• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak powstal 1szy jezyk programowania

VPS Starter Arubacloud
+6 głosów
1,415 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2018 w Offtop przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,880 p.)
Witam.

Takie pytania przewijaly sie juz przez internet ale jakos nigdzie nie moglem znalezc sensownej odpowiedzi.

Mianowicie chodzi mo o to, w jako sposob ludzie przeszli od bramek logicznych do wpisywania kodu na klawiaturze. W jaki sposob np wyswietlono ten 1szy wynik na monitorze? Chodzi mi o ten 1szy przelom, z czystej elektroniki na 1sza informatyke.

Temat w offtopie wiec prosze sie powstrzymac od agresji.
7
komentarz 21 lutego 2018 przez hhh Gaduła (4,110 p.)
edycja 21 lutego 2018 przez hhh

Temat w offtopie wiec prosze sie powstrzymac od agresji.

Tutaj to wszyscy tacy agresorzy. Przyzwyczaj się do noszenia maczety u boku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

komentarz 21 lutego 2018 przez gromula Stary wyjadacz (10,070 p.)
Jak w KRK :D
komentarz 21 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Dobrym pytaniem byloby, jak ludzie przeszli od wlaczania i wylaczania zarowek do wybijania kodu na kartach itd. Wazystko to przelom, kazde mozna uznac za jezyk programowania. A jak sie to stalo, to dobre pytanie. Mysle tak samo jak cala reszta, czlowiek byl ciekawy i chcial ulatwoc sobie zycie, ale dokladnej historii nie znam, a chetnie sam bym sie dowiedzial.

5 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 21 lutego 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
wybrane 22 lutego 2018 przez Alex.Ironside
 
Najlepsza
Takiego wyraźnego przejścia  z czystej elektroniki do informatyki nigdy nie było. To był proces ewolucyjny, postępujący dość szybko ale małymi kroczkami. Nikomu się wtedy nie śniło. że powstaną komputery w dzisiejszym kształcie, i cała informatyka. Na początku w elektronice nie było jeszcze bramek logicznych tylko układy analogowe. Dużym osiągnięciem było wprowadzenie do użytku wzmacniaczy operacyjnych. To przy ich pomocy zaczęto budować pierwsze maszyny analogowe do wykonywania prostych działań matematycznych. Stąd wzięła się nazwa " komputer" od francuskiego słowa "compter" - liczyć. Maszyny analogowe miały ogromne gabaryty, choć wykonywały proste działania. Wprowadzanie danych nie odbywało się przy pomocy klawiatury, ale za pomocą nastawnych przełączników i potencjometrów. Wtedy nikt sobie nie wyobrażał, że komputery będzie można wykorzystywać do innych celów niż matematycznych. Dzisiaj jest zupełnie odwrotnie, zastosowania matematyczne są raczej marginesem.

Dokończę krótko temat.
W elektronice układy analogowe stopniowo zaczęła wypierać technika cyfrowa - a więc: bramki logiczne, przerzutniki, rejestry, liczniki, pamięci masowe. To był prawdziwy przełom, początek ery komputerów. Pierwsze algorytmy sterujące były prostymi asemblerami działającymi bezpośrednio w języku maszynowym. Można je uważać za początki informatyki.
W Polsce głównym ośrodkiem raczkującej komputeryzacji był Wrocław. Tam też powstały duże zakłady ELWRO wytwarzające pierwsze polskie komputery ODRA (wówczas czołówka światowa). Taka maszyna znajdowała się również w Centrum Obliczeniowym Politechniki Wrocławskiej. Zajmowała duże, zamknięte pomieszczenie, miała 64KB pamięci RAM, i obsługiwała całą Politechnikę. Można się było z nią kontaktować przez zdalne końcówki - konsole przypominające starodawne maszyny do pisania, używało się komend DOS-a. Programy były pisane głównie w Fortranie, na specjalnych perforowanych kartach (z dziurkami), i wczytywane za pomocą mechanicznych czytników. Po kilku wczytaniach karty (wykonane z cienkiego kartonu) ulegały mechanicznemu uszkodzeniu, i cały program złożony z kilkuset kart był do wyrzucenia. (Horror !!) Pamięcią zewnętrzną - odpowiednikiem twardego dysku HD, były ogromne, obracające się szpule z nawiniętą, szeroką taśmą magnetyczną - rodzaj wielkiego szpulowego magnetofonu o rozmiarach sporej szafy.
Za pierwszy komputer przypominający dzisiejsze wykonania - a więc z monitorem i klawiaturą, uważa się Apple zmajstrowany  w garażu przez dwóch amerykańskich pasjonatów. Później wszystko potoczyło się już szybko.
Ponieważ każdy komputer, a dzisiaj tablet i komórka, to połączenie kosmicznej elektroniki i software (oprogramowania), nie można mówić o przejściu z elektroniki do informatyki, obie muszą współistnieć. Historycznie rzecz biorąc elektronika była bramą (drogą, platformą) do powstania i rozwoju informatyki.
komentarz 22 lutego 2018 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,880 p.)

Ponieważ każdy komputer, a dzisiaj tablet i komórka, to połączenie kosmicznej elektroniki i software (oprogramowania), nie można mówić o przejściu z elektroniki do informatyki, obie muszą współistnieć. Historycznie rzecz biorąc elektronika była bramą (drogą, platformą) do powstania i rozwoju informatyki.

Chodzilo mi raczej o to przejscie z czystej elektroniki do interpretacji kodu. W koncu jakos to trzeba bylo wytlumaczyc procesorowi symbol po symbolu. Chyba ze cos pomieszalem.

 

komentarz 22 lutego 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Nic nie pomieszałeś, a ja dobrze Cię zrozumiałem. Może miałeś tylko nieco inne wyobrażenia. Pierwsze maszyny liczące nie miały jeszcze żadnego procesora. Cały układ budowano z pojedynczych bramek, rejestrów, pamięci, a programowanie odbywało się w kodzie maszynowym. Dalej stopniowo ulepszano elektronikę w sensie scalania i miniaturyzacji, oraz równolegle rozwijano języki programowania. Powstanie pojedynczego procesora to jest dość późny etap.
Twoje pytanie /temat celowo potraktowałem szerzej, ponieważ tak to wszystko mniej więcej wyglądało, nie dało się odpowiedzieć jednym zdaniem.
Można też uznać, że komputery powstały dzięki matematyce. Ludzie chcieli mieć sprawną maszynę do robienia obliczeń.
komentarz 22 lutego 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
P.S. W samej elektronice kamieniem milowym postępu było wynalezienie i wprowadzenie do użytku tranzystorów unipolarnych  MOS (wcześniej używano tranzystorów bipolarnych). To tranzystory unipolarne otworzyły drogę do wielkiej skali integracji, miniaturyzacji układów i podzespołów komputerowych. Gdyby nie technika unipolarna, komputery byłyby nadal dużymi skrzyniami, pobierały ogromną moc (można by ogrzewać mieszkania), w dodatku poruszały by się wolno jak słonie.
komentarz 22 lutego 2018 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,880 p.)
Dzieki ;) Uswiadomiles mi ze to tak jakbym pytal Pudzianowskiego w ktorym momencie stal sie silny ;)
komentarz 22 lutego 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
,- To dobrą analogia, porównanie. Ale dzięki Twojemu pytaniu przypomnieliśmy sobie kawałek historii.
+2 głosów
odpowiedź 22 lutego 2018 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
To naturalny proces w rozwoju.

Najpierw ludzie dostosowywali się do maszyn. Wysyłali konkretne sygnały po konkretnych magistralach. Dla ułatwienia założono, że są dwa stany, czyli sygnał o odpowiednim napięciu - co odpowiada zeru i jedynce.

Jako, że człowiek jest leniwy, to powstały pierwsze asemblery (assembly). To one pozwalały napisać zamiast ciągu zer i jedynek w notatniku jakąś krótką, zwykle 3 literową, kombinację znaków. Ale to czas gdy już powstały pierwsze klawiatury.

Wcześniej zera i jedynki były w postaci dziurowanych taśm. Podobna technologia powstała w przypadku czytania płyt winylowych - obecnie, na wysokim poziomie technologicznym, odtwarzacze CD/DVD działają bardzo podobnie - też wyszukują pewnych pitów które dają konkretną informację, czy to jest zero, czy jedynka.

Gdy ilość programów zaczynała rosnąć a potrzeby chociażby naukowców czy wojska były coraz większe, coraz trudniej było pisać kod setkami tysięcy linii które robią jedną praktycznie funkcję.

Z zajeć w technikum pamiętam jak powstawały pierwsze kompilatory. Najpierw ludzie chodzili ze swoimi kartami dziurkowanymi do jakichś uczelnii. Ale zanim napisali swój program, musieli też napisać obsługę całej maszyny. Kod uruchamiający monitor, pozwalający na korzystanie z urządzeń peryferyjnych, obsługę kolejki itp. Po jakimś czasie ludzie tworzyli biblioteki takich aplikacji. Po co tracić czas na tworzenie kodu, który obsługuje maszynę, skoro można korzystać juz z gotowego. Do obsługi kolejek zatrudniano w końcu obsługę - osobę, która zapisywała harmonogram korzystania z maszyny - bo tego również na samym początku nie było. Szczegółów nie pamiętam, jednak powstanie większości współczesnych mechanizmów wykorzystywanych w kompilatorach zostało już wymyślone w czasach, gdy nikt nie myślał o klawiaturach i myszkach.

Z lenistwa, chęci oszczędzania pieniędzy i czasu oraz dbania o coraz większą niezawodność podjęto starania żeby proces tworzenia aplikacji był coraz łatwiejszy. Ludzie po pewnym czasie nie musieli pamiętać o powrotach karetki, nie musieli myśleć jak działa konkretny model maszyny, bo z miejsca otrzymywali jej obsługę, nie musieli nawet osobiście doglądać jej w trakcie pracy - wystarczyło, że nawet wysłali swoje karty pocztą a wyniki powróciły po jakimś czasie, również pocztą.

Powstanie asemblerów jedynie pomogło i przyśpieszyło, a było wyłącznie logicznym następstwem po płytach dziurowanych. Języki wysokiego poziomu to naturalne następstwo języków niskopoziomowych. A obiektowe paragydmaty itp. to już wymysł rządów i korporacji, o czym była anegdota w kodzie doskonałym (książka). Tak samo Bertrand Meyer podejmował bardzo szerokie działania w celu popularyzacji programowania obiektowego. Ale to już wynika nie z tego, że języki nieobiektowe nie maja takich możliwości jak obiektowe. To wynika z organizacji pracy wielu osób, a nawet wielu zespołów wieloosobowych. To desperacka próba ogarnięcia chaosu powstającego w trakcie programowania ;)
komentarz 22 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Autor pytania nie pytał o ewolucję języków programowania, TYLKO zadał pytanie jak powstał pierwszy język programowania...
komentarz 22 lutego 2018 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,880 p.)
Niby nie pytalem o ewolucje ale w odpowiedzi jest sporo ciekawostek. Poza tym nie ma sie co tak tego sztywno trzymac w offtopie ;)
komentarz 23 lutego 2018 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
jpacanie, no więc moja odpowiedź jest konkretna. Powstał na zasadzie ewolucji. Bez przybliżonej historii nie da się tego ogarnąć.

Jak inaczej odpowiedzieć, pochwal się swoją wiedzą ;)
komentarz 23 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

jpacanie,

Nie obrażaj mnie, bo nie jestem twoim kolegą z podwórka...

Przeczytaj jeszcze raz, ale tym razem uważnie, pytanie zadane przez autora i dopiero szerz swoje mądrości. Gość o pierwszym języku, ty o du***.

Jak powstal 1szy jezyk programowania

Kolega się nie pytał o ewolucję języków, tylko jak powstał pierwszy język i koniec kropka.

O twoje "To naturalny proces w rozwoju." nikt nie pytał...

Jak inaczej odpowiedzieć, pochwal się swoją wiedzą ;)

To proste... Na początku dziurkowało się kartki, a potem ktoś je wydziurkował w taki sposób, że powstał pierwszy asembler, a dalej to już z górki.

2
komentarz 23 lutego 2018 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

To proste... Na początku dziurkowało się kartki, a potem ktoś je wydziurkował w taki sposób, że powstał pierwszy asembler, a dalej to już z górki.

W jednym zdaniu napisałeś mniej więcej meritum tego co ja wcześniej napisałem, pomijając jakikolwiek kontekst, który jednak ma znaczenie. 

Co mogłoby dowodzić tego, że albo nie przeczytałeś tego co pisałem, albo nie zrozumiałeś. 

Na pytanie, jak powstało koloseum też można odpowiedzieć: Najpierw były cegły i ludzie, a dalej to już z górki. 

W powstawaniu czegoś NAJWAŻNIEJSZY jest proces powstawania, od samego pomysłu, a w przypadku komputerów nie tyle pomysłów, a potrzeby. Brak rozumienia tego co prawda nie dyskwalifikuje programisty, ale sam, jako że chwaliłeś się kiedyś swoim systemem operacyjnym i programowaniem niskopoziomowym, raczej powinieneś wiedzieć jak to wszystko wyglądało. 

Poza tym to ciekawa wiedza, która zwykle nie jest dostępna w Internecie, a raczej w książkach, w których autorzy opisują swoje przygody z lat gdy jeszcze cała informatyka raczkowała. Tylko takie książki trzeba czytać i rozumieć to, jak ważny jest proces. Niektórzy nie potrafią powiązać procesu z efektem, co jest dziwne, bo każdy efekt jest wynikiem procesu, który nie zawsze jest w sposób prosty zauważalny.  

+1 głos
odpowiedź 21 lutego 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Może ta Pani pomoże odpowiedzieć na pytanie. 

0 głosów
odpowiedź 21 lutego 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Mnie się obiło o uszy, że z racji, że język potrzebuje kompilatora, to pierwszy był pisany kodem maszynowym. To dopiero była katorga, a ludzie na PHP'a narzekają ;D
komentarz 22 lutego 2018 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Kto narzeka na PHP? ;)
1
komentarz 22 lutego 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Wiele osób. Cytuję np. "jak chcesz poznać programowanie (i siebie), ból, pot, krew i granice swojej wytrzymałości, plus koniec końców stać sie facetem z naprawdę mocną psychiką to tylko PHP"
komentarz 23 lutego 2018 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
To się naczytałeś pierdół. W Polsce PHP się trzyma mocno, z resztą na całym świecie - no i będzie jeszcze mocniej się trzymać w blasku tych wszystkich zmian.

PHP jest jednym z najprostszych języków do nauczenia się, do tego można go się nauczyć bardzo szybko. Oferuje też pełną obiektowość, co poszerza jego zastosowania w branży komercyjnej. Ilość dostępnych darmowych rozwiązań w połączeniu z prostotą i obiektowością pozwala na stosowanie ostatnio popularnych technik jak BDD, TDD, DDD. Jest masa narzędzi które pozwalają na automatyzację deployu z testami.

Nie ma tu miliona jednofunkcyjnych frameworków jak w JavaScript. Nie ma też aż takiego nadmiaru rozwiązań jak w przypadku Javy. Z mojego punktu widzenia PHP jest bardzo fajnym językiem. Nie zgadzam się z tym "cytatem" ani opinią, że jest źle z nim.
0 głosów
odpowiedź 22 lutego 2018 przez plucins Stary wyjadacz (11,110 p.)
Maszyna Turinga i sam Alan Turing  jest odpowiedzą na Twoje pytanie.
Jest to osoba uważana za pierwszego programiste na świecie.
komentarz 22 lutego 2018 przez niezalogowany
Za pierwszą programistkę na świecie uważa się raczej Adę Byron.

Nie wiem, jak maszyna Turinga (która jest tylko [i aż] abstrakcyjnym modelem) miałaby odpowiedzieć na pytanie z pierwszego posta.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 620 wizyt
pytanie zadane 31 października 2015 w Offtop przez gab123 Mądrala (5,230 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 560 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 978 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2019 w Ruby przez yteicosf Użytkownik (640 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...