• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

ERP domowej roboty

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
362 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez bamboo Nowicjusz (240 p.)
Dość ciekawy temat trapi ostatnio moją głowę. Mam małą rodzinną firmę trudniącą się produkcją mebli i ilość różnych programów i rozwiązań "na sztywno" powoli zaczyna dawać się we znaki. Myślę nad stworzeniem, a jakże, systemu klasy ERP. W moim rozumieniu jest to serwer z bazą danych udostępniający w czasie rzeczywistym swoje zasoby.

Jakie technologie polecilibyście do realizacji takiego projektu? Zaznaczam że ma on obejmować zarówno aplikacje desktopowe jak i webowe, czyli gdy do systemu wpłynie informacja o danym zdarzeniu, automatycznie serwer roześle ją do wszystkich podłączonych urządzeń.

Z góry dziękuje za pomoc ;)

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 2 marca 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
edycja 2 marca 2018 przez marcin99b
Jakie technologie? Wszystkie

Na pewno aplikacja będzie używała API
Mamy serwer i aplikacje klient (jakiś program desktopowy, jakaś aplikacja na androida)
Jeśli mamy API, to nie musimy ograniczać się do języków, możemy postawić serwer w np PHP, aplikacje na windowsa w C# a na androida w Javie

Jednak aby uprościć zadanie, polecałbym zrobić wszystko w C# albo Javie
Bo przykładowo robiąc serwer w PHP, nie możemy już zrobić desktopu w PHP -> trzeba robić go na innym języku, co stwarza dodatkowy problem
Mając serwer w C# albo Javie, nie będzie żadnych problemów z postawieniem wszystkich aplikacji, w tym samym języku

Oczywiście, żeby nie było -> PHP ma opcje tworzenia aplikacji desktopowych... ale to bardziej ciekawostka, niż coś czego powinno sie używać (da sie, ale odradzam)

Wszystko zależy też od ograniczeń finansowych i czy hostujesz aplikacje serwerową na swoim lokalnym serwerze, czy wykupujesz hosting

Co do wysyłania danych z serwera do urządzeń (np powiadomienia) mamy sockety, przykładowo mamy coś takiego jak socket.io

Tak wgl jak tam z naszym projektem? W październiku po pytaniu o umowe było "za tydzień sie odezwe" i dalej nie było odpowiedzi
komentarz 2 marca 2018 przez bamboo Nowicjusz (240 p.)
Jeśli o finanse chodzi problemu nie widzę, gdyż opłata hostingu kosztuje mnie stosunkowo małe pieniądzę. Nie jestem też zbytnio uzależniony czasowo. Po prostu chce sam, cierpliwie i powoli dopracować system który nie ma się czego wstydzić na tle rozwiązań dużych firm, których subskrybcja zaczyna się od 40 tys zł rocznie.

Do rzeczy, jeśli chodzi o baze danych problemu nie ma, zastanawia mnie właśnie jak ugryźć serwer tej aplikacji. Studiuję teraz Node.js, ale bardzo by mi pomogła opinia kogoś, kto wskazałby palcem jedną z dróg, które poprowadzą do realizacji planu :)
komentarz 2 marca 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
powiem tak

ilu programistów tyle rozwiązań
nie wiadomo do końca co dokładnie ma robić ten system, a każdy język jest lepszy do czegoś innego (masa danych, masa obliczeń matematycznych, masa statystyk)
nie wiadomo też jak z aplikacjami klienckimi

możesz wszystko zrobić w js
backend w node, frontend w jakimś frameworku js, mając frontend szybko możesz zrobić np aplikacje PWA
tylko pytanie, czy js się nada do systemu, którego akurat ty potrzebujesz? do tej skali i zastosowań
z tego co wiem, node nadaje sie bardziej do mniejszych aplikacji gdzie jest uzupełnieniem backendu - mogę się mylić, ale takie opinie słyszałem

dobór narzędzi zależy od dokładnej specyfikacji projektu
+2 głosów
odpowiedź 3 marca 2018 przez maciej.tokarz Nałogowiec (27,280 p.)

W ramach portfolio udostępniłem kod swojej aplikacji Optio do zarządzaniem czasem pracy - może Ci się przyda...

M.

+2 głosów
odpowiedź 3 marca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Jeśli miałaby to być apka typowo desktopowa to chyba C++, ewentualnie Java. Tutaj się nie wypowiem bo nie piszę na co dzień w tych językach więc nie chciałbym wchodzić w dyskusję.

Ale powiem z innej strony. Może JavaScript? Możesz machnąć apkę dostępną z poziomu przeglądarki co umożliwia obsługę praktycznie na każdym kompie z każdego miejsca. Do tego pisząc ją w React łatwo machnąć apkę mobilną w React Native jeśli będzie potrzeba. Do tego desktopówkę można zrobić przy użyciu Electron.

Zaleta: cały czas poruszasz się w jednym języku - JavaScript zarówno we froncie jak i back-endzie (node) + jakaś baza danych, np. MySQL.

Wada: na pewno apka taka nie może równać się wydajnością z apką w C++ ale to już kwestia do Twojej indywidualnej oceny. Wg mnie szybciej nauczysz się JS i HTML niż C++ i bibliotek graficznych. Ale jeśli priorytetem ma być wydajność i głównie apka desktopowa to faktycznie JS nie koniecznie będzie najlepszym wyborem.
komentarz 3 marca 2018 przez bamboo Nowicjusz (240 p.)
Przeglądam właśnie materiały o Electronie i myślę, że to będzie optymalne rozwiązania. Tak naprawdę zależy mi tylko na takim języku/sposobie, który wyśle broadcast z powiadomieniami i do aplikacji webowej i na desktop i na smartfon. Reszta funkcjonalności to tylko kwestia czasu, a nie szukania pomysłu.
komentarz 3 marca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Powiem tak - ja w tej chwili pracuję na node+MySQL dla API i React (redux, ssr) dla frontu i jeśli potrzeba desktopówki to łatwo można dodać Electrona, praktycznie niewiele modyfikując kod.

Natomiast jak pisałem, na pewno apki takie są mniej wydajne niż te w C++. Generalnie Electron działa tak trochę "oszukańczo", bo de facto plikiem exe odpalasz przedlądarkę Chromium i w niej Twoją apkę jako "normalną" stronę :) ale zaletą jest to, że robisz raz - na desktop i na www, a cieszysz się w obu miejscach :)
komentarz 3 marca 2018 przez bamboo Nowicjusz (240 p.)
Dokładnie coś takiego było mi potrzebne, dzięki wielkie :)
+2 głosów
odpowiedź 3 marca 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Nie wiem czy na pewno do końca zdajesz sobie sprawę z tego na co się porywasz.

Opowiem sytuację jaką miałem kilka lat temu. Przyszedł do mnie prezes i polecił napisać taki system dla naszej firmy. Prezesowi się nie odmawia więc zacząłem dłubać... Przychodził do mnie codziennie przez kilka kolejnych dni i chciał widzieć efekty. Po około 2 tygodniach stwierdził że ze mnie taki programista jak z Pudzianowskiego tancerz i kupił program za okrągły milion złotych... Sytuacja autentyczna.
komentarz 3 marca 2018 przez bamboo Nowicjusz (240 p.)
Inna sprawa jeśli sam sobie jesteś szefem i nigdzie Ci się nie śpieszy, zaznajomiłem się troche z tym tematem i wiem ile jest przy tym roboty, a skoro mam czas to po co wydawać tyle pieniędzy jak coś swojego będzie równie dobrze słuszyło.
komentarz 3 marca 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Dlatego że takie projekty tworzą całe zespoły specjalistów przez wiele tygodni a nawet miesięcy...

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 309 wizyt
pytanie zadane 28 października 2018 w Sprzęt komputerowy przez Kornel Lipowski Nowicjusz (220 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 576 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...