• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak ocenić swoje umiejętności

+1 głos
217 wizyt
pytanie zadane 1 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez Adrian1999 Nałogowiec (33,280 p.)
Cześć wszystkim, mam pytanie na wielu stronach / portfolio widuję dział opisany "Moje umiejętności", jak można się domyślić jest pokazane w jakim stopniu zaawansowania ktoś potrafi się posługiwać danym językiem programowania np. Moje pytanie jest takie, jak to można ocenić tak, żeby nie skłamać ? Jaka jest skala tego wszystkiego, pytam się ponieważ sam tworzę aktualnie porfolio, i chciałbym umieścić w nim właśnie takie o to informację. Tylko że źle się czuję mówiąc coś "na oko".
komentarz 1 marca 2018 przez xenonso Mądrala (5,220 p.)
Na wielu stronach widziałem ocenę umiejętności (np. 3/5) i według mnie raczej nie powinno się tego stosować. Jeśli przykładowo dasz sobię ocenę 2/5 to rekruter może uznać, że nie umiesz nic. Jeśli dasz 4/5 to szybko ci udowodni, że nie umiesz tak naprawdę nic z danej technologii.
komentarz 1 marca 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (33,280 p.)
No właśnie ja nie wiem jak można ocenić poziom swojej umiejętności w danym języku, przecież tak samo PHP. Mogę jedynie stwierdzić że znam podstawy, i potrafię posługiwać się obiektowością, ale cenniejszą informacją raczej było by to że potrafię poradzić sobie z problemem jeżeli taki napotkam, i nabiorę nowych doświadczeń na nim.
komentarz 1 marca 2018 przez tls01 Nałogowiec (43,850 p.)

Na wielu stronach widziałem ocenę umiejętności (np. 3/5) i według mnie raczej nie powinno się tego stosować. 

Jak aplikuje na juniora, to imo to może być pomocne. Doświadczenia nie będzie wklepanego, a taka ocena pozwoli na poinformowanie rekrutera, że potrafi coś więcej niż hello world w danym języku. Samo wpisanie "C#", czy jakiejkolwiek technologii nie mówi absolutnie nic - rozstrzał jest tutaj taki, że aplikujący albo zna tylko składnię kodu, albo pisze frameworki. A takie wklepanie 2/5, czy 3/5 to już coś bardziej konkretnego. Jak dołączy do tego jakiś projekt, albo jednak ma doświadczenie w branży, to już jest potwierdzenie (lub zaprzeczenie) tej, warto zaznaczyć - subiektywnej, oceny.

komentarz 1 marca 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (33,280 p.)
Tylko pytanie, jak mamy stwierdzić, jak wiele nie potrafimy ? Bo jeżeli napiszemy np 4/5 myśląc że "A znam całą strukturę, już cały C++ w małym paluszku", a okaże się później że człowiek nie wiedział że jest obiektywny C++, to co. Potem tłumaczyć się?

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 1 marca 2018 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,230 p.)
Bodajże Bjarne Stroustrup ocenie swoje umiejętności z programowania na 2/10, a jest twórcą C++. Ocenianie swoich umiejętności jest dla mnie najgłupszą rzeczą, na która wpadli ludzie od "rozwoju". Ja mam tak, że czym więcej wiem i siedze nad danym zgadnieniem/językiem tym wiem, że coraz mniej wiem, a coraz więcej jest przede mną ukryte.

Co niby wnosi takie ocenianie? "No zaznaczył Pan 4/5 programowanie w PHP, czyli co Pan potrzebuje by zdobyć 5/5 i kiedy Pan je zdobędzie"? Tak samo pisanie, że znasz jakieś zagadnienie w sposób zaawansowany. Jak dla mnie tak samo idzie to na porażkę.

Ja w swoim CV wpisuję umiejętności, które posiadam, ale jeżeli wiem, że z czegoś jestem dużo gorszy, bo np. dopiero zaczynam wpisuję to, że tego zagadnienia nie umiem jeszcze dobrze, a nie że reszte umiem w stopniu zaawansowanym. To jak reszte umiem stwierdzą na rozmowie, a nie podczas przeglądania mojego CV, a napisanie że czegoś nie rozumiem broni mnie przed oskarżeniem, że staram się przeforsować umiejętność, której nie posiadam. Jak na razie moja taktyka się sprawdza, bo po każdym wysłanym CV zostałem zaproszony na rozmowę.
2
komentarz 1 marca 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (33,280 p.)
I to jest to chyba, co chciałem usłyszeć. Stworzę swoje portfolio skromnie, i szczerzę. Dzięki wielkie
+1 głos
odpowiedź 2 marca 2018 przez gremlin Dyskutant (7,660 p.)
Niestety procenty czy 2/5 itp. odpadają. Nie wiem jak sami rekruterzy na to patrzą, ale społeczność zdecydowanie niekorzystnie. Strzelają bez ostrzeżenia widząc takie rzeczy (choć czasem słusznie).

Moim zdaniem ocenianie w procentach nie jest złe. Tylko należy przyjąć, że 100% jest to technologia w której czujesz się najlepiej a 0% to taka której naukę dopiero zaczynasz. Wtedy jeżeli przykładowo najlepiej umiesz JS to dajesz mu 100% lub 5/5 i jest to punkt wyjściowy do oceny pozostałych umiejętności.

Ale bez solidnej legendy zostanie to odebrane jako twierdzenie, że zna się wszystko na dany temat - także chyba nie przejdzie.

Pozdrawiam!

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 182 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 456 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2015 w C i C++ przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (159,220 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 162 wizyt
Porady nie od parady
Możesz ukryć, zamknąć lub zmodyfikować swoje pytanie, za pomocą przycisków znajdujących się pod nim. Nie krępuj się poprawić pochopnie opublikowanego pytania czy zamknąć go po uzyskaniu satysfakcjonującej odpowiedzi. Umożliwi to zachowanie porządku na forum.Przyciski pytania

66,494 zapytań

113,266 odpowiedzi

239,865 komentarzy

46,630 pasjonatów

Przeglądających: 133
Pasjonatów: 0 Gości: 133

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...