• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Rozwój analitycznego myślenia

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
627 wizyt
pytanie zadane 7 marca 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez V3ntu Początkujący (290 p.)
Hej, chciałbym się podszkolić w logicznym myśleniu. Uważam, że jest u mnie z tym nawet dobrze ale trzeba się rozwijać każdego dnia ^^ Znacie może jakieś fajne sprawdzone i efektywne sposoby ?

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 7 marca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Nie wiem jakie masz doświadczenie w programowaniu i analizie danych, ale fajne ćwiczenie to próba stworzenia studium funkcjonalności dla różnych problemów/aplikacji. Dobra jest książka CASE METHOD (stara ale nadal aktualna). Generalnie chodzi o to, aby nie myśleć żadnym językiem programowania itp. tylko problemami, funkcjonalnościami.

Na przykład tworzysz prosty CRM. Pomyśl co potrzebujesz. Na przykład robisz aplikację do obsługi biblioteki, lotniska, listy TODO, systemu reklamacji, systemu call center itp. itd. Wyznacz sobie jakiś jeden cel, np. apka dla biblioteki i spróbuj dokładnie rozpisać co i jak powinno być możliwe w takim programie.

Mnie kiedyś tata w taki właśnie sposób uczył podstaw projektowania aplikacji i systemów bazo-danowych. Zawsze powtarzał, aby na początku zapomnieć o programowaniu i myśleć jak użytkownik, co potrzebuje, co może potrzebować itp. itd. i powiem Ci, że czasami niby z pozoru prosta apka może rozwinąć się do na prawdę sporych rozmiarów i wielu funkcjonalności :)

A jak zrobisz z 3-4 takie analizy to masz praktycznie gotowca np. do jakiś własnych projektów :) i nie rób tego na szybko, "zrób i zapomij". Rozpisz sobie coś dziś, wróć do tego za parę dni itp.

komentarz 7 marca 2018 przez V3ntu Początkujący (290 p.)
Bardzo dziękuje za pomoc, na 100% wykorzystam w rady i może w książkę też się zaopatrzę bo wydaje się ciekawa.
komentarz 7 marca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Ciekawa. Powiem Ci, że gdy kiedyś dostałem ją od mojego taty to dość długo przeleżała na półce (no bo jak to... programista i książka z przed x lat ?!), ale już po pierwszych 2 rozdziałach zrozumiałem, że w "tym całym" tworzeniu oprogramowania sam etap stricte programowania to w sumie najłatwiejszy element :) Daje na prawdę do myślenia.
komentarz 7 marca 2018 przez V3ntu Początkujący (290 p.)
Hmm a polecasz ją też osobie początkującej ?

Nie jestem jakoś za bardzo doświadczony, mój największy projekt to było własne forum z systemem logowania, rejestracją z kluczem potwierdzającym na emial itp. Takie podstawowe projekty które się ogarnia po 5-6 miesiącach.
1
komentarz 7 marca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Hmm a polecasz ją też osobie początkującej ?

Jak najbardziej. W tej książce nie ma ani jednego listingu, żadnego kodu, żadnego języka itp. Książka uczy myślenia, analizy, uczy "jak zabrać się do tworzenia aplikacji". Na przykład uczy, że tworzą forum musisz zapewnić możliwość logowania, możliwość wylogowania, możliwość stworzenia posta, jego usunięcia (lub nie, tutaj wchodzi właśnie analiza), możliwość komentowania, moderowania itp. itd. 

A to czy powyższe funkcjonalności zakodujesz w PHP, JS, Java, C++ czy w Pascalu (no dobra, zapędziłem się :P ) to już jest kompletnie nieistotne. Podejście do rozwiązania problemu będzie takie samo, jedynie użyjesz innych funkcji itp. Nie jest też istotne czy coś zrobić np. strukturalnie czy obiektowo - to nie jest ważne - ważne jest jaką funkcjonalność masz zrobić i po co.

Powiem Ci, że mi z początku trudno było się przestawić na takie myślenie. Mój tata zawsze powtarzał "myśl funkcjonalnościami, a nie mechanizmami", czyli nie myśl JAK to zrobić, tylko CO zrobić.

Wiem po sobie, że wiele osób zaczynających programować zbyt mocno nastawia się na samo pisanie kodu, bo to jest przecież fajne, są efekty, jest animacja, jest łał itp. :) Sam przez to przechodziłem. Zainwestuj w tę książkę, na allegro parę zł i sam ocenisz. W necie mało się o tym temacie pisze... dominują tematy stricte techniczne, jak coś zrobić itp.

Tak na początek polecam proste TODO. Zapomnij o programowaniu - nie ma IDE, nie ma kodu, nie wiesz co to JS, PHP itp. Pomyśl co jako użytkownik chciałbyś mieć w takiej apce. Może opcję dodawania nowych zadań, może opcję łączenia zadań jakimiś relacjami, sortowanie zadań po dacie, opcje nadawania priorytetów, sortowanie priorytetami, przypomnienia, może różne poziomy widoczności dla różnych grup użytkowników, może usuwanie notatek, może przenoszenie do archiwum, może modyfikacje priorytetów itp. itd. Burza mózgu :) i sam widzisz, że proste TODO już wcale nie jest takie proste i banalne :)

komentarz 7 marca 2018 przez V3ntu Początkujący (290 p.)
Dobra przekonałeś mnie ^^ Zakupie ją w najbliższym czasie, ale dopiero po maturce się za nią wezmę tak w 100%. Bardzo ci dziękuje za pomoc
+1 głos
odpowiedź 7 marca 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Zacznij programować. Zrób jakiś ciekawy projekt. Przedstaw na forum.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 6,903 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2017 w C i C++ przez anntru Nowicjusz (180 p.)
+2 głosów
0 odpowiedzi 493 wizyt
pytanie zadane 11 maja 2022 w Offtop przez Student22 Nowicjusz (140 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 585 wizyt
pytanie zadane 26 lipca 2017 w Algorytmy przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...