• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem w grach (freezy, lagspike)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
636 wizyt
pytanie zadane 15 lutego 2018 w Sprzęt komputerowy przez nafiadore Nowicjusz (160 p.)
Witam, od dawien dawna borykam się z problemem freezów i lag spikeów na moim komputerze. W między czasie wymieniłem procesor, grafike, plyte glowna a nawet ram. Nic to ku#*wa nie pomogło, na jakiejś dość niewymagającej gierce zużycie CPU i memory w grafice bazuje na jakichś 95-99%, temperatura jest do ok. 60stopni.
Moje przypuszczenia padają już na wszystko m.in.
na dyski (ssd i hdd) - przeskanowane niby jest ok.
na zasilacz, że nie wyrabia (mimo że powinien)
na drugi monitor (dziadek lg flatron), że hamuje grafike (?)
na system, bo w końcu windows to gówno ale jednak cieszy oko.

Pytanie, czy zna ktoś jakiś programik, którym znajdę wąskie gardło mojego komputera? (czyt. Dziada odpowiedzialnego za te freezy).
ew. któryś z was Panowie ma pomysł czego to może być wina?

Specyfikacja:
Grafika: MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1
Płyta: ATX Z370-A PRO
Procek: 8th Gen Intel i5 8600k 3.60GHz, 9MB
RAM: G.Skill Aegis DDR4, 8GB, 3000MHz
SSD: Samsung SSD 650 120GB (2 latek)
HDD: 1TB (3 latek)
Zasilacz: Thermaltake Smart SE 530W (3 latek)
Windows 8.1 PRO x64

tak, wiem że ramu mało ale nawet przy zużyciu 60-70% ramu są freezy i lag spike.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 15 lutego 2018 przez Kodeman Gaduła (4,480 p.)
Jeśli przy niewymagającej gierce zużycie ramu i procesora jest na poziomie 99%, to obstawiałbym wirusa. 8 GB ramu w 2018 roku jest jak najbardziej wystarczające dla samych gier.

Freezy masz, bo procek nie domaga i zwalnia, a dane nie mogą się zapisywać do ramu, więc zapisują się do wolniejszej pamięci wirtualnej (pewnie na dysku ssd).

Jak wygląda zużycie ramu i procka dokładnie? Jest wysokie jeszcze przed grą?
komentarz 15 lutego 2018 przez nafiadore Nowicjusz (160 p.)
Kolego ale albo nie doczytałeś albo ja napisałem to w sumie z nie najlepszą składnią :P
"...CPU i memory w grafice..." chodzi mi o procka i pamięć ale w grafice.

Zużycie procesora oscyluje w granicach 60% a pamięć górna granica 7gb (w grze rzecz jasna).

Komputer dzisiaj, świeżo skanowany przez Malwarebytes :)
Wirusa bym odrzucił, procesor też, ram co prawda nie jest bezczynny, ale przy poprzednim 16 GB(2x 8gb ddr3) było dokładnie to samo.
komentarz 15 lutego 2018 przez Kodeman Gaduła (4,480 p.)
Masz rację, moja wina, wybacz :). Masz możliwość sprawdzenia na innym dysku, lub zasilaczu?
komentarz 15 lutego 2018 przez nafiadore Nowicjusz (160 p.)
Mam 2 dyski, próbowałem instalować gry i aplikacje też na drugim dysku, raczej bez różnicy.
Chciałbym właśnie sprawdzić pod innym zasilaczem ale niestety nie mam takiej możliwości :/
komentarz 15 lutego 2018 przez Kodeman Gaduła (4,480 p.)
Chodziło mi raczej o użycie całkowicie innych dysków. Czy przez freezy masz na myśli zawieszenie komputera, czy tylko ściny? Jeśli to pierwsze, to stawiałbym zasilacz. Jeśli problem byłby z zasilaczem, to komputer by się zawieszał/restartował (nie jestem ekspertem, tak mi się wydaje na podstawie tego, co w swoim czasie czytałem). Jeśli nie masz jak sprawdzić innych dysków i nie formatowałeś obu, to proponowałbym też. Standardowo aktualizacja wszystkich sterowników. Jeśli to nie pomoże, to więcej metod na ugryzienie problemu nie znam :/
0 głosów
odpowiedź 15 lutego 2018 przez nafiadore Nowicjusz (160 p.)
Tak to wygląda w stanie bezczynności (pulpit):
1: https://imgur.com/a/b6EKb
2: https://imgur.com/a/e8JiN

A tak po 5 minutach gry:
1: https://imgur.com/a/2ZLkl
2: https://imgur.com/a/1oRaa

Zauważyłem pewną zależność, że podczas freeza wartość CPU w grafice staje na 0% po czym wraca do normalnej wartości. Choć nie zawsze, bo czasem jest też normalnie 60%.
komentarz 16 lutego 2018 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
W jakie gry grasz? We wszystkich to występuje? W systemie też myszka potrafi zdębieć "na sekundę"? Sprawdź gry na VSync i potrójnym buforowaniu.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 106 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2017 w Offtop przez TBacker87 Obywatel (1,140 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 2,165 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 336 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2021 w Sprzęt komputerowy przez ArgeTheGamer Nowicjusz (180 p.)

92,565 zapytań

141,417 odpowiedzi

319,602 komentarzy

61,950 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...