• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zrobić grawitację do platformówki 2D? [C++][SFML]

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
931 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2018 w C i C++ przez Sebastian1107 Początkujący (350 p.)
Cześć,

Po paru projektach napisanych przy użyciu C++ i SFML'a chciałbym napisać jakąś prostą platformówkę. Napisałem już skok(wymaga jeszcze dopracowania, ale wiem już co muszę zrobić), ale nie wiem jak zrobić by można było wskakiwać na platformy i różne nierówności. Nie chciałbym korzystać z Box2D. Jak się do tego zabrać?

Pozdrawiam.
komentarz 24 lutego 2018 przez JAKUBW Nałogowiec (33,470 p.)
Nie wiem czy ci to pomoże, ale są dostępne online kody bardzo fajnej gry MarsShooter wykonanej w SFML. Ma ona sporo grawitacji i fizyki w sobie, może znajdziesz coś ciekawego i się zainspirujesz.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 24 lutego 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Może klasa Gravitable. Jako pole masz masę obiektu. Sama struktura klasy nie wpływająca mocno na łańcuch dziedziczenia. W sumie to bardziej trait. Do tego kilka metod. 

Pamiętaj że w normalnych warunkach grawitacja, jako przyspieszenie ziemskie to jakaś stała, ale efektem jej działania może być np prędkość która stała nie będzie. 

Nie wiem jak napisałeś skok bez grawitacji xD chyba że obiekt leci w kosmos. 

1
komentarz 24 lutego 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Sorry, że się wtrącę - skok bez grawitacji?

1. Uruchomić pętlę, która będzie przesuwała w odpowiednim kierunku postać, aż nie minie X sekund

2. W tym samym czasie w innym wątku wystartować zegar który będzie liczył te sekundy.

3. Obniżyć postać w kolejnej pętli

 

:D.
komentarz 24 lutego 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
  1. Nie pętlę, a instrukcję warunkową. 
  2. Zaimplementuj to dla 20 typów jednostek(każda inne wartości)
  3. Biznes chce zaimplementowania spella który zwiększa ciężar postaci, przez co niżej skaczą i szybciej spadają. 
  4. Popraw swoje 20 implementacji.

 Już wiesz jaki związek ma implementacja grawitacji do implementacji skoku?

komentarz 25 lutego 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Dobra... Nic nie pisałem..
komentarz 26 lutego 2018 przez Sebastian1107 Początkujący (350 p.)

@Ehlert, Skąd ją pobrać?

komentarz 26 lutego 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Co chcesz przyznać pobrać?
komentarz 28 lutego 2018 przez Sebastian1107 Początkujący (350 p.)
Klasę Gravitable
komentarz 28 lutego 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Nie rozumiem jak pobrać. Musisz ją napisać laugh

0 głosów
odpowiedź 24 lutego 2018 przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)
Musisz mieć jakoś zmienną dla prędkości obiektu, dzięki której będziesz aktualizował pozycję. A do tej zmiennej prędkości co klatkę dodawać przyśpieszenie grawitacyjne. Tylko musisz sobie jeszcze jakoś kolizję wykrywać, bo inaczej obiekt będzie w nieskończoność spadał. Tutaj masz fajny poradnik o siłach: https://www.youtube.com/watch?v=II1A3bBo6gM&list=PLRqwX-V7Uu6ZRrqLcQ5BkBKmBLiGD8n4O
komentarz 25 lutego 2018 przez Sebastian1107 Początkujący (350 p.)
Dzięki, ogólnie grawitację mam zrobioną, ale jeszcze nie wiem jak zrobić by można było skakać na platformy.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 293 wizyt
pytanie zadane 19 lutego 2019 w C# przez moherek12 Początkujący (250 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 574 wizyt
pytanie zadane 4 października 2018 w C i C++ przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 433 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2021 w C i C++ przez michal100032 Początkujący (390 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...