• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

jak nauczyć się zasad SOLID?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
567 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2018 w PHP przez sapero Gaduła (4,100 p.)
Witam, pytanie proste..Jak uczyć/nauczyć się SOLID? kiedy to dopiero uczę się php - nie jestem jakimś specem.. Jak to zrozumieć i pisać dobry kod?

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2018 przez Crash182 Gaduła (3,600 p.)
wybrane 17 lutego 2018 przez sapero
 
Najlepsza
Jeśli jesteś na początkowym etapie nauki to koduj jak najwięcej i ucz się tych zasad ale nie martw się jeśli nie będziesz do końca wszystkiego rozumiał. Ważne że będziesz wiedział że coś takiego istnieje. W swoich pierwszych projektach będziesz robił wiele błędów i tak ma być. Tak naprawdę po zrobieniu tych różnych typowych błędów i zorientowany się że jesteś w d... zaczniesz rozumieć DLACZEGO i po co są między innymi zasady SOLID. Najgorsze co możesz zrobić to stosować zasady nie rozumiejąc z czego one wynikają. Te wszystkie paterns są super ale też łatwo jest je nadużywać. Każdego z nich można się dość szybko nauczyć ale tylko popełniając błędy zdobędziesz doświadczenie i wiedzę kiedy warto ich używać a kiedy jest to sztuka dla sztuki. Więc nie martw się zabardzo na początku, po prostu koduj i nie bój się robić błędów. Jako ciekawostkę dla Ciebie dodam że moim zdaniem najłatwiej trzymać się zasad SOLID przy podejsciu CQRS. Pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2018 przez marcin99b Szeryf (82,260 p.)
Zasady mają to do siebie, że "jak tego nie zrobisz, to sie popsuje"

Z czasem nieświadomie będziesz używał części z nich
Według mnie nie warto ryć je na pamięć, na początek fajnie znaleźć jakiegoś np bloga, gdzie to jest wytłumaczone w przystępny sposób - nie chodzi o to żebyś znał SOLID, chodzi o to żebyś świadomie unikał pewnych błędów

+poza solid są też inne zasady, np YAGNI, DRY, KISS (chociaż te 3 można według mnie opisać za pomocą "nie rób zbędnych rzeczy")
0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2018 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Jak mawiają - nie od razu Kraków zbudowano.  Według mnie powinieneś najpierw dogłębnie poznać składnię języka a dopiero potem zagłębiać się w zasady solid. No wiesz, to działa podobnie jak w matematyce np. ciężko nauczyć się rozwiązywać całki bez znajomości rachunku różniczkowego.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 164 wizyt
pytanie zadane 10 czerwca 2020 w PHP przez XiverKi Bywalec (2,050 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 489 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 410 wizyt
pytanie zadane 22 października 2019 w PHP przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)

92,774 zapytań

141,698 odpowiedzi

320,532 komentarzy

62,108 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...