• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór profilu w liceum

Object Storage Arubacloud
0 głosów
227 wizyt
pytanie zadane 8 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Neytiri Nowicjusz (130 p.)
Witam,

Niedługo kończę gimnazjum i czeka mnie wybór szkoły średniej oraz profilu (nie myślę nad pójściem do technikum).

Informatyka to coś, z czym wiążę moją przyszłość, dlatego oczywistym wyborem byłby profil mat-fiz-inf, ale chciałabym studiować za granicą, co mogłaby mi ułatwić matura międzynarodowa. Niestety uzyskanie takiej wymaga, abym poszła do klasy przygotowującej do owej matury, a nie do bycia informatykiem.

Proszę o opinie, które mogłyby powiedzieć co jest dla przyszłej programistki korzystniejsze.

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 8 marca 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)

Ja w sumie jestem w takiej samej sytuacji, i też prawdopodobnie pójdę do liceum, ale nie z powodu studiów, ale z powodu że nauka rzeczy, których nie wykorzystam w pracy potrwa krócej. Wiele już było wątków nt. wymagań pracodawców co do wykształcenia w tej dziedzinie, mianowicie dla pracodawców w tej dziedzinie liczą się umiejętności, a nie papierki. Papierki dostaniesz idąc na studia / do technikum, umiejętności już nie koniecznie. Wiele było tematów na tym forum jakich to rzeczy nauczyciele uczą w szkołach, np. wymagają korzystania z jakiegoś starego kodowania zamiast UTF-8. Po prostu szkoła nie gwarantuje Ci umiejętności ani zatrudnienia, więc w mojej opinii to lekka strata czasu. Lepiej te 7 godzin uczenia sie rzeczy, z których nie skorzystam zamienić na 7 godzin intensywnej nauki programowania poprzez praktykę, tworzenie własnych projektów czy robienia jakichś mini zleceń. Wejdź sobie na jakąś stronę z ofertami pracy dla programistów (np. na stronę stworzoną przez jednego z naszych forumowiczów: justjoin.it) i zobacz jak mały ułamek wszystkich ofert stanowią oferty, w których pracodawca wymaga jakoegokolwiek wykształcenia. Nawet nigdzie nie ma mowy o maturze, wszędzie natomiast wymagane są umiejętności, znajomość danych technologii.

To tylko moja opinia, ale według mnie szkoda czasu na studia, lepiej wpakować ten czas w rozwój zawodowy na własną rękę :) 

Pozdrawiam.

komentarz 8 marca 2018 przez mati2251# Nowicjusz (100 p.)
Nie zgodzę się z tobą że jak idziesz do technikum nie zdobywasz umiejętności. Jestem w Technikum nie dość że uczę się programować to do tego nabywam wiedzę o podstawach elektroniki dotyczącej systemów operacyjnych obsługi ich, sieci grafiki, projektowanie stron internetowych i wiele innych. Do tego w mojej szkole są projekty unijne dzięki czemu możesz za darmo przystąpić do płatnych kursów np programowania. Warto nabyć wiedzę z innych dziedzin informatyki. Ale nie we wszystkich Technikach tak jest moje to jedno z najlepszych w Województwie. Nie wyrażają się następnym razem jak nie znasz sytuacji.
komentarz 8 marca 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Ja nie mówię, ze technika nie dają umiejętności, tylko ich nie gwarantują, a mianowicie to, że ktoś jest absolwentem technikum nie oznacza, że ma umiejętności wymagane na danym stanowisku, czy że po prostu pisze dobry kod. Poza tym, powiedz mi, ile lekcji związanych z programowaniem masz w tygodniu. 5? 10? 15? Może i tyle, a ile siedzisz w szkole? Jakieś 35. Co prawda w liceum masz w sumie mniej lekcji programowania, ale uczysz się rok mniej, co dla mnie i prawdopodobnie wielu innych osób na tym forum jest zaletą, ponieważ programowania uczę się na własną rekę i nie chcę marnować dodatkowego roku na naukę 15h peogramowania tygodniowo, podczas, gdy nie chodząc do szkoły mogę pracować lub uczuć się programować 8h dziennie. Tak to wygląda z mojej perspektywy :)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 7,552 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 244 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 629 wizyt

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,531 komentarzy

61,937 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...