• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Uszkodzenie styków na karcie graficznej

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
4,042 wizyt
pytanie zadane 27 lutego 2018 w Sprzęt komputerowy przez Perseusz Bywalec (2,190 p.)

Witam! No więc przychodzę z problemem karty graficznej... Ostatnio tak z ciekawości wziąłem się za oczyszczenie mojego staruszka z przed lat (chodź i na swe czasy nie był zbyt futurystyczny), żeby wypróbować na nim Linuxa - podobno jest spoko.. No i wszystko fajnie... kompik rozebrany; teraz: prawie, że złożony; dysk śmiga, czytnik się otwiera a zasilacz to po prostu bajka!

Problemem okazał się monitor, a raczej karta, bo przy jej wyjmowaniu i wkładaniu mogło się tak stać, że uszkodziłem styki przy wejściu... lepiej! Tak właśnie się stało!

laughNo i tak przechodząc do rzeczy:

 

Czy jakimś cudem tak to powinno wyglądać, no i jeśli nie to czy da się to naprawić no i oczywiście jak?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 lutego 2018 przez niezalogowany

Czy jakimś cudem tak to powinno wyglądać, no i jeśli nie to czy da się to naprawić no i oczywiście jak?

Tak to powinno wyglądać - ze złączem wszystko jest w porządku. Problem leży w innym miejscu; tutaj niczego nie uszkodziłeś. 

troszke nią szarpałem

Następnym razem nie szarp (jeżeli coś stawia opór, to sprawdź kilka razy, czy nie ma jakiegoś zatrzasku, śrubki, etc). Płytki są wielowarstwowe i mechaniczne uszkodzenie takiej karty sprawia, że staje się ona złomem.

komentarz 28 lutego 2018 przez Perseusz Bywalec (2,190 p.)

No to chyba to zniszczenie styków moge odwołać smiley

Z tym, że dalej nie mam żadnego pomysłu i może rzeczywiście karta spalona, albo coś nie tak przy płycie... da sie to jakoś sprawdzić? Pisałem, że monitor przechodzi w stan czuwania zaraz po podłączeniu do karty, w spoczynku też - to wogle jakiś znak, najlepiej dobry? :/

komentarz 28 lutego 2018 przez niezalogowany
Nikt ci nie wywróży, dlaczego to nie działa. Jeżeli nie ma błędu POST, to prawdopodobnie karta graficzna (lub złącze, przewód, czy monitor) jest uszkodzona. Sprawdź ją na innym sprzęcie, żeby się upewnić.
0 głosów
odpowiedź 27 lutego 2018 przez hoktaur Pasjonat (22,250 p.)
Tragedii nie ma po śladach widać że styk niżej schodzi (pasek na środku styków), więc jeżeli tylko działa to bym się nie przejmował
komentarz 28 lutego 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
A i jeszcze może to być wima ramu, spróbuj wyjąć ram, wsadzać pojedynczo jeśli masz kilka kości, do różnych slotów pokombinować i przedmuchac sloty.
komentarz 28 lutego 2018 przez Perseusz Bywalec (2,190 p.)

No pięcioletni Asus GeForce CUDA GF210 1GB DDR3 PX 32BIT, wbrew pozorom cudo to to nie jest... niemniej kondensatory wyglądają w porządku sam kabel też i łączy, te wewnętrzne pasmo od karty też bo po jego odłączeniu monitor kompletnie nie wykrywa sygnału

RAM zdażyłem już sprawdzić no i każdą z dwóch kości sprawdziłem pojedyńczo w obu wejściach. No i niestety nic...

Powiem też, że ta stówa to co prawda nie dużo i nie wiem czy skończyć marnowanie waszego czasu, ale z drugiej strony mija mi się z celem co kolwiek na tego starocia wydawać.

1
komentarz 28 lutego 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
Najlepiej jakbyś do kogoś wziął tę kartę żeby u siebie do kompa wsadził, to rozwieje watpliwosci.
komentarz 28 lutego 2018 przez Perseusz Bywalec (2,190 p.)
Pewnie tak będzie najłatwiej, jutro postaram sie coś załatwić

Dzięki za poswięcony czas
komentarz 28 lutego 2018 przez niezalogowany

Z ciekawości dzisiaj sprawdziłem i to chyba standard.

To jest standard. Więcej - te krótsze piny są zwyczajnie zwarte na karcie (taka ciekawostka). Opisywane są jako PRSNT (ang. present).

Służą one do detekcji samej karty oraz tego, ile linii PCIe karta wykorzystuje. Krótsze są z tego względu, że standard PCIe obsługuje hot-plugging i przy wkładaniu karty piny te dołączane są jako ostatnie. Dopiero po ich dołączeniu karta jest wykrywana. 

Bardzo podobnie sytuacja wygląda w innych standardach obsługujących hot plug - piny do transmisji danych są krótsze od zasilających (albo tak jak w PCIe - są obecne piny zgłaszające obecność urządzenia). Inny przykład - w USB, SATA, czy HDMI też są krótsze i dłuższe piny.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 163 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 732 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2022 w Sprzęt komputerowy przez swbas1 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 316 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...