• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka pozycjonowania stron SEO

Object Storage Arubacloud
+1 głos
883 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2018 w Grafika i multimedia przez Karol1980 Nowicjusz (130 p.)
Panowie mam pytanie od czego zacząć naukę pozycjonowania i optymalizacji stron ? Ktoś może polecić jakąś rzeczową książkę do nauki pozycjonowania ? Jestem z innej branży ( jestem farmaceutą z zawodu  ;) a pozycjonować chcę się nauczyć sam dla siebie.

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 25 lutego 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Jeśli mówimy o stronie dddkoszalin.pl to tak na szybko proponuję zająć się paroma punktami:

  1. wgraj na stronę Google Analytics i ogólnie poczytaj o narzędziach Google dla developerów. Tak masz m.in. ładne statystyki. Różnią się one w różnych narzędziach, np. po sobie widzę różnie między GA a Gemius Traffic nawet do 10%.
  2. Odpowiedz sobie na pytanie czego oczekujesz po pozycjonowaniu? "Działamy na terenie Koszalina i okolic." czyli nie myśl w kategoriach milionów odsłon, bo nie o to Ci chodzi. Nie interesuje Cię klient prywatny np. z drugiego końca Polski bo i tak prawdopodobnie nie dojdzie do współpracy, a po co wydawać kasę i czas na jakieś reklamy, które nie przełożą się na zyski. Nasz cel to klienci regionalni i na razie tylko i aż tyle.
  3. Na hasło np. deratyzacja koszalin jesteś w pierwszej dziesiątce google, więc ogólnie dla google strona jest oki. Skoro mamy te punkty jasne, to teraz można zacząć "pozycjonowanie".

Social media i reklama:

  1. Na początek proponuję nieco rozprogragować Wasze usługi lokalnie. Na przykład poszukaj jakiś grup FB z usługami lokalnymi, grup jakiś mniejszych miejscowości itp. Ale nie teraz, już w 5 minut. Wejdź na mapę, zobacz co i jak, jakie miasta was interesują itp. Spokojnie i dokładnie poszukaj grup, for itp. Zrób z 4-5 wersji jakiegoś ładnego ogłoszenia i nie nachalnie, ale tam gdzie to dozwolone wypromuj się.
  2. Teraz zajmijmy się tzw. linkami do strony. Pod hasłem pozycjonowanie pewnie nie raz spotkasz się z zapisami o tzw. dobrych linkach itp. itd. Bzdura do kwadratu. Pamiętaj - strona dobra i ciekawa dla człowieka, będzie dobra dla google, a przynajmniej w takim właśnie kierunku idą algorytmy google. Pomyśl więc gdzie szukałbyś informacji o derazytacji itp. jako laik, Kowalski który ma szczury w domu itp. itd.
  3. Oki, więc teraz na peirwszy ogień weźmy fora internetowe. Zanim cokolwiek napiszesz popatrz sobie, poczytaj itp. Na przykład nie wiem, forum gazeta.pl, forum muratora, ladny dom itp. itd. Może jakieś fora "o robakach" itp. Szukaj tego, czego może szukać Kowalski.
  4. Gdy już wybierzesz sobie np. z 3-4 fora to zrób w każdym z 3-5 postów (najlepiej jako odpowiedzi, nie zakładanie wątków) ale uwaga... nie robimy tu wprost reklamy! Nie. Celem jest co innego. Np. masz wątek gdzie ktoś pyta jak usunąć szczury z domu. Są różne odpowiedzi itp. Zastanów się, co byś powiedział takiemu klientowi po przyjeździe do niego? Powiesz moj numer to xxx ja je usunę? Nie, bo już u klienta jesteś :) W poście więc zainteresuj go, napisz np. że są ogólnie takie i takie środki, że taka technologia jest lepsza bo... udziel odpowiedzi Kowalskiemu aby wiedział, że się na tym znasz, że to czujesz. Na koniec możesz jak najbardziej dać link do siebie, albo jeszcze lepiej, link do strony z firmą zaufaną itp. Ale to na koniec - po wyczerpującej odpowiedzi.
  5. To samo porób na paru forach, ale nie na hurra w jeden wieczór, niech dla googla będzie to naturalne. Czy nagle w jedną noc pojawi się 20 opinii na Twój temat? Nie, rozłóż to np. na miesiąc czy dwa.
  6. Powiesz teraz pewnie oki, mam tego jednego klienta, zarobiłem 200zł ale czy było warto? A co z kolejnymi itp.? I tutaj dochodzimi do ważnej kwestii. Pomyśl, ile razy czytałeś jakieś fora i zawieszałeś wzrok na dłużej na ciekawych wypowiedziach, a pomyśl sobie, że często nawet nie zdajesz sobie pewnie sprawy że są to odp. z przed kilku miesięcy czy nawet lat :) i voila, czasem jeden dobry wpis da Ci wielu klientów.
  7. I teraz jeszcze jedno. To co wyżej opisałem daje bardzo dobre efekty długofalowe. Nie oczekuj efektów po miesiącu. Ale dobre wpisy dadzą Ci efekt np. po pól roku, czasem krócej różnie. I tutaj jest możliwość nieco zainwestowania i skorzystania z tzw. marketingu szeptanego. Osobiście jest to dla mnie nieetyczne, raz skorzystałem i faktycznie efekty mogą tego być, ale na dłuższą metę nie chcę tego używać bo masz wbrew pozorom małą kontrolę nad tym. Dlatego piszę to na końcu. Najpierw rozegraj to sam, fora itp. a potem dopiero ewentualnie myśl o buzz marketing.
  8. Pomyśl o fan page, choćby dlatego aby móc reklamować na grupach FB itp.

Modyfikacje strony:

  1. Ten rozdział zalezy od tego na ile znasz html/js/css i czy jesteś w stanie ogarnąć back-end w czymkolwiek tam jest. Ale nawet jeśli nie, to pomysl nad zainwestowaniem w usługę.
  2. Proponuję ożywić stronę. Na startowej masz de facto mało informacji. Poczytaj, pomyśl, zrób nieco dłuższą stronę i zainteresuj czymś człowieka. Ale nie same grafiki, animacje itp. Nie. Treść, dobra, nie reklamowa - dobra dla użytkownika, ciekawa, żeby wiedział po co tu jest i dlaczego.
  3. Pomyśl nad jakąs może małą galerią, to może zaciekawić ludzi.
  4. i najważniejsze... bardzo dużo daje strona aktualizowana. Nowe zdjęcia w galerii nie są tak ważne jak treść. Pomyśl więc może np. o dziale "Porady", i umieszczaj tam choćby raz na miesiąc jakiś krótki tekst np. jaka kupić trutkę na myszy, jak zabezpieczyć trawnik przed kretami itp. itd. Wiele osób myśli od razu oki, ale powiem mu jak zabezpieczyć trawnik to przecież zrobi to sam i ja nie zarobię. Błąd! Jesli trafisz na takiego Kowalskiego to owszem, ale on pewnie przeczyta jeszcze 5 innych artykułów i od razu założył, że zrobi to sam. Ale pomyśl inaczej. Masz problem z kretami. Szukasz info... trfiasz na Twoją stronę i widzisz o łał... 5, 10 artykułów o usuwaniu kretów! Czytasz, czytasz oki, można kupić siatkę, pomontować ją coś tam jeszcze itp. Ale z góry wiem, że nie mam na to czasu. Szukałem firmy, która mi to zrobi i info o co w ogóle pytać. I masz, trafiłem na firmę, która nie tylko to robi, ale sama mówi mi co i jak. W drugiej zakładce masz stronę firmy, gdzie widnieje tylko numer telefonu i info co robią... Którą wybierzesz? A uwierz mi, nawet kwestia ceny nie jest dla wielu ludzi głównym kryterium. Wybierasz fachowca.
  5. Wracając do pkt. 4 - nie mają to byc wielkie wywody naukowe. Nie. proste artykuły np. 700-2000znaków (ze spacjami) tak aby użytkownik szybko mógl to przeczytać. Do tego np. czasami jakieś fajne fotki itp. Ważne, że w google zaczniesz widnieć ie tylko jako deratyzator koszalin, ale również jako "jak usunąc szczury" itp. Myślę,że wiesz już o co mi chodzi :)
  6. A z czasem sam zobaczysz, że ludzie zaczną Cię polecać na forach, grupach FB itp. dając nierzadko linki właśnie do Twoich artykułów!

To tak na zupełny początek. Zauwaz, że nie pisałem tu nic o znacznikach html, jakieś semantyce, czystości kodu itp. Nie, bo to jest dla google sprawa drugorzędna (piszę to z własnego doświadczenia, są portale które mają setki tysięcy odsłon, a ich kod to tragedia dla programisty :)

Owszem, dobry kod też pomoże, ale to potem. Zacznij od powyższych wskazówek. Sam widzisz więc, że de facto nawet płacenie komuś niewiele da, bo de facto 99% tego tzw. pozycjonowania musisz zrobić Ty wraz z Tatą. Na przykład artykuły ważne aby nie było to kopiuj wklej z google tylko Wasze własne, autorskie. Wasze rady, wasze opinie itp.

1
komentarz 9 lipca 2021 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Sorry za odkop, ale damn - trafiłem na tą odpowiedź stąd i mnóstwo przydatnej wiedzy tu zawarłeś Tomku. Ten post jest mocno niedoceniony lajkami.

0 głosów
odpowiedź 23 lutego 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Chcesz pozycjonować jakąś swoją konkretną stronę, czy ogólnie robić to na zlecenia? Jeśli jakaś konkretną to daj adres i napisz czego oczekujesz od pozycjonowania to pomożemy.
komentarz 25 lutego 2018 przez Karol1980 Nowicjusz (130 p.)
Panie Tomku , dziękuję za odpowiedz, bardziej chodzi mnie o wypozycjonowanie strony zakładu usługowego dddkoszalin.pl ( dokładniej mojego ojca ) , po części chciałbym też się uczyć czegoś nowego w życiu , w swojej branży ( farmaceutycznej ) myślę ,że się nauczyłem już wszystkiego :) :)
0 głosów
odpowiedź 23 lutego 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Ja tak tylko wspomnę, że na to bardzo działają przyjazne linki, "mądre" tytuły, przemyślane tagi oraz wygląd (im więcej internautów, tym lepsza pozycja)
0 głosów
odpowiedź 25 lutego 2018 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
Dobrze jest zacząć od materiałów Google

https://support.google.com/webmasters/answer/35769?hl=pl

oraz podszkolić znajomość Google Analytics + Google Webmaster Tools.

Podobne pytania

–1 głos
0 odpowiedzi 240 wizyt
pytanie zadane 5 czerwca 2019 w Nasze poradniki przez wolfix Użytkownik (860 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 589 wizyt
pytanie zadane 11 października 2015 w HTML i CSS przez intoksynator Gaduła (3,450 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 171 wizyt
pytanie zadane 6 maja 2018 w Sieci komputerowe, internet przez Kamil Jarzyna Użytkownik (940 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...