• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Prosta gra - co o niej myślicie?

Object Storage Arubacloud
+7 głosów
818 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2018 w Nasze projekty przez gremlin Dyskutant (7,600 p.)
edycja 27 lutego 2018 przez gremlin

Cześć wszystkim :)

Stworzyłem prostą grę / quiz z wykorzystaniem JavaScript.

Jeśli ktoś miałby chwilę by ją przetestować to byłbym bardzo wdzięczny :)

Gra dotyczy języka polskiego i częstych błędów z nim związanych.

Wszelki feedback mile widziany, zarówno od strony estetycznej jak i funkcjonalnej, merytorycznej czy ten dotyczący kodu źródłowego.

live: https://nilmergomino.github.io/czlowiek-zolc/

kod: https://github.com/NilmergOmino/czlowiek-zolc

Pozdrawiam serdecznie :)

------------------------------------------------------------

EDIT:

wprowadzone dotychczas zmiany:

- nowy tytuł

- pytania wyrzucone z kodu js do pliku json

- naprawiony błąd przyspieszania czasu w przypadku uruchomienia gry na nowo tuż po zgadnięciu odpowiedzi (w momencie gdy świeciła się na zielono)

- dodane nowe pytania (w sumie jest 6 poziomów po 10 pytań, czyli razem 60 pytań)

- poprawa ułożenia pytań według ich trudności (strasznie to subiektywne, więc na pewno jeszcze nie dopracowane)

------------------------------------------------

Dziękuję wszystkim za komentarze :)

komentarz 30 stycznia 2018 przez Ravenix Początkujący (330 p.)
Bardzo ciekawa gra tylko warto by było dodać trochę więcej pytań
komentarz 16 lutego 2018 przez Piotr Batko Stary wyjadacz (13,190 p.)

@gremlin, Ja gdy spotkałem się z tym pytaniem "waha"/"wacha" pomyślałem o paliwie i zaznaczyłem opcję przez ch. Może zamieniłbyś to na "wahać się"/"wachać się"?

komentarz 16 lutego 2018 przez gremlin Dyskutant (7,600 p.)
Faktycznie, nie pomyślałem o tym. Na pewno zmienię, dzięki za uwagę :)

7 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 30 stycznia 2018 przez thryndl Nałogowiec (30,470 p.)
Przyjemna, aczkolwiek boli fakt, powtarzalności.

Poziom powinien raczej definiować trudność danego etapu, a nie jeden i ten sam zestaw pytań.

Reszta jest spoko. Interface prosty i przyjemny dla oka.
komentarz 30 stycznia 2018 przez gremlin Dyskutant (7,600 p.)
Dzięki za opinię :)

Przyznam szczerzę, że same pytania były dobierane trochę na oko. Postaram się później je lepiej uporządkować według trudności (choć nie jest to takie łatwe, bo to co mi się wydaje proste może dla kogoś być trudne i odwrotnie).

Myślałem o manipulowaniu czasem jako dodatkowy stopień trudności, ale ile można zmniejszać czas, 5 sekund to już chyba minimum.
komentarz 30 stycznia 2018 przez thryndl Nałogowiec (30,470 p.)

(choć nie jest to takie łatwe, bo to co mi się wydaje proste może dla kogoś być trudne i odwrotnie).

Trudno się nie zgodzić. Osobiście, definiowałbym to np. na podstawie tego, ile błędów w danym słowie jest popełnić "przeciętny" człowiek. Wiadomo, taka gżegżółka to poziom wyższy., natomiast poziom najniższy to słowa, które piszemy zgodnie z zasadami ortograficznymi, typu kiedy stawiamy rz, a kiedy ż itd.

Jeśli chcesz się zagłębić w ten temat, to może poszukać w internecie artykułów na temat definiowania poziomu trudności słów, tu przykład takiej strony.


Myślałem o manipulowaniu czasem jako dodatkowy stopień trudności, ale ile można zmniejszać czas, 5 sekund to już chyba minimum.

Niegłupi pomysł. Możesz przykładowo ustawić maks. czas na poziomie pierwszym, a każdy poziom to - 2sek. np. Do tego fajną opcją byłoby przyznawanie punktów w zależności od trudności hasła i czasu jego rozwiązania. Później można to podpiąć po ranking i klasyfikować "graczy", itd. wink

1
komentarz 30 stycznia 2018 przez gremlin Dyskutant (7,600 p.)
Dzięki za pomysły :)

Ja postawiłem na najczęściej popełniane błędy i z takich list korzystałem, faktycznie mógłbym poszukać oprócz tego wyrazów czy wyrażeń trudnych samych w sobie acz rzadko używanych. Nadały by się na wyższe poziomy.
+2 głosów
odpowiedź 30 stycznia 2018 przez hhh Gaduła (4,110 p.)
Grało mi się przyjemnie, design jak i wykonanie jest ładne i estetyczne. Moim zdaniem brakuje tu trochę losowości przy zadawaniu pytań graczowi, dodanie tego na pewno będzie dobrym pomysłem. Ładna gra, dobra robota.
komentarz 30 stycznia 2018 przez gremlin Dyskutant (7,600 p.)
Dzięki za feedback! Dobry pomysł z tą losowością, muszę nad tym pomyśleć.
+2 głosów
odpowiedź 16 lutego 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Bardzo dobry i trafiony pomysł. Nie tylko rozrywka, zabawa - przydatna gra edukacyjna.

Interface wygląda schludnie, przejrzyście, logicznie. Może nawet warto by zwiększyć czcionkę haseł, żeby bardziej się utrwalały.

Nie zgadzam się z zarzutem kolegów. Powtarzalność haseł na danym poziomie jest uzasadniona, ponieważ w ten sposób mamy szansę "poprawki" i lepszego zapamiętania pisowni. (Dla utrudnienia program zamienia hasła miejscami).

Zauważonym błędem technicznym jest brak podświetlenia przycisku: "Zacznij od początku", kiedy pojawia się napis: Skończyły Ci się życia. Potrzebny jest również obok przycisk: "Zakończ".

Warto tę grę rozwijać o nowe hasła i wyrazy. Nigdy nie straci na aktualności. Dobrą rozrywka i nauka dla całej rodziny.

P.S. Unikał bym haseł typu: "W kaźdym razie - W każdym bądź razie",. "Z wielkiej litery - Wielką literą",. " Liczba gatunków - Ilość gatunków",. ponieważ są dość niejednoznaczne, i żadne nie jest wyraźnym błędem, zwłaszcza w mowie potocznej.
komentarz 16 lutego 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
P.S. Tak, jak koledzy napisali - poziom trudności pisowni musi wzrastać z poziomem gry. Na początek dla rozgrzewki (i zachęty) muszą być proste wyrazy.
komentarz 16 lutego 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Zmieniłbym również tytuł na bardziej "wyzywający" i tematyczny, np.

"Sprawdź, czy jesteś mistrzem ortografii"

lub po prostu:

"Mistrz ortografii"
komentarz 16 lutego 2018 przez gremlin Dyskutant (7,600 p.)

@Beginer,
Dzięki za rady i opinię. :)

Trochę zacząłem inne projekty ćwiczyć ale zachęciłeś mnie by dopracować ten w wolnej chwili. :)

+1 głos
odpowiedź 30 stycznia 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)

Wyglądu i grywalności nie oceniam, bo to kwestia gustu. Co do kodu to: 

  1. Zainteresuj się czymś takim jak IIFE i unikaj zmiennych globalnych, bo obecnie bardzo łatwo można oszukać twoją aplikację.
  2. Co to za plik scripts.js? Czemu jest prawie cały zakomentowany?
  3. Plik .js to nienajlepszy sposób przechowywania danych, możesz użyć do tego plików .json, który jest bardziej uniwersalny
komentarz 30 stycznia 2018 przez gremlin Dyskutant (7,600 p.)
Czytałem kiedyś o IIFE, faktycznie można by było zastosować tutaj takie rozwiązanie.

O, kompletnie zapomniałem o tym scripts. To stary plik który miałem usunąć, dzięki!

Dane myślałem trzymać docelowo raczej w bazie danych, tylko nie mogę tego zrobić na githubie. To trochę wersja testowa, nawet nie minifikowałem jeszcze plików.
+1 głos
odpowiedź 16 lutego 2018 przez rafakon Użytkownik (560 p.)
Prosta, ale zarazem ciekawa i fajnie potrenować ortografię :)
+1 głos
odpowiedź 27 lutego 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Ja już sporo o tej grze mówiłem, więc teraz krótko.

- Dobrze sformatowana, dobre wielkości czcionek

- "Wrażenie artystyczne" dobre

- Ładna,(poprawiona), dobrze dobrana kolorystyka.

- Ładne rozwiązanie tytułu, z podtytułem

- Sam tytuł chyba nietrafiony (dla mnie dość niezrozumiały)

- Podtytuł wymyślił bym inny, lepszy

Gra działa dobrze. W tej postaci jest praktycznie skończona. Można tylko w przyszłości dopisywać nowe hasła, wyrazy. I obowiązkowo trzeba zmienić tytuł.

P.S. Oglądałem na 8-calowym tablecie.
komentarz 28 lutego 2018 przez gremlin Dyskutant (7,600 p.)
Dzięki :) Na pewno będę jeszcze tę grę poprawiał w wolnej chwili.

Co do tytułu to po prostu nie miałem dobrego pomysłu, Człowiek żółć dlatego, że żółć jest uważane za najbardziej polskie słowo a do tego pasuje do kolorystyki gry.

Nie jest to jednak projekt komercyjny więc jak tylko wymyślę bardziej pasującą nazwę to zwyczajnie zmienię. Dobre pomysły zawsze przychodzą znienacka.

Dzięki za feedback zarówno w tym jak i w poprzednim komentarzu :)
komentarz 28 lutego 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
"Żółć" owszem jest to bardzo ciekawe, polskie słowo. Jego obecności w tytule się domyślałem.  Sam go często używam, kiedy chcę sprawdzić jak program radzi sobie z polskimi znakami. (Wystrój jest rzeczywiście w kolorze żółci, ale na to nie wpadłem). Ale co robi w tytule i co ma znaczyć słowo "człowiek"?

Tytuł absolutnie do zmiany. Może np. "Mistrz ortografii", "Kolokwium z Polskiego", itp.
+1 głos
odpowiedź 27 lutego 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Bardzo fajna gra! Napisano Ci już wiele uwag. Ja dodał bym następującą. Czasem brakuje uściślenia kontekstu pytania. Niestety taki mamy język :-/

romb czy rąb ?

kont czy kąt ?

Dodatkowa informacja dla takich błędów może pomóc. Oczywiście możesz takich haseł unikać. Tylko nie wiem czy chcesz :-)

Interfejs bardzo OK! Oby tak dalej. Takie gry lubię!
komentarz 28 lutego 2018 przez gremlin Dyskutant (7,600 p.)
Dzięki za feedback i uwagi!

No niestety dobór odpowiednich słów czy zwrotów do pytań to nie taka prosta sprawa jak się wydaje :/
komentarz 28 lutego 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
"Polska trudna języka jest!" :-)

Podobne pytania

+26 głosów
8 odpowiedzi 1,213 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2018 w Nasze projekty przez gremlin Dyskutant (7,600 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 169 wizyt
+2 głosów
3 odpowiedzi 380 wizyt
pytanie zadane 3 sierpnia 2018 w Nasze projekty przez Śwież4k Bywalec (2,570 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,544 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...