• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Wersja "standardowa" i mobilna strony internetowej - jak to rozwiązać?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,026 wizyt
pytanie zadane 15 lutego 2018 w HTML i CSS przez Kolberg Obywatel (1,560 p.)
zamknięte 29 czerwca 2018 przez Kolberg

Tworzę stronę internetową, na której będą się pojawiały między innymi artykuły. Nie wiem jak mogę rozwiązać problem z mobilnością tej właśnie strony. Na stronie będzie możliwość dodania artykułu. Treść artykułu oraz tytuł będzie wysyłana do bazy danych MYSQL.

Pierwsze pytanie brzmi: Czy zrobić całkowicie osobną stronę dla wersji mobilnej i wysyłać tytuł i treść artykułu do "standardowej" strony internetowej oraz do mobilnej strony internetowej? Czy po prostu odpowiednio dla użytkowników urządzeń mobilnych zmienić wygląd strony, modyfikując np. css? Czy zna ktoś jakieś inne ciekawe rozwiązanie?

Drugie pytanie brzmi: Jaki jest najprostszy sposób, aby sprawdzić, czy osoba, która weszła na stronę korzysta z urządzenia mobilnego?

komentarz zamknięcia: Rozwiązanie znalezione

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 15 lutego 2018 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
wybrane 15 lutego 2018 przez Kolberg
 
Najlepsza

Czy zrobić całkowicie osobną stronę dla wersji mobilnej i wysyłać tytuł i treść artykułu do "standardowej" strony internetowej oraz do mobilnej strony internetowej? Czy po prostu odpowiednio dla użytkowników urządzeń mobilnych zmienić wygląd strony, modyfikując np. css? Czy zna ktoś jakieś inne ciekawe rozwiązanie?

Koniecznie poczytaj o Responsive Web Design: https://radek024.github.io/blog/bykiwkodzie/css/2017/09/15/responsive-web-design/ 
Czy jest sens robić taką stronę? Moim zdaniem nie. Czy to nie jest o wiele bardziej pracochłonne? Notabene przy dwóch wersjach portalu wymagane będzie podwójne pozycjonowane witryny - zarówno na PC, jak i urzadzenia mobilne.

Jaki jest najprostszy sposób, aby sprawdzić, czy osoba, która weszła na stronę korzysta z urządzenia mobilnego?

Możesz sprawdzić User Agent dla danej przeglądarki. Więcej o tym tutaj: https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/Headers/User-Agent

1
komentarz 15 lutego 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Jaki jest najprostszy sposób, aby sprawdzić, czy osoba, która weszła na stronę korzysta z urządzenia mobilnego?

Możesz sprawdzić User Agent dla danej przeglądarki.

A dlaczego tak usilnie interesuje Cię rodzaj urządzenia? Myśl w kategoriach czytelności layoutu np. w zależności od wymiarów ekranu, a nie od urządzenia. Nawet na PC możesz sobie tak zmniejszyć okno, że wejdziesz w rozdzielczości "smartfonowe". A po drugie masz też tablety, mniejsze i większe laptopy itp. Wg mnie analiza userAgent nie do końca jest dzisiaj sensowna i lepiej responsywność robić na bazie CSS z ewentualnym lekkim wspomaganiem w JS.

komentarz 15 lutego 2018 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
Też się z tym zgadzam - ale sprawdzenie czy klient używa telefonu, a z jakiej rozdzielczości korzysta to dwie różne rzeczy :P
komentarz 15 lutego 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Zgadza się, nawet niektóre poradniki i książki wręcz zalecają userAgent, ba, nawet w jednej ze starych książek do JS (chyba JS dla webmasterów jeśli dobrze pamiętam) poświęciła cały rozdział na analizie rodzajów przeglądarek z poziomu JS...

Myślę tylko, że dzisiaj nie możemy zbyt mocno myśleć w kategoriach rodzaju urządzeń. Zauważ, że dziś mamy tablety, telewizory smart, a nawet w niektórych nowych autach możesz na ekranie odpalić przeglądarkę (np. Mercedesy nowe)... jeszcze paręnaście lat temu nikt nie myślał, że dziś będziemy chodzić z mobilnymi komputerami w kieszeni (ja za czasów szkolnych cieszyłem się z Alcatela One Touch czy jakoś tak z 2 linijkami tekstu... :D) a dziś...? Bezpieczniej więc rozważać dynamikę layoutu ale nie pod kątem konkretnych urządzeń, tym bardziej, ze nie wiemy co będzie za 5 lat... (obyśmy mogli chociaż lodówkę otworzyć jak wyłączą neta w domu :)
komentarz 15 lutego 2018 przez Kolberg Obywatel (1,560 p.)
Zadałem pytanie odnośnie sprawdzenia urządzenia użytkownika, ponieważ początkowe założenie było takie, że stworzę dwie strony. Na szczęście dowiedziałem się już na tyle, że zdecydowanie z tego zrezygnuje.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 309 wizyt
pytanie zadane 26 października 2017 w Nasze projekty przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 226 wizyt
pytanie zadane 2 sierpnia 2018 w HTML i CSS przez pabloliquidar Nowicjusz (240 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 189 wizyt
pytanie zadane 8 lipca 2017 w HTML i CSS przez Erhart Początkujący (280 p.)

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...