• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki system operacyjny pod słaby laptop?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
12,709 wizyt
pytanie zadane 16 marca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Szaradek Obywatel (1,340 p.)
Tak jak  w temacie. Jaki system operacyjny pod laptop z 1,024 MB Ram oraz procesorem 1.66GHz. Laptop ma służyc tylko do przeglania internetu
komentarz 16 marca 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Linix Mint jesg chxba lekki, debiany i nie wiem czy lubuntu tez nie bylby okay.

https://linuxiarze.pl/linux-mint-18-sarah/
komentarz 16 marca 2018 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
A co byś powiedział, żeby na alledrogo zamówić kość 2GB ramu? Sądzę, że masz najwyżej DDR2 w laptopie (sądząc po obecnym ramie i procku), a taka kość (nawet używana) kosztuje około 30 zł z dostawą.  Więcej linuxów by płynniej chodziło, albo jakiś XP.
komentarz 17 marca 2018 przez PHPLover Początkujący (400 p.)

@Szaradek, Nie podawaj samego tylko taktowania procesora bo podana sama tylko prędkość taktowania nic nie wnosi. Bo np. Pentium 4 był o taktowaniu 3.06 GHz a inny procesor nowocześniejszej architektury o taktowaniu 1.66 GHz może być kilka razy wydajniejszy. Podaj pełną nazwę procesora

10 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 16 marca 2018 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
Kiedyś próbowałem odratować jeszcze słabszy komputer, z tymże stacjonarny (512 MB RAM, słabszy procesor). O dziwo Mint miał problemy i niesamowicie mulił, pomimo że wgrywałem rekomendowane sterowniki do karty graficznej. Próbowałem wgrać lżejsze środowisko XFCE, ale bez skutku. Ostatecznie skończyło się tak, że stoi na tym zabytku Windows XP i nawet sobie radzi. To był jedyny raz, gdy Linux mnie rozczarował. Być może dokładniejsza konfiguracja lub inna dystrybucja rozwiązałyby problem.
komentarz 17 marca 2018 przez PHPLover Początkujący (400 p.)

To był jedyny raz, gdy Linux mnie rozczarował.

Dobre sobie, Linux to przede wszystkim sam Bash, a środowisko graficzne to tylko dodatek, wiń opasłe środowiska graficzne, a nie Linuksa. Aha moja rada, dodaj do tego komputera jeszcze kolejne 512MB RAM i spróbuj zbudować samemu Linuksa i potem zainstalować proste środowisko graficzne i dzięki temu nie będzie nic niepotrzebnego działało w tle

komentarz 17 marca 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

O dziwo Mint miał problemy i niesamowicie mulił,

Aha. Nowy Linuks mulił a prawie 20-letni Win dawał radę. Normalnie odkrycie roku. Każdy Linuks z roku 2003 byłby 10 razy szybszy niż XP.  Zresztą obecny też z lekkim środowiskiem graficznym typu Openbox, Fluxbox, i3... 

Pomimo że można postawić w miarę szybki sprawny system to wszystko na nic bo i tak żadne programy nie będą płynnie działać, choćby przeglądarka.

3
komentarz 17 marca 2018 przez Benek Szeryf (91,010 p.)

Dobre sobie, Linux to przede wszystkim sam Bash (...)

Dobre sobie. Po pierwsze Linux to system operacyjny składający się z czterech głównych komponentów:

  • jądra
  • oprogramowania
  • powłoki
  • systemu graficznego

Po drugie Bash to tylko powłoka, na dodatek jedna z wielu. Inne to na przykład Bourne shell albo C shell. To tak jakbyś mówił, że marketing to tylko reklama.

Aha. Nowy Linuks mulił a prawie 20-letni Win dawał radę. Normalnie odkrycie roku.

To spójrz na ten wpis. Myślisz, że tego nie sprawdzałem i instalowałem w ciemno? Pracuję z Linuxem od 7 lat, więc podstawy znam. Przypomniałem sobie również, że gdy system zamulał, to dołożyłem 256 MB RAMu, bo tylko tyle udało mi się wyciągnąć ze złomowanych komputerów. Niestety to też nie pomogło. Poszukiwałem też rozwiązań na oficjalnym forum.

Dla mnie Linux jest dużo lepszy niż różne wersje Windowsa, na których też pracowałem i uważam za mało elastyczne systemy. Nie zmienia to jednak faktu, że teraz nic złego nie powiem o Linuxie, zwłaszcza jak mam z nim problem i starałem się go rozwiązać na wiele sposobów.

+1 głos
odpowiedź 16 marca 2018 przez rot18ru Bywalec (2,100 p.)
Chromium OS, albo ewentualnie coś z Waylandem np Sway z Arch, ale to raczej dla osób, które są dobrze obeznane z GNU/Linuxem. Można też popróbować jakiegoś Androida na to wrzucić.
0 głosów
odpowiedź 16 marca 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
NetBSD swobodnie sobie poradzi w takiej konfiguracji. Będzie działał wydajnie.
komentarz 17 marca 2018 przez PHPLover Początkujący (400 p.)
Co masz na myśli? że bez środowiska graficznego? Sam Bash? Równie dobrze może zainstalować Slackware albo Debiana bez środowiska graficznego
komentarz 17 marca 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
W tym systemie masz multum środowisk graficznych. Począwszy od WM typu ratpoison a zakończywszy na KDE.

Slackware czy Debian w minimalnej instalacji mają wyższe minimalne wymagania sprzętowe niż NetBSD czy OpenBSD.
0 głosów
odpowiedź 17 marca 2018 przez Marcin Siniarski Gaduła (4,420 p.)
Widzę że dużo osób poleca Linux Mint. Jednak Mint Cinamon nie pójdzie na 1GB RAM na pewno. Wersja LXDE być może, lecz komputer po jakieś minucie używania zacząłby używać partycji swap.

Polecał bym użyć Xubuntu lub Debiana.
Osobiście zainstalowałbym Arch Linux i spróbował zainstalować wszystko samemu.
0 głosów
odpowiedź 17 marca 2018 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
Lubuntu.  1 gb ram to za mało do przeglądania stron naładowanych JS, trzeba dokupić więcej.
0 głosów
odpowiedź 17 marca 2018 przez forumall Gaduła (4,310 p.)

Myślę że lekka i przyjemna w użytkowaniu elementary OS 

0 głosów
odpowiedź 20 marca 2018 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
To jest dystrybucja na słabe komputery http://puppylinux.com/
0 głosów
odpowiedź 22 marca 2018 przez niezalogowany
Jeżeli nie LINUX to jedynie Windows XP - powinno podziałać bez problemów bez obciążania systemu.
–1 głos
odpowiedź 16 marca 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
Spróbuj xubuntu, jest lekki.
–1 głos
odpowiedź 16 marca 2018 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)
Mint

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 395 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 135 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 737 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2021 w Systemy operacyjne, programy przez ksky Początkujący (450 p.)

92,568 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,629 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...