorskie

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
159 wizyt
pytanie zadane 16 marca 2018 w Grafika i multimedia przez Oskar Szkurłat Bywalec (2,780 p.)
Witam, mam pytanie, niektórym wyda się głupie. Ale czy są myki prawne dotyczące korzystania z obrazków znalezionych przy pomocy google, na licencji, której nawet się nie zna?
1. Jak to jest, czy jeżeli, np znam autora np z Deviant Arta, to czy jeżeli wykorzystałbym grafikę bez informowania autora, ale w Credits go wypisał, czy to jest w jakiś sposób, już wtedy legalne (nie w celu komercyjnym (zarobkowym))?
2. To samo pytanie dotyczące przeróbki grafiki, jeżeli załóżmy przerobiłbym czyjś rysunek w znaczącym stopniu, czy on staję się jakby "moją własnością" i mogę go wykorzystywać?

3. I co z "kalką", gdy się rysuje na podstawie czyjegoś zdjęcia (kształty brane, podstawiając czyiś rysunek)?

Z góry dziękuję, pytam strikte z ciekawości, czy da się jakoś "zlegaliować" prawa autorskie nieswoich w 100% prac.

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 16 marca 2018 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
1. jeśli grafika nie ma określonej licencji, domyślnie nie możesz nic z nią robić. Wyjątkami są zastosowania podchodzące pod tzw dozwolony użytek:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dozwolony_u%C5%BCytek

Prostym dozwolonym przykładem jest np. robienie prezentacji szkolnej. Szersza lista jest na wikipedii.

2. Jeśli to lekkie modyfikacje, patrz wyżej. Jeśli zmodyfikowane w znaczącym stopniu, na granicy nie bycia rozpoznawalnym... raczej zależy od przypadku.

3. To też utwór zależny... raczej to samo co #2.

(nie jestem prawnikiem)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 173 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2020 w Grafika i multimedia przez Anonim666 Użytkownik (950 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 179 wizyt
pytanie zadane 26 października 2019 w Grafika i multimedia przez Mavimix Dyskutant (8,390 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 239 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...