• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka programowania i dobre nawyki [ Temat Zbiorczy ? ]

VPS Starter Arubacloud
–6 głosów
523 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2018 w C i C++ przez Biay Początkujący (420 p.)

Witam,

Ten temat ma na celu pomóc adeptom sztuki programowania, poprzez stworzenie wskaźników do wartościowych książek, kursów czy stron internetowych dzięki którym, nauka stanie się przyjemniejsza. 

Możesz  napisać, jak wyglądały Twoje początki z programowaniem, co robiłeś dobrze, a co źle / co motywowało Cię do dalszej nauki.

Teraz  czas na moje rady:

( jako iż uczę się od niedawna, nie będzie tego wiele)

Mój język to C++:

1. Jako materiały do nauki mogę polecić :

 - książkę "Symfonia C++" pana Jerzego Grębosza,

- kurs pana Mirosława z kanału Pasja Informatyki,

-tę stronę jeżeli chodzi o biblioteki  http://www.cplusplus.com/reference/

- serwis Polski SPOJ do sprawdzenia swoich umiejętności.

2. Porady

   Moim zdaniem najważniejsza jest systematyczność. Czytając książkę, wykonywałem także zadania z serwisu SPOJ, dzięki czemu lepiej utrwalałem nowo nabytą wiedzę.

   Przed przystąpieniem do pisania programu polecam rozpisać sobie słownie na kartce co powinieneś zrobić, dopiero wtedy zabieraj się za pisanie aplikacji.

Ode mnie to tyle,  mam nadzieję że czytając ten temat podzielisz się swoimi radami co do nauki programowania.

Liczę na Waszą aktywność i pozdrawiam !

2
komentarz 4 marca 2018 przez ebo96rok Bywalec (2,980 p.)
No to co do programowania to jeżeli ktoś zaczyna dopiero to książki są spoko. Najlepiej dać się takiej poprowadzić za rękę i wplatać w to wyszukiwanie w sieci jakichś informacji o aktualnie przerabianym zagadnieniu, a gdy już będziemy mieli jakieś podstawy to można sobie napisać jakiś mały "projekt" i uczysz się w taki sposób co często jest nauką na błędach tylko, że gdy chcemy jakiś problem rozwiązać to owszem wujek google i stackoverflow pomoże tylko starajmy się zrozumieć to rozwiązanie, a nie tylko copy&paste. Tyle mogę powiedzieć o programowaniu, a jeśli chodzi o organizację to polecam narzędzia pokroju Trello do porządkowania sobie tego co chcemy zrobić, jeżeli pracujemy z kimś to jakiś Slack no i oczywiście GIT! Piszesz kółko i krzyżyk? Wrzucaj na Gita. Myślę, że nie trzeba, ale dodam, że przy programowaniu posługujemy się angielskim, nawet łamanym, ale właśnie tak można się nauczyć. To tyle ode mnie.
komentarz 4 marca 2018 przez ServeQ Początkujący (300 p.)
To np. jeśli nie mam jeszcze pojęcia na temat programowania to z czego mam się uczyć?
komentarz 4 marca 2018 przez adas94 Nałogowiec (29,200 p.)
No masz napisane jak byk na początku, żeby dać się prowadzić za rękę książce. :)

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 4 marca 2018 przez Piotr Batko Stary wyjadacz (13,190 p.)

Zamiast Symfonii C++ radziłbym czytać Opus Magnum C++11. Obie te pozycje są tego samego autora, jednak ta druga jest oparta o nowszy standard - C++11. Opisuje dodatkowo obsługę sytuacji wyjątkowych i szablony, a więc zahacza również o tematykę Pasji C++ :)

Tutaj link do oficjalnej strony książki:
https://www.ifj.edu.pl/private/grebosz/opus.html

+1 głos
odpowiedź 3 marca 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
- serwis Polski SPOJ do sprawdzenia swoich umiejętności.
- kurs pana Mirosława z kanału Pasja Informatyki,

taa.. jak ktoś chce się nauczyć PODSTAW najprostszych możliwtych :d d otworzenia konsolek/ala na studiach to spoko, ale na takim czymś programowaina się nie nauczysz. 

Zresztą po czasie wiele : rzeczy które dawniej był okej np. wedle filmu P. Mirosława - są uznawane za błędne praktyki obecnie  to samo C++ Gębosza.
Jak możesz możesz "wnioskować naukę dobrych praktyk prorgamowaina' korzystająć z przestarzałch BIBLIOTEK/ŹRÓDEŁ 

to tak jak z  javy mamy wersje 9 ... a ty byś znał 1.5

0 głosów
odpowiedź 5 marca 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
"Od pomysłu - do przemysłu"
Języka programowania można się uczyć po szkolnemu - z książek, tutariali rozwiązując kolejne przykłady, zadania; jest to dość żmudne, pracochłonne zajęcie. Naukę można też zacząć inaczej - i to jest najlepszy, najszybszy, najprzyjemniejszy sposób wdrażania języka. Mianowicie trzeba mieć na początek ciekawy, ambitny pomysł na zrobienie jakiegoś rewolucyjnego produktu np.: kalkulatora 3D, strony internetowej, forum, portalu, studia, przeglądarki, komunikatora, odtwarzacza, symulatora, liczydła, bazy danych, systemu płatności, gry komputerowej; pomysłów może być wiele. Mając taki konkretny cel (na razie ideę-fix) dobieramy odpowiednie narzędzia i technologie - ustalamy najlepszy do realizacji język programowania, biblioteki, IDE, zdobywamy odpowiednie książki; do dyspozycji jest także ocean wiedzy - internet. Projekt rozpoczynamy krok po kroku, od najmniejszych, najprostszych rzeczy, stopniowo go rozbudowując. Na początku jest ciężko, ale kiedy praca, nauka staje się pasją, wcale się tego nie czuje. Pracujemy dla siebie, jesteśmy zmotywowani; zdobywamy wiedzę i doświadczenie w krótkim czasie, na wysokim poziomie.

Taką drogą poszli obecni na forum koledzy: Admin Arek, który zbudował tę ogromną, działającą maszynerię, a przy tym stał się ekspertem języka PHP; kolega Comandeer stał się mentorem; kolega Gremlin produkuje pomysłowe gry edukacyjne, żeby nauczyć się JS. Jest wielu innych.
Ja również w ten sposób rozpoczynałem przygodę z kilkoma językami - zawsze od konkretnego pomysłu, który widziałem oczami wyobraźni, który mnie nakręcał.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 435 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2018 w Java przez pomaraqcz Początkujący (380 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 309 wizyt
pytanie zadane 26 października 2016 w C i C++ przez Latrans666 Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 565 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...