• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Porozmawiamy o scrumie ?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
385 wizyt
pytanie zadane 15 lutego 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Hej chciałbym się od was dowiedzieć jakie macie zdanie o pracy w metodologi scrum. Jestem obecnie po 3 miesięcznej przygodzie w metodologi scrum. Sam scrum po części mi odpowiadał ale niekoniecznie wszystkie wypracowane już metody w zespole do którego trafiłem.

Jeśli dołączyliście do firmy która pracowała w scrum co zrobiono dobrze a co źle żeby wprowadzić was do zespołu?

Jak długo pracujecie w scrumie ?

W założeniach scruma zespół powinien potrafić wzajemnie się wspierać. Co zrobić gdy mamy projekt webowy i potrzebni są ludzie na front-end oraz na back-end? Powinni uzupełnić swoją wiedzę czy powinny być stworzone dwa osobne zespoły? Jak według was powinno się to odbywać i jak jest w waszych firmach ?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 15 lutego 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Dużo firm odbiega od Scruma i nagina jego zasady wedle swojego uznania.

Co zrobić gdy mamy projekt webowy i potrzebni są ludzie na front-end oraz na back-end? Powinni uzupełnić swoją wiedzę czy powinny być stworzone dwa osobne zespoły?

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby wszyscy pracowali w jednym zespole. Ważne żeby podzespół nie składał się z jednej osoby. Jeśli taka pojedyncza osoba trafi na problem którego nie będzie mogła obejść nikt jej nie pomoże. 

komentarz 15 lutego 2018 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Pytanie co w przypadku gdy mamy cztero osobowy zespól w ktorym jest dwóch frontów i dwóch backendow. I pod koniec sprintu zostały prace tylko jednej z specjalizacji i prace sa powiązane z celem sprintu. W przypadku osobnych zespołów sytuacja nie miała by miejsca.
0 głosów
odpowiedź 15 lutego 2018 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
Ja miałem jedynie szkolenie wewnątrz firmy na temat scruma, tak rozeznawczo. Z tego, co wywnioskowałem, to właściwie jest to tylko ładna nazwa, bo moja firma, choć duża i wiekowa - to ma wiele, wiele cech scrumowych. Może prócz tego, że godziny są elastyczne.

Jedyny wniosek, jaki mi się zrodził podczas szkolenia to to, że scrum jest przede wszystkim dla zarządców - w sensie kontroli tego co się dzieje, trzymania terminów, ale także dotrzymania obowiązku stałego kontaktu z klientem.

Jest okej, aczkolwiek zamiast przechodzić na czystego scruma, jestem większym zwolennikiem brania tylko tych najlepszych cech.
komentarz 15 lutego 2018 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
scrum po części powstał w wyniku obserwacji firm które dobrze sobie radziły wiec jesli trafiłeś do dobrej firmy nie jest wykluczone ze firma stosuje dużo z scruma ;) podobna sytuacja jest z wzorcami projektowymi nie musisz ich znac żeby wpasc i używać tego nie zależnie ;)

 

zastanawia mnie jednak zdanie na temat elastycznych godzin. Dlaczego uważasz ze jest to powiązane z scrumem ?

wspominasz ze jesteś za wdrażaniem tylko najlepszych cech scruma Jakie to cechy według ciebie
komentarz 15 lutego 2018 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
U nas na szkoleniu mówiono, że scrum to też ustalenie stałych godzin - dla całego zespołu np 8-16.

Najlepszą cechą jest stały kontakt z klientem - moim zdaniem to bardzo przyspiesza sprawę. Dodatkowo zespół scramowy wydaje się byc bardziej zzyty i skory do pomocy, chociaż to pewnie i tak zależy od ludzi.
komentarz 16 lutego 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Czytając Twoje wypowiedzi mam wrażenie że używasz słowa Scrum bez zrozumienia. Coś dzwoni, ale nie w tym kościele.
komentarz 16 lutego 2018 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Oszukali ciebie lub zle słuchałeś scrum nic o stałych godzinach nie mówi jesli chcesz możesz zweryfikować swoją wiedze tutaj : https://www.scrumguides.org/docs/scrumguide/v2017/2017-Scrum-Guide-Polish.pdf Scrum mówi o ciaglej analizie tego co pomaga zespołowi a co nie. Zespól pracujący w scrum moze stwierdzić ze elastyczne godziny to zło lecz każdy zespół powinien wypracować swoje techniki samemu. Moze te stałe godziny były wypracowanym schematem jakiegoś zespołu.
komentarz 16 lutego 2018 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
Cóż, dobrze słuchałem na szkoleniach i poważnie, było o stałych ramach czasu pracy dla całego zespołu. Może nie rozumiem tej "metodologii" w 100%, aczkolwiek dobrze wiem, co mi mówiono.

Było o sprintach, co jest dobre, kiedy chcemy mocno skupić się na celu. Dodatkowo o backlogach, które jasno określają te dane cele.

Widocznie moje szkolenie było bardziej ogólnikowe niż wdające się w szczegóły, ale to może dlatego, że firma na czysty scrum/agile i tak nie przejdzie ;).

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 156 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez PaulinaKeska Nowicjusz (130 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 588 wizyt
pytanie zadane 4 grudnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez jankiel89 Początkujący (450 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...