• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Propozycje zmian w Regulaminie Forum i Chatu

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
270 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2018 w Sprawy forum przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
zamknięte 27 sierpnia 2020 przez J0ker
Dzień dobry, wczoraj znalazłem 2 luki w Regulaminie:

V.3:"Operator Serwisu może zablokować konto lub adres IP Pasjonata jeśli uzna, że jego postępowanie narusza niniejszy Regulamin. Zablokowanie może nastąpić na określony czas lub na zawsze i nie wymaga uzasadnień ani wyjaśnień"

- "może zablokować konto lub adres IP", więc teoretycznie użytkownik może nadal korzystać z forum/chatu zakładając inne konto i nie złamać regulaminu, jeśli zostało zablokowane tylko poprzednie konto, bo nie ma nic o banowaniu "osoby".

- "Zablokowanie może nastąpić na określony czas lub na zawsze" - na zawsze lub na określony skończony czas. Czyli w teorii może ktoś dostać bana na skończony czas, ale de facto na zawsze, bo jeśli data odbanowania nie zostanie ustalona, to zawsze Operator może powiedzieć "jeszcze nie czas na unban" i odpisywać tak przez 50 lat... Ja dostałem bana na czas skończony, ale przez 25 dni jeszcze nie określono jego daty i na to się nie zanosi. I teraz jednak nie zgadzam się Panie Awaluk z tym co wczoraj o 23. pisaliśmy - dura lex sed lex, wlepiając mi bana tego 18-20 stycznia dokładnie nie pamiętam, mieli Panowie obowiązek ustalić określony czas na jaki trwa ban, bo zaznaczono mi w wymianie prywatnej, że nie jest na zawsze tylko na skończony czas. Zatem mam nadzieję, że do 13 marca najpóźniej ustalą Państwo dokładną datę, a nie decyzję "jeszcze nie czas i nie wiadomo kiedy czas". I proszę mnie nie straszyć tekstami "to masz bana na zawsze bo nie będziemy ustalać terminu" albo "to masz bana do 2050 roku skoro chcesz określony czas". Oczywiście proszę do tej daty uwzględnić czas jaki już jestem zbanowany tj 18-20 stycznia, a nie tak jakby ban się zaczynał dopiero teraz.

Poniższy screen z poprzedniego tematu jest dowodem, że mój ban nie jest na zawsze:

https://imgur.com/a/9Mro5

Jakby tego było mało napisał Pan tam, że rozważy Pan chętnie bany na określony czas, a powinno to być normalną procedurą bo tak mówi regulamin, to właśnie bany na nieokreślony czas powinny być przedmiotem rozważenia, bo nie ma ich w Regulaminie.

Ponadto stwierdzenie, że ban nie wymaga wyjaśnień i uzasadnień stwarza zagrożenie w przyszłości - Pan jest rzetelny i nikogo by nie skrzywdził bezpodstawnie, ale jeśli kiedyś by znalazł się człowiek co sprawiałby wrażenie odpowiedzialnego i dostałby uprawnienia, to dzięki temu zapisowi mógłby zrobić z każdym użytkownikiem forum co mu się podoba, mógłby je zniszczyć. Gdyby był zły.

Ponadto trochę sprzeczne są punkty Regulaminu II.2.F oraz II.2.H - no bo jeśli ktoś wstawia screen z opisem błędu to de facto co szkodzi, żeby kod również się na tym screenie pojawił? Ma ktoś specjalnie w paincie zamazywać mniej lub bardziej istotny kod ze screenu po to, żeby go przekleić osobno gdy corem screenu są błędy/warningi? Bezsens.

 

Podsumowując sugeruję zmiany:

- wprowadzić pojęcie bana osoby oprócz banu na IP lub konto

- zmienić określenia "na zawsze lub na określony czas" na "na zawsze, na skończony nieokreślony dokładnie czas lub na skończony określony z góry czas. W trzecim przypadku data odbanowania powinna zostać użytkownikowi podana niezwłocznie po zbanowaniu".

- ban powinien wymagać uzasadnienia, wiem, że Pan je podaje, ale ktoś za parę lat może przejąć Pana rolę i taki uprzejmy już nie być i wtedy ten zapis stworzy mu pole do zniszczenia tego forum i chatu.

- punkty II.2.F oraz II.2.H - proponuję, żeby było możliwe pojawienie się kodu na screenie którego głównym elementem jest okienko z błędami/ostrzeżeniami z konsoli/IDE itd.

- nawet jeśli druga zmiana przejdzie do Regulaminu to prawo nie działa wstecz i powinna zostać podana konkretna data do kiedy jest mój ban.
komentarz zamknięcia: brak zainteresowania tematem

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 13 lutego 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Ja dostałem bana na czas skończony, ale przez 25 dni jeszcze nie określono jego daty i na to się nie zanosi. I teraz jednak nie zgadzam się Panie Awaluk z tym co wczoraj o 23. pisaliśmy - dura lex sed lex, wlepiając mi bana tego 18-20 stycznia dokładnie nie pamiętam, mieli Panowie obowiązek ustalić określony czas na jaki trwa ban

Dziwnie to wygląda, gdy piszesz publicznie na forum wymieniając jakieś szczegóły prywatnej rozmowy i zwracasz się bezpośrednio do mnie. To publiczne forum, wypada się zwracać do ogółu. Nie mamy żadnego obowiązku, ban to ban - z założenia jest trwały, chyba że ktoś go zdejmie. To że może być na określony czas, czyli że ktoś go zdejmie, to dobra wola i wiara w to, że osoba się zmieniła, zrozumiała i będzie lepiej.

Poniższy screen z poprzedniego tematu jest dowodem, że mój ban nie jest na zawsze:

https://imgur.com/a/9Mro5

Przeczytałeś fragmenty tekstu, które zaznaczyłeś na screenie? To tylko moja propozycja, do rozważenia gdzieś dalej. Nie napisałem nigdzie, że Tobie zostanie wyznaczona dokładna data końca bana.

Jakby tego było mało napisał Pan tam, że rozważy Pan chętnie bany na określony czas, a powinno to być normalną procedurą bo tak mówi regulamin, to właśnie bany na nieokreślony czas powinny być przedmiotem rozważenia, bo nie ma ich w Regulaminie. Zbanowali mnie Panowie nie znając Regulaminu?

Doskonale znam regulamin. "lub na zawsze" mówi że konto może zostać zablokowane trwale. I to tyle, nie muszę wyznaczać żadnego terminu, ani precyzować czasu nieokreślonego.

Ponadto stwierdzenie, że ban nie wymaga wyjaśnień i uzasadnień stwarza zagrożenie w przyszłości - Pan jest rzetelny i nikogo by nie skrzywdził bezpodstawnie, ale jeśli kiedyś by znalazł się człowiek co sprawiałby wrażenie odpowiedzialnego i dostałby uprawnienia, to dzięki temu zapisowi mógłby zrobić z każdym użytkownikiem forum co mu się podoba, mógłby je zniszczyć. Gdyby był zły.

Równie dobrze jeśli człowiek będzie zły może usunąć całe forum. Nikt przez przypadek nie zostaje administratorem. Gdybanie nic tu nie da, zapis ochrania mnie przed osobami takimi jak Ty - które od początku bana szukają jak go ominąć, jak złapać za jakieś słówko w regulaminie, jakby się tu jeszcze wykłócić i pokazać im że nic nie wiedzą.

Ponadto trochę sprzeczne są punkty Regulaminu II.2.F oraz II.2.H - no bo jeśli ktoś wstawia screen z opisem błędu to de facto co szkodzi, żeby kod również się na tym screenie pojawił? Ma ktoś specjalnie w paincie zamazywać mniej lub bardziej istotny kod ze screenu po to, żeby go przekleić osobno gdy corem screenu są błędy/warningi? Bezsens.

Gdy dołoży kod jako tekst i dodatkowo powieli go na screenie to nie widzę problemu.

- wprowadzić pojęcie bana osoby oprócz banu na IP lub konto 

Formalnie nie jestem w stanie zidentyfikować jaka osoba jest po drugiej stronie, dlatego ban jest na konto.

 - zmienić określenia "na zawsze lub na określony czas" na "na zawsze, na skończony nieokreślony dokładnie czas lub na skończony określony z góry czas. W trzecim przypadku data odbanowania powinna zostać użytkownikowi podana niezwłocznie po zbanowaniu".

Dlaczego nie, można dodać taki zapis, choć nie wiem czy będzie potrzebny.

 - ban powinien wymagać uzasadnienia, wiem, że Pan je podaje, ale ktoś za parę lat może przejąć Pana rolę i taki uprzejmy już nie być i wtedy ten zapis stworzy mu pole do zniszczenia tego forum i chatu.

Zawsze takowe podajemy i nie widzę sensu zmiany tego punktu - jak mówiłem to tylko zabezpieczenie dla nas.

 - punkty II.2.F oraz II.2.H - proponuję, żeby było możliwe pojawienie się kodu na screenie którego głównym elementem jest okienko z błędami/ostrzeżeniami z konsoli/IDE itd.

Można doprecyzować punkty, ale wszyscy jesteśmy ludźmi - gdy ktoś wstawi kod jako tekst i również jako obrazek to nic się nie stanie, pewnie nawet nie zostanie mu zwrócona na to uwaga.

- nawet jeśli druga zmiana przejdzie do Regulaminu to prawo nie działa wstecz i powinna zostać podana konkretna data do kiedy jest mój ban.

Usilnie się tego domagasz, więc w porządku. Podaję datę końca Twojego bana: 01.01.2050r. Zadowolony? Nigdzie nie deklarowałem, że podam Ci kiedykolwiek dokładną datę. A jeśli powiedziałem że podam coś w tym stylu, to w dobrej woli, że po prostu wyjdziesz, odpoczniesz i wrócisz za jakiś czas - nie wiem jaki, po prostu jak wszyscy odpoczniemy.

Jednak byłem za dobry, przykro mi. Chciałem dać szansę, jaką daję każdemu (oprócz ewidentnych spamerów) - prosiłem o odpoczęcie od czatu, nie obchodzenie bana, przemyślenie spraw. Po czasie byś wrócił, pomyślelibyśmy, że może jest zmiana i damy szansę. A ty robisz wręcz przeciwnie, obchodzisz notorycznie bana, wchodzisz z innych nicków, szukasz haczyków w regulaminie, domagasz się podania jakiejś dziwnej daty czy brak informacji o tym czy ban jest (choć widzisz że nie możesz wejść pod swoim nickiem bo jest ban oraz nikt nie powiedział że został zdjęty) uznajesz jako pozwolenie na pisanie sobie na kanale.

Na to zgody być nie może. Stąd ban jest na zawsze lub jeśli domagasz się koniecznie daty (nie wiem na jakiej podstawie) to ją podałem: 2050 rok. Tak, ta data jest z kosmosu, ale co z tego? Nic tego nie określa, data jak data i skoro bardzo chcesz to proszę bardzo. Regulamin, na który tak się powołujesz, nie określa nic konkretnie w tym temacie.

W poprzednim temacie jaki założyłeś w tej samej sprawie sam napisałeś:

Bo ja doskonale wiedziałem co robię, ale po prostu nie przejmowałem się konsekwencjami. Myślałem, że ban nigdy mnie nie dosięgnie. 

Chyba lepszego podsumowania nie trzeba.

I to tyle w temacie, nie mam zamiaru po raz setny (bo już nie raz to tłumaczyłem Ci na priv na IRC) powtarzać tego samego. Więc proszę nie przenosić tego po raz kolejny na forum, nie oskarżać nas o nieznajomość regulaminu i nie domagać się usilnie zdjęcia bana, bo za nic go nie dostałeś. Jeśli takie ataki będą powtarzały się na forum, będziemy zmuszeni również tutaj podjąć odpowiednie działania.

komentarz 13 lutego 2018 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
1. Pisałem Ci na priv wczoraj, że "Bo ja doskonale wiedziałem co robię, ale po prostu nie przejmowałem się konsekwencjami. Myślałem, że ban nigdy mnie nie dosięgnie. " te słowa wymyśliłem, naprawdę tak nie uważałem liczyłem na efekt psychologiczny, poza tym pisałem to późnym wieczorem a wtedy największe głupoty piszę.

2. "Więc proszę nie przenosić tego po raz kolejny na forum, nie oskarżać nas o nieznajomość regulaminu i nie domagać się usilnie zdjęcia bana, bo za nic go nie dostałeś. Jeśli takie ataki będą powtarzały się na forum, będziemy zmuszeni również tutaj podjąć odpowiednie działania."

-wczoraj na priv pozwolił mi Pan stworzyć taki temat na forum dotyczący luk w Regulaminie, a ja po prostu podałem najbardziej skrajne sytuacje jak te luki można próbować ominąć. Dla świętego spokoju Powinien Pan zmienić Regulamin, aby odebrać argumenty w przyszłości osobom które znalazłyby się w mojej sytuacji.

- gdzie ja domagam się zdjęcia bana? gdzie? ani tydzień temu, ani wczoraj ani dzisiaj się nie domagałem, domagałem się jedynie podania konkretnej daty odbanowania sensownej w naszej rzeczywistości (a nie wyjętej z czterech liter). nie napisałem też, że za nic go nie dostałem.

- ten post nie jest atakiem, pragnę ulepszyć forum poprzez ulepszenie regulaminu, ani przez sekundę nie było moim celem atakować kogokolwiek. Regulamin powinien być konkretny, a w tej chwili 3/4 tekstu zależy od interpretacji Operatora/Moderatora/Admina więc tak naprawdę ciężko jest przewidywać skutki swoich działań. Jest napisane na zawsze lub na określony czas, a Pan to interpretuje "domyślnie na zawsze, chyba, że powiemy że na jakis czas, ale nie powiemy na jaki mimo, że wg regulaminu jest napisane "określony" więc będzie nieokreślony."

Na koniec pragnę rozluźnić trochę atmosferę więc opowiem żart - ja jestem takim typem człowieka, że gdyby ten ban naprawdę był do 1 stycznia 2050 roku, a ja bym wtedy żył, to przyszedłbym tu na czat licząc, że jestem odbanowany.
1
komentarz 13 lutego 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

1. Pisałem Ci na priv wczoraj, że "Bo ja doskonale wiedziałem co robię, ale po prostu nie przejmowałem się konsekwencjami. Myślałem, że ban nigdy mnie nie dosięgnie. " te słowa wymyśliłem, naprawdę tak nie uważałem liczyłem na efekt psychologiczny, poza tym pisałem to późnym wieczorem a wtedy największe głupoty piszę.

Nie ma się czym chwalić, zamiast szczerze pisać jak jest jeszcze przyznajesz się do tego, że próbujesz dziwnych zagrywek i liczysz na efekt psychologiczny. Każdy za to co pisze odpowiada cały czas, nie ma wyjątku od wieczorów. Jeśli więc masz wtedy problemy, to radzę po prostu wieczorami nie pisać.

-wczoraj na priv pozwolił mi Pan stworzyć taki temat na forum dotyczący luk w Regulaminie, a ja po prostu podałem najbardziej skrajne sytuacje jak te luki można próbować ominąć. Dla świętego spokoju Powinien Pan zmienić Regulamin, aby odebrać argumenty w przyszłości osobom które znalazłyby się w mojej sytuacji.

Napisałem, że dopóki nie masz bana na forum, możesz się na nim normalnie wypowiadać - włącznie z pisaniem ewentualnych sugestii. Jednak to co napisałeś, to temat atakujący nas, pokazujący rzekomą nieznajomość regulaminu i to, że nic nie wiemy i w ogóle to jak śmieliśmy Cię zbanować. Gdzieś przy okazji dodane są sugestie do regulaminu, które oczywiście przemyślimy i weźmiemy pod uwagę. Tu wyraźnie podkreślę - nie oznacza to, że będą wprowadzone, nie podaję też żadnego terminu ani niczego. Po prostu gdy padnie temat zmian w regulaminie, poruszymy kwestię tego, czy takie podpunkty są potrzebne i w jakiej formie.

- gdzie ja domagam się zdjęcia bana? gdzie? ani tydzień temu, ani wczoraj ani dzisiaj się nie domagałem, domagałem się jedynie podania konkretnej daty odbanowania sensownej w naszej rzeczywistości (a nie wyjętej z czterech liter). nie napisałem też, że za nic go nie dostałem.

Każdy post, w którym piszesz że popełniliśmy błąd, że działamy niezgodnie z regulaminem ma chyba docelowo zmierzać do zdjęcia tego bana, bo czego innego? Gdybyś chciał mieć bana to po tym jak go dostałeś po prostu wyszedłbyś, zapomniał o sprawie i nie drążył tematu, czyż nie?

Regulamin powinien być konkretny, a w tej chwili 3/4 tekstu zależy od interpretacji Operatora/Moderatora/Admina więc tak naprawdę ciężko jest przewidywać skutki swoich działań.

Przez tyle czasu nie przeszkadzał Ci żaden zapis w regulaminie, nagle gdy otrzymałeś bana i czepiasz się szczegółów stał się mało konkretny, no aha.

Jest napisane na zawsze lub na określony czas, a Pan to interpretuje "domyślnie na zawsze, chyba, że powiemy że na jakis czas, ale nie powiemy na jaki mimo, że wg regulaminu jest napisane "określony" więc będzie nieokreślony."

Jeśli nikt Ci nie powiedział, że ban będzie do tego i tego dnia, to chyba nietrudno się domyślić że jest bezterminowy? Gdybym chciał dać go z terminem to powiedziałbym od razu: udzielam bana na  X dni. A tutaj po prostu go daliśmy i tyle.

+1 głos
odpowiedź 13 lutego 2018 przez the_danger Gaduła (4,800 p.)

"może zablokować konto lub adres IP", więc teoretycznie użytkownik może nadal korzystać z forum/chatu zakładając inne konto i nie złamać regulaminu, jeśli zostało zablokowane tylko poprzednie konto, bo nie ma nic o banowaniu "osoby".
 

A jak chcesz zbanować osobę? Ban na konto jest równoznaczny z banem dla osoby. Poza tym założenie innego konta jest łamaniem regulaminu:

IV. Konto

5. Zabronione jest posiadanie multikont.

 

Ponadto stwierdzenie, że ban nie wymaga wyjaśnień i uzasadnień stwarza zagrożenie w przyszłości - Pan jest rzetelny i nikogo by nie skrzywdził bezpodstawnie, ale jeśli kiedyś by znalazł się człowiek co sprawiałby wrażenie odpowiedzialnego i dostałby uprawnienia, to dzięki temu zapisowi mógłby zrobić z każdym użytkownikiem forum co mu się podoba, mógłby je zniszczyć. Gdyby był zły.

Gdyby ktoś chciałby tak zrobić a trzeba by było podać powód to jakim problemem jest wymyślanie byle jakich powodów np. "Obraza"?. Inną sprawą jest to, że uprawnień nie dostaje byle kto. Raczej użytkownicy z dość dużym stażem na forum i znani przez innych członków ekipy. Nie sądzę, żeby komukolwiek chciało się udawać przez np. 2 lata, żeby wreszcie dostać uprawnienia i pobawić się przez 5 minut.

punkty II.2.F oraz II.2.H - proponuję, żeby było możliwe pojawienie się kodu na screenie którego głównym elementem jest okienko z błędami/ostrzeżeniami z konsoli/IDE itd.
 

 

Nie ma takiej potrzeby. Można skopiować i wkleić i będzie to bardziej czytelne niż screeny w małej rozdzielczości, z których nie da się nic odczytać.

Podobne pytania

+22 głosów
7 odpowiedzi 1,224 wizyt
pytanie zadane 26 października 2016 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
+9 głosów
2 odpowiedzi 563 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2018 w Sprawy forum przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
+12 głosów
4 odpowiedzi 948 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2016 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...