• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki tani laptop dla programisty?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,781 wizyt
pytanie zadane 10 marca 2018 w Sprzęt komputerowy przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

Budżet:
Okolice 1000, nie chcę przekraczać 1500

Zastosowanie: 
Programowanie, w sumie jedyne do czego chce używać to możliwość pracy w sytuacjach kiedy jestem poza domem i tracę czas, przykładowo w szkole na lekcjach typu religia

System:
Zależy mi na możliwości instalacji systemu bez konieczności ostrego kombinowania (często spotykam laptopy/notebooki które mają na start win10, który jest dla nich zbyt wymagający, a do zmiany systemu trzeba głęboko grzebać w bios'ie, przykładowo kolega miał laptopa z Kiano i mimo fajnej ceny i wystarczających parametrów, przez ten win10 były problemy z wydajnością)
System jaki postawie to pewnie win7, ale równie dobrze może to być jakiś linux 

Programy:
-przeglądarka
-program do monitorowania czasu pracy, np toggl
-edytor kodu, np VS Code
-program do kontroli wersji, np Source Tree
-apache, kestrel, mysql

Inne:
Nie potrzebuje super funkcji tabletu
Niezbędne jest połączenie po WIFI, połączenie po kablu nie jest wymagane 
Co do rozmiaru ekranu, nie chcę przekraczać ok 13", to ma być tani i mobilny, dodatkowy sprzęt, a nie główne narzędzie pracy

Myślałem nad firmą Kiano, jednak...
Sporo słyszałem o trudnościach z instalacją innego systemu i o niskiej wytrzymałości (właściwie to był tablet z klawiaturą, gdzie połączenie z klawiaturą się złamało od noszenia w plecaku)

komentarz 10 marca 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Może to być sprzęt używany, poleasingowy?
komentarz 10 marca 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Tak
2
komentarz 10 marca 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Poleciłbym więc jakiegoś używanego ThinkPada, na Allegro jest tego pełno. W pracy mam T410 i jest spoko. W domu mam komputer stacjonarny, ale też tak powolutku przymierzam się do uzupełnienia o coś mobilnego, rozważam np. ThinkPada T431s (niby bardziej mobilny bo ultrabook, ale 14 cali). Jeśli nie chcesz przekraczać 13 cali to może Thinkpad X220/X230? Sporo takich widziałem z sensowną specyfikacją i w niewysokich cenach.
1
komentarz 10 marca 2018 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)
Kolega ma X220 i bardzo sobie ceni, do uczelnianego pisania projektów mu wystarcza.
komentarz 10 marca 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Tak spojrzałem na tego X220 i wygląda na całkiem fajny
Cena względem mocy wygląda dobrze, a z tego co widziałem w recenzjach, sporo wytrzymuje (nie złamie sie tak o)

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 10 marca 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
Naprawdę kup jak najmniejszą linią oporu - co warto uwzględnić:

Wielkość ekranu + matryca, niekoniecznie matowa !

Druga sprawa- klawiatura, serio ja z moimi KUZIORAMI mam problem jak klawiszę  są bardzo blisko siebie i są małe, trudno szczególnie jak ktoś używa dużo skrótów w programowaniu etc, żeby nie kliknąć źle.

SSD- to jest moim zdaniem klucz sukcesu i efektywnego programowania, dalczego? Bo sama grafika to nic, ale problem pojawia się jak np takie IDE JAK INTELIIJ zrzera mnóstwo pamięci, samo odpalenie/ renderowanie projektu trwać może nawet 10 minut :D jak ktoś ma syf na pc i wolny dysk to dostaje szajby

Więc naprawde ssd istotna sprawa
0 głosów
odpowiedź 10 marca 2018 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)

Jakościowo Delle są spoko, za kilkaset złotych można kupić poleasingowy sprzęt z wystarczającą ilością RAM-u, procesorem i dyskiem SSD.

Przykład: mój Dell Latitude E6230 Intel Core i5, 8 GB RAM-u, 128GB SSD, 12.5" (mat), podświetlana klawiatura, brak stacji dysków, złącze HDMI i VGA (fajnie się sprawdza, jeżeli potrzebujemy zrobić jakąś prezentację, nie trzeba się martwić o żadne przejściówki).

12.5" do programowania na dłuższa metę może być męczące, ale można dokupić stację dokującą i wygodnie podłączać zewnętrzne peryferia. W domu przełączam się zazwyczaj na zewnętrzny monitor (kolejna zaleta dwóch złączy, mogę podłączyć nawet jakiegoś staruszka, który ma tylko VGA).

Małą niedogodnością może być też nie największa klawiatura, jeżeli chcesz pisać dużo i długo; w domu zazwyczaj podłączam zewnętrzną, pełnowymiarową. Dużą zaletą jest oczywiście dysk SSD (szybkość i lekkość).

Używany, a miał zaledwie dwie ledwo widoczne rysy, bateria (używana!) trzyma tak na spokojnie około 3h, od sprzedawcy dostałem 12 miesięcy gwarancji a to wszystko poniżej 1000 złotych (nawet poniżej 900). Wszystko to oczywiście kwestia odpowiedniego poszperania i poszukania, ja przymierzałem się do kupna ze dwa miesiące, ale w końcu znalazłem to, na czym mi zależało laugh

Z doświadczenia kolegów mogę polecić też Thinkpady, nietrudno znaleźć niskobudżetowe modele z przekątną ekranu poniżej 12 cali i z "bebechami" wystarczającymi do programowania.

komentarz 10 marca 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Co do wspomnianego dłuższego programowania, i tak głównym narzędziem będzie całkiem solidny PC w domu, laptopa szukam do sytuacji typu "jade gdzieś 3h i trace czas", albo "nudze sie w szkole 2h i trace czas"
komentarz 10 marca 2018 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)

U mnie sprawdza się do tego i do tego; jest leciutki i niewielki, wygodnie jest pisać nawet w całkiem zatłoczonym pociągu laugh

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 5,179 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Jakub Olszak Użytkownik (540 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 1,282 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 1,058 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2017 w Sprzęt komputerowy przez Maniti Obywatel (1,220 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...