• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Który monitor wybrać?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,109 wizyt
pytanie zadane 14 lutego 2018 w Sprzęt komputerowy przez String Gaduła (4,520 p.)

Hej,

Jakiś czas temu do laptopa podłączyłem zewnętrzny monitor, z tym że na telefonie mam wyższa rozdzielczość niz na nim.

Pomyślałem że zaopatrze sie w nowy, gdyż ewidentnie umila i przyśpiesza mi pracę.

Zastanawiam sie nad:

  • 23,8 cala full HD - koszt około 500 zł 
  • 27 cali WQHD (2k) - koszt około 1500 zł

Pracuje głównie z tekstem, kod, przeglądarka, sprawozdania na studia, czasem obejrzę film.

Moje obawy co do WQHD sa takie, że czcionka będzie zbyt mała. Dodatkowo jestem krotkowidzem ( jakieś -2 ).

Korzysta ktos z takich monitorów?

Niefajnie byłoby wydać 3 razy wiecej zeby sie okazało, ze zamiast poprawić prace to sobie ją pogorszyłem:)

6 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 14 lutego 2018 przez thryndl Nałogowiec (30,470 p.)
edycja 14 lutego 2018 przez thryndl
  • 23,8 cala full HD - koszt około 500 zł 
  • 27 cali WQHD (2k) - koszt około 1500 zł

Niezły rozstrzał ceny. 

Moje obawy co do WQHD sa takie, że czcionka będzie zbyt mała. Dodatkowo jestem krotkowidzem ( jakieś -2 ).

 W takim przypadku można wykorzystać skalowanie interfejsu. Posiadam laptopa z rozdzielczością full hd na 15 calach. Bez skalowania interfejsu, żeby coś przeczytać, rzeczywiście trzeba mocno wytężyć wzrok. Natomiast na interfejsie przeskalowanym na 125% pracuje się wręcz identycznie, porównując do monitora 24 cale i tej samej rozdzielczości.

Warto dodać, że fonty również można ustawić w dowolnym edytorze, więc z tym nie ma najmniejszego problemu.

Osobiście poleciłbym Ci 27 cale i rozdzielczość WQHD. Problemu z czytaniem na nim nie będzie żadnego, a obszar roboczy jaki dostarczy Ci rozmiar ekranu i wysoka rozdzielczość będzie niezastąpiony. 

0 głosów
odpowiedź 14 lutego 2018 przez Szycha Gaduła (4,650 p.)
Nie wiem czy jest sens wydawania na aż tak drogi monitor dla programisty, wszytko zależy od Twojego budżetu.

Ja osobiście posiadam taki:

https://www.samsung.com/us/computing/monitors/led/samsung-24-curved-led-monitor-lc24f390fhnxza/

Oczy się przy nim nie męczą, to najważniejsze. Raczej dobór monitora to dość indywidualna kwestia.
0 głosów
odpowiedź 14 lutego 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Uważam, że ten 24-calowy monitor w zupełności wystarczy. Będzie idealny. Większy byłby przesadą. Na monitor patrzymy z niewielkiej odległości, wtedy obraz wydaje się i tak bardzo duży.
0 głosów
odpowiedź 14 lutego 2018 przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)

Witaj. 

Ja ze swojej strony mogę Ci polecić monitor Dell U2414H, który ma dokładnie 23.8''. Posiada matrycę LED IPS dzięki czemu ma szerokie kąty widzenia i funkcje obracania monitora o 90 stopni oraz rozdzielczość FHD. Posiadam takowy egzemplarz w pracy i jestem jak najbardziej zadowolony. Chociaż jest stosunkowo drogi ok. 800 zł jest warty swojej ceny. Jedyną rzeczą, która mnie denerwuje w tym monitorze to dotykowe przyciski. 

komentarz 14 lutego 2018 przez String Gaduła (4,520 p.)
Ten dell, nie posiada technologi Flicker Free, prawda? Troche mi na niej zależy.
komentarz 14 lutego 2018 przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)

W specyfikacji nie ma o tym wzmianki więc pewnie nie posiada. Ale ekran w tym Dell to mistrzostwo. Bardzo dobrym monitorem z Flicker Free jest Eizo FlexScan EV2450 ale cena jest dużo wyższa. Popatrz sobie na niego jeśli naprawdę jesteś w stanie zainwestować kwotę z górnej granicy to ten monitor jest jak najbardziej godny polecenia. Zresztą sam poczytaj o tym Eizo.

komentarz 15 lutego 2018 przez String Gaduła (4,520 p.)
A może coś takiego?
https://www.x-kom.pl/p/379569-monitor-led-24-269-dell-p2418d.html

Nie za duży i WQHD.
0 głosów
odpowiedź 15 lutego 2018 przez Krzysztof_Nowak Stary wyjadacz (10,980 p.)

Polecam Samsung S24F356FHUX z ekranem PLS https://www.x-kom.pl/p/359873-monitor-led-24-269-samsung-s24f356fhux-czarny.html 
+ ochrona oczu Tryb Eye Saver i Flikcer Free
+ Szerokie kąty widzenia

0 głosów
odpowiedź 16 lutego 2018 przez Programista 22 Bywalec (2,270 p.)
Ja korzystam z monitora FHD@60hz i ogólnie jestem zadowolony. Problem z WQHD jest taki że starsze komputery nie obsługują zywkle WQHD, i obraz może być trochę rozmazany albo jak powiedział pan że czcionka mała. Nowsze komputery radzą sobie z WQHD a nawet radzą do 5K. Jeżeli budżet nie jest problemem to nich pan kupi monitor WQHD. Trzeba jedynie się pobawić w skalowanie. Jeżeli dla pana wydatek 1500 zł jest wielki to niech pan kupi monitor FHD.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 87 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2020 w Sprzęt komputerowy przez Marcinuq Użytkownik (640 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 788 wizyt
pytanie zadane 10 marca 2018 w Sprzęt komputerowy przez Wasacz Początkujący (480 p.)
–1 głos
2 odpowiedzi 3,000 wizyt
pytanie zadane 25 maja 2017 w Sprzęt komputerowy przez czmyk Obywatel (1,100 p.)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,529 komentarzy

61,937 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...