• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Progressive Web App (PWA) - zapowiedź końca natywnych aplikacji mobilnych Android/iOS?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
701 wizyt
pytanie zadane 14 lutego 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez beza Użytkownik (830 p.)
edycja 15 lutego 2018 przez beza
Co sądzicie o tym nowym wynalazku Google? PWA jest wspierane przez Microsoft. Wszystkie popularne przeglądarki mają już możliwość PWA (poza Safari). PWA jest szybsze niż natywne apps, a wydajność jest zbliżona. W obecnej chwili największym minusem PWA to brak funkcji GPS.
komentarz 14 lutego 2018 przez rot18ru Bywalec (2,100 p.)
Ponieważ jestem użytkownikiem i zwolennikiem gnu/linuxa to przejście aplikacji natywnych na progresywne jest dla mnie bardzo korzystne. Chociaż i tak bym wolał gdyby ludzi nagle oświeciło i zaczęli robić apki w Qt. Obecnie często się spotykam z takimi tworami ni to apka ni strona internetowa. Ani nie działa tryb offline, ani dostępność wysoka, wolno się wczytują i bardzo dziurawe. Żadnych zalet, same wady.
komentarz 14 lutego 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

@rot18ru, tylko że na Linuksie nikt nie przechodzi… To, że aplikacje natywne można zastępować 1:1 aplikacjami webowymi, to mit. Nie da się tego zrobić i wątpię, by kiedykolwiek się dało. Owszem, część rzeczy można przenieść do technologii sieciowych, ale nie wszystkie i nie te, które wymagają najwyższej stabilności i wydajności.

Poza tym PWA to wciąż tylko aplikacje internetowe (strony wypakowane JS-em) i wszystko, co jest źle robione w apkach Electronowych, najprawdopodobniej będzie tak samo źle robione w PWA. Dodatkowo PWA są jeszcze bardziej ograniczone, bo odpalają się w środowisku przeglądarki.

komentarz 14 lutego 2018 przez rot18ru Bywalec (2,100 p.)
Nie uważam, aby progresywne aplikacje miały całkowicie zastąpić natywne, jednak jest sporo aplikacji na androida, które mogłyby być z powodzeniem przeniesione do przeglądarki. Poza tym aplikacje na androida i tak nie są zbyt skomplikowane, więc jeśli komuś nie zależy na wydajności, to sens tworzenia aplikacji natywnych na androida jest bardzo ograniczony.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 14 lutego 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

nowym wynalazku Google

Ten "nowy wynalazek" to termin ukuty w 2015 roku, więc nie jest nowy. Poza tym jaki to wynalazek skoro to po prostu wykorzystanie otwartych standardów sieciowych? ;) Ten termin to po prostu marketingowy buzzword, oznaczający dobrze zrobioną aplikację WWW. Podkreślam: dobrze zrobioną aplikację WWW, nie zaś "aplikację WWW działającą jak natywna", bo to całkowicie różne, najczęściej wykluczające się rzeczy.

Wszystkie popularne przeglądarki mają już możliwość PWA (poza Safari).

Nieprawda. Po pierwsze PWA – z racji tego, że są progresywne – działają na dużym spektrum przeglądarek. Na Safari i Edge'u (który też nie wspiera wszystkich technologii łączonych zwykle z PWA) również. Po prostu tam nie działają wszystkie ficzery.

PWA jest szybsze niż natywne apps, a wydajność jest zbliżona. 

Nieprawda. PWA nie mogą być szybsze od natywnych aplikacji, bo JS nigdy takiej wydajności nie osiągnie. Zbliżoną wydajność dałoby dopiero tworzenie wielowątkowych aplikacji webowych (gdzie główny wątek byłby dedykowany dla GUI, a drugi wątek – dla logiki biznesowej), najlepiej w dodatku z logiką napisaną w C++/Rust i skompilowaną do WASM.

W obecnej chwili największym minusem PWA to brak funkcji GPS, ale Google nad tym pracuje.

A to kolejna bzdura. PWA to aplikacje internetowe, więc bez implementacji standardu w przeglądarkach Google może sobie pogwizdać. Poza tym Google rozwija platformę sieciową, nie zaś PWA. A geolokalizacja w przeglądarkach jest od lat.

Zamiast czytać ten marketingowy bełkot, polecam poczytać, co o PWA mówią sami webdeveloperzy:

https://salvadelapuente.com/posts/2017/09/01/what-is-a-pwa/

https://developers.google.com/web/progressive-web-apps/

https://paul.kinlan.me/progressive-progressive-web-apps/

https://speakerdeck.com/kosamari/how-to-build-a-fire

https://adactio.com/journal/10708

komentarz 14 lutego 2018 przez beza Użytkownik (830 p.)
edycja 14 lutego 2018 przez beza
Od 2015 roku trwały pracę nad PWA. Natomiast pod koniec 2017 roku, Google zaczęło wprowadzać technologie PWA w życie. Większość przeglądarek powoli będzie wprowadzać kolejne funkcjonalności PWA, ale na tą chwile Firefox/Chrome/Edge posiada możliwość pracy z PWA. Google wielokrotnie mówiło, że produkcja i utrzymanie aplikacji natywnych jest nieopłacalne... dlatego własnie powstało PWA. Tak więc, docelowym celem PWA jest zastąpienie większości aplikacji natywnych. Z testów/porównań wynika, że PWA jest istotnie szybsze od aplikacji natywnych, a wydajność jest zbliżona - niemal identyczna. Z faktami nie można dyskutować...
1
komentarz 14 lutego 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Od 2015 roku trwały pracę nad PWA. Natomiast pod koniec tego roku, Google zaczęło wprowadzać technologie PWA w życie.

Bzdura. Pierwsze aplikacje PWA powstały w 2015 roku. Mylisz prace nad lepszą integracją z Androidem z rozwojem samych PWA, które są oparte na standardach sieciowych. 

Większość przeglądarek powoli będzie wprowadzać kolejne funkcjonalności PWA, ale na tą chwile Firefox/Chrome/Edge posiada możliwość pracy z PWA.

Bzdura. Edge nie ma nawet Service Workerów na chwilę obecną i jest w tej samej sytuacji co Safari. Zresztą jeszcze raz powtórzę: PWA jest zbiorem technologii webowych i działa na zasadzie progresywności, zatem nawet Safari i Edge są w stanie PWA wspierać do pewnego zakresu.

Google wielokrotnie mówiło, że produkcja i utrzymanie aplikacji natywnych jest nieopłacalne... dlatego własnie powstało PWA.

Bzdura. Zależy od use-case'u. Zresztą to samo Google równolegle do PWA wprowadziło Android Instant Apps. Google jest wewnętrznie podzielone na konkurujące ze sobą oddziały. To, co mówi jeden, niekoniecznie jest stanowiskiem całego Google.

 Tak więc, docelowym celem PWA jest zastąpienie większości aplikacji natywnych.

Bzdura. Nigdy nie zastąpi choćby z tego powodu, że zrobienie choćby gier przy pomocy PWA wciąż jest trudne. Poza tym iOS jest opart na silnej integracji z App Store i tego nie odpuści. Zresztą: ograniczasz PWA do platform mobilnych, co jest kolejnym mitem. PWA to aplikacje webowe, zatem tak samo działają na desktopie. A tutaj nie wyprą większości aplikacji natywnych, np. canvas jest zbyt ubogi, by wyprzeć Photoshopa. Poza tym jak np. rozprowadzano by te aplikacje na Linuksie czy macOS-ie?

Z testów/porównań wynika, że PWA jest istotnie szybsze od aplikacji natywnych, a wydajność jest zbliżona - niemal identyczna. 

To jest totalna bzdura, bo JS nie ma takiej szybkości jak kod natywny. Nie ma i nie może mieć.

 Z faktami nie można dyskutować...

Na razie widzę marketingowy bełkot i ignorancję. 

komentarz 14 lutego 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
PS a dowvnote'y z multikonta możesz se darować. Za następny taki numer leci ban.
komentarz 14 lutego 2018 przez beza Użytkownik (830 p.)
Twoje odpowiedzi to bzdura... popularne gry mobilne są tworzone w Unity. Spojrzy prawdzie w oczy, PWA jest promowane przez 2 giganty technologiczne - Google & Microsoft. To tylko kwestia czasu kiedy PWA podbije rynek pracy mobile.
komentarz 14 lutego 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

popularne gry mobilne są tworzone w Unity

I czego to niby dowodzi? Czy te gry mobilne są wypuszczane w formacie webowym (HTML5 + JS)?

Spojrzy prawdzie w oczy, PWA jest promowane przez 2 giganty technologiczne - Google & Microsoft.

I gdzie temu zaprzeczam?

 To tylko kwestia czasu kiedy PWA podbije rynek pracy mobile.

Jeśli uważasz, że PWA są tylko dla mobile, to w swojej ignorancji nawet nie kliknąłeś w żaden link, który podałem. A są to m.in. oficjalne linki do dokumentacji Google. Ba, jeden z Twoich linków mówi o PWA jako pełnoprawnych aplikacjach w Windows 10 – mimo to zawężasz temat wyłącznie do mobile.

Jeśli wolisz wierzyć artykułom marketingowym, które mają zachęcić klientów do kupienia usługi wykonania PWA, niż oficjalnej dokumentacji Google, to – cóż – Twój wybór. Nie nazywaj tego jednak faktami.

 

komentarz 14 lutego 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
I jeszcze jeden, świeżutki link o PWA: https://www.slideshare.net/cheilmann/taking-the-p-out-of-pwa
komentarz 14 lutego 2018 przez beza Użytkownik (830 p.)
edycja 15 lutego 2018 przez beza
hmmm.... moim zdaniem PWA ma duży potencjał. Więc Twoim zdaniem w perspektywie 5 lat natywne aplikacje nadal będą popularniejsze? częściej wybierane od PWA / React Native?
komentarz 14 lutego 2018 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
To zależy. Na pewno jest taka kategoria aplikacji, które nie stracą przez przejście na PWA, bo i tak są obecnie po prostu opakowanymi aplikacjami webowymi (Facebook, Messenger, Twitter, aplikacje do newsów itd.). Niemniej aplikacje, które wymagają bardziej zaawansowanych ficzerów, raczej pozostaną aplikacjami natywnymi.

Nie sądzę także, żeby nagle Apple stwierdziło, że pozbędzie się App Store'a albo dopuści tam PWA. Czerpią za duże zyski z tego biznesu.

No i nie łączyłbym PWA z React Native, bo ten ostatni mimo wszystko wypluwa kod natywny.

Na pewno PWA zmienią to, w jaki sposób tworzy się aplikacje internetowe i najprawdopodobniej staną się nowym fundamentem w tej dziedzinie. Zresztą już to robią.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 669 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2021 w PHP przez Hardwell Dyskutant (8,980 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 395 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2022 w JavaScript przez Hardwell Dyskutant (8,980 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 466 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2022 w Offtop przez neo1020 Dyskutant (8,430 p.)

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,559 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...