• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

frameworki jakie? co to ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
934 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2018 w PHP przez milo321 Użytkownik (610 p.)
Najlepsze darmowe frameworki, czy warto czy lepiej samemu tworzyć wszystko od nowa ? Jak tak to jakie i do czego.? Dzięki, miłego wieczoru :)

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 28 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
wybrane 18 lutego 2018 przez milo321
 
Najlepsza
Warto wiedzieć co i jak działa, żeby w razie czego móc zrozumieć kod frameworka lub po prostu napisać coś swojego. Jednak pisanie zawsze wszystkiego od nowa nie ma sensu. Ktoś dany framework wymyślił, opracował, napisał, przetestował - to po prostu gotowe rozwiązanie, które z pewnością spełni większość standardowych potrzeb i pisanie tego zawsze od początku byłoby czasochłonne i bezcelowe.

Głównie używa się ich do zbudowania powtarzających się elementów aplikacji, np. routingu z całym szkieletem, walidacji, połączenia z bazą danych itp.

A jakie to już zależy, jeśli chodzi o pełne frameworki to najpopularniejsze dla PHP jest Symfony i Laravel (osobiście polecam tego pierwszego, odradzam Laravela). Są jeszcze mikroframeworki (mniejsze, posiadają mniej komponentów w sobie) takie jak np. Slim.
komentarz 28 stycznia 2018 przez milo321 Użytkownik (610 p.)
Dzięki, w jakim wieku zacząłeś swoją przygodę z programowaniem i komputerami ?
komentarz 28 stycznia 2018 przez lapacz.kornel Mądrala (6,930 p.)

@Arkadiusz Waluk, Tak z ciekawości - Slim wśród doświadczonych programistów PHP ma dobrą opinie? (Ja z PHP korzystam okazjonalnie wink )

2
komentarz 28 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Z tego co mi wiadomo - tak, Slim jest uznawany jako porządny. Jednak ci "doświadczeni programiści" najczęściej piszą większe aplikacje i biorą od razu coś większego, Slim raczej sprawdzi się do małych stron. Z resztą, Symfony już teraz stało się domyślnie małym frameworkiem i również pasuje do małej aplikacji, dopiero gdy chcemy coś dodać to doinstalowujemy.

@milo321 zacząłem w zasadzie pod koniec szkoły podstawowej, ale łatwo się domyślić jak to było - trochę zabawy, trochę marzeń o tym co i jak by być mogło, ale jakieś pierwsze kontakty były. Później z czasem coraz więcej i coraz poważniej.
komentarz 28 stycznia 2018 przez lapacz.kornel Mądrala (6,930 p.)

@Arkadiusz Waluk, dzięki za odpowiedź. Miałem małą rzecz do napisania i stwierdziłem że uczenie się jakiegoś większego frameworku nie ma sensu, nie chciało mi się też pisać w czystym php więc wybrałem Slim i bardzo z tego wyboru jestem zadowolony laugh.

1
komentarz 28 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
No to dobrze, nie słyszałem złych opinii o Slimie :) Jeśli w miarę go załapałeś i chciałbyś dalej się rozwijać to polecam przyszłościowo Symfony - od wersji 4 jest frameworkiem małym, ale łatwo można go rozszerzać, bo praktycznie wszystko co potrzebne jest od ręki dostępne.
1
komentarz 28 stycznia 2018 przez lapacz.kornel Mądrala (6,930 p.)

Symfony 4 już ściągnięte wink. Dla kogoś nieobeznanego z PHP (jak ja) jest łatwiejszy czy trudniejszy od laravela? (Tak, wiem że laravel ble) 

1
komentarz 28 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
W chwili obecnej jest mniejsze na start, więc jest mniej różnych rzeczy, które się na początek ogarnia - czyli jak dla mnie prościej. Dalej w trakcie pracy w Symfony trzeba poczytać, pomyśleć i coś zrobić, aby zaczęło działać. W Laravelu część rzeczy dzieje się w moim odczuciu magicznie, nie wiadomo jak - typu tu coś wpiszesz, tam coś dodasz i już działa :P Więc nie wiem, jak dla mnie Symfony nie jest specjalnie trudne, ale Laravel może i jest odrobinę prostszy aby to zadziałało - tylko to się później gorzko odbija, gdy potrzebujesz czegoś bardziej zaawansowanego, albo zrozumieć co jak działa i coś pozmieniać. "Laravel be" jest m.in. z tego powodu (bo jeszcze dochodzi pełno magii w architekturze kodu, kiepska budowa), nie od tak sobie :)
1
komentarz 28 stycznia 2018 przez lapacz.kornel Mądrala (6,930 p.)

Czułem tą magię jak coś próbowałem napisać w Laravelu wink. W Slimie (wiem że to microframework) miałem poczucie kontroli. Symfony jak na razie bardzo mi się podoba, mam w planach "zostać z nim na dłużej" laugh.

1
komentarz 28 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Cieszę się i polecam, mam nadzieję że Cię nie zawiedzie :D
0 głosów
odpowiedź 28 stycznia 2018 przez Szymon Ciompała Mądrala (6,280 p.)
Jeżeli nigdy nie maiłeś do czynienia z frameworkami to slim albo silex. Jeżeli chcesz sie rzucić na głębsza wodę to symfony albo laravel.
1
komentarz 28 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Silexa już bym raczej odradzał, wyparło go Symfony 4 z Flexem i oficjalnie nie będzie dalej rozwijany.

https://symfony.com/blog/the-end-of-silex
komentarz 28 stycznia 2018 przez milo321 Użytkownik (610 p.)
Dzięki :)
0 głosów
odpowiedź 28 stycznia 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)
Zdecydowanie warto na początek napisać coś samodzielnego, tak aby dowiedzieć się jak to wszystko działa od środka, gdy masz już opanowaną daną technologię całkiem sprawnie, to przechodzisz na frameworki.
komentarz 28 stycznia 2018 przez milo321 Użytkownik (610 p.)
Dzięki, daną technologię ? Są frameworki począwszy od css i html-a kończąć na c#?
komentarz 28 stycznia 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)
Dana technologia czyli po prostu język.

PS: Nie ma frameworka HTML, są tylko preprocesory (Jade, Haml, Markdown itd.)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 2,046 wizyt
pytanie zadane 28 lutego 2016 w JavaScript przez niezalogowany
0 głosów
3 odpowiedzi 888 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2018 w Sieci komputerowe, internet przez TheGleeMat Bywalec (2,070 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,355 wizyt
pytanie zadane 30 kwietnia 2018 w PHP przez Programista 22 Bywalec (2,270 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...