• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

przerzutniki

Object Storage Arubacloud
0 głosów
586 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez michalnt Użytkownik (520 p.)
Witam, mam problem ze zrozumieniem przerzutników, czytałem, znam na pamięć tabelę przejść większość podstawowych, ale nie wiem np. po co istnieje wyjście ~Q skoro jest już Q i tabela przejść nic o nim nie mówi. Też mam pytanie np. jak skonstruować przerzutnik D za pomocą T.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 1 lutego 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
wybrane 1 lutego 2018 przez michalnt
 
Najlepsza
Wyjście przerzutka " -Q" jest komplementarne do wyjścia "Q" (jest więc jego negacją). Wykonuje się je (jest dostępne) niemal we wszystkich przerzutnikach  ze względów praktycznych, i stricte logicznych. Często potrzebujesz na wyjściu przerzutnika od razu sygnał zanegowany - i masz gotowy!  W przeciwnym razie musiałbyś użyć oddzielnej, dodatkowej bramki, żeby zanegować sygnał z wyjścia "Q".

Wejdź do biblioteki Wydziału Elektroniki, wypożycz książkę: Układy scalone TTL w systemach cyfrowych (Jan Pieńkoś, Janusz Turczyński). Otwórz od razu rozdział: Przerzutniki - zobaczysz jak łatwo jest wykonać przerzutnik T, z przerzutnika D.
komentarz 1 lutego 2018 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Od siebie dodam, że podpinając zanegowane wejście Q, przy utworzeniu z przerzutników licznik, jako wejście taktujące inny licznik sprawia że licznik liczy w tył.

Natomiast podpięcie niezanegowanego wejścia, sprawia że licznik liczy w przód.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 277 wizyt
pytanie zadane 18 maja 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez michalsledz Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 363 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez FakerSkt4 Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 166 wizyt
pytanie zadane 17 października 2019 w Systemy operacyjne, programy przez KODZO2000 Nowicjusz (120 p.)

92,554 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,536 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...