• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wartości zmiennych po operacjach.

0 głosów
293 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez must Bywalec (2,980 p.)

Dzień dobry, 

po raz kolejny mam problem z wartościami zmiennych.

Mam taki kod: 


    int a = 0, b=5, c=3;
    if (a = 0)
        c = 4;
    else
        b = 1;
    printf("%d %d %d\n", a, b, c);

    a = 5, b=0, c=1;
    if(b=2)
        c = a++ & b;
    else
        a=4;
    b = a && b;
    printf("%d %d %d", a, b, c);

Nie rozumiem o co tutaj chodzi. Sprawdziłem debuggerem jak program postępuje. 

Jeżeli popatrzymy na linijki do pierwszego printfa, to program leci tak: 

1. Przeskakuje do a=0

2. Przeskakuje do b=1

3. Wypisuje

Później patrzymy na kolejne działania

1. Przeskakuje do b=2

2. Przeskakuje do c=a++&b;

3. Omija całego elsa

4. Przeskakuje do b=a&&b;

5. Wypisuje

 

Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje? Wiem, ze tam nie ma przyrównania tylko jest przypisanie, to dlaczego program raz omija elsa, raz bierze go pod uwage...

Pozdrawiam

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 29 stycznia 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
wybrane 29 stycznia 2018 przez must
 
Najlepsza
if (a = 0)
if(b=2)

powinno być

if (a == 0)
if(b==2)

= służy do przypisania == do porównania

 

A dlaczego to działa:

w pierwszym if'ie  do "a "przypisywana jest wartość 0, ponieważ jest to liczba, a if potrzebuje boola, to liczba konwertowana jest na boola - dzieje to w prosty sposób: jak coś jest 0 to jest konwertowane na false, a jak nie, to na true, w tym przypadku jest to 0 więc false - wykonuje się else, w drugim if'ie do "b" przypisywana jest wartość 4, co się dzieje a ponieważ nie jest to 0 to wykonuje się to co jest w if'ie, a else jest pomijany

komentarz 29 stycznia 2018 przez TenGumis Gaduła (3,440 p.)

= służy do przypisania == do porównania

Wiem, ze tam nie ma przyrównania tylko jest przypisanie

komentarz 29 stycznia 2018 przez must Bywalec (2,980 p.)
Ale tam ma być przypisanie....
komentarz 29 stycznia 2018 przez must Bywalec (2,980 p.)
Ale tak, rozumiem to Twoje wyjaśnienie, dzięki :) Choć Tobie chodziło o to, że do b jest przypisywana 2 nie 4, tak?
komentarz 29 stycznia 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
tak, dokładnie, miało być 2

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 282 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez must Bywalec (2,980 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,613 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez dark41 Użytkownik (760 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 468 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez Don Corleone Obywatel (1,210 p.)

93,742 zapytań

142,680 odpowiedzi

323,299 komentarzy

63,328 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

Twierdza Linux. Bezpieczeństwo dla dociekliwych

Aby uzyskać rabat -10%, użyjcie kodu pasja-linux, wpisując go w specjalne pole w koszyku.

...