• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Geoinformatyka, a Informatyk i studia

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,591 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez TheBossterM Nowicjusz (120 p.)
Witam, jestem tu nowy i chciałbym zadać wam parę pytań dot. Informatyki i geoinformatyki. Najpierw opowiem wam coś o sobie, abyście mieli jakieś większe rozeznanie w mojej sytuacji.

Więc chodzę do 1 klasy liceum na profilu dwujęzycznym z hiszpańskim i geografią rozszerzoną. Od wielu lat interesuje mnie informatyka, znam typowe podstawy tzn Budowa komputera, programy office, inkscape, gimp, kiedyś z  Corel Draw również korzystałem. Ogólnie interesuje mnie technologia, kocham języki oraz lubię geografie i ogólne praktyczne przedmioty, które dają jakąś wiedzę o świecie. Jakiś roku temu straciłem zainteresowanie informatyka, dlatego też porzuciłem ten obszar zainteresowań przy wyborze szkoły średniej. (Podobał mi się bardzo hiszpański, więc dlatego ten wybór, kiedyś mam w placach naukę włoskiego) Ostatnio zacząłem dość poważnie zastanawiać się nad swoim losem po liceum i ostatnie warsztaty organizowane w mojej szkole zachęciły mne z powrotem do ponownego rozważenia tego kierunku nauki jakim jestjest informatyka. Ogólnie uczę się dobrze, przeważnie moja średnia mieści się gdzieś w granicach 4.2-4.6. Jeśli chodzi o matematykę to mam problemy od gimnazjum z przeklętymi beznadziejnymi błędami, na których tracę mnóstwo punktów. Test gimnazjalny z matmy napisałem "z marszu" bez jakichś specjalnych przygotowań na 38% (wiem słabo). Cały sęk polega na tym, że nie jestem jakiś tępy tylko nawet, gdy coś umiem to pisze to słabo. Np błędy typu 2*19=34 czy coś pomieszam w wyrażeniach algebraicznych co skreśli od razu całe zadanie. Nie mam problemu z logicznym myśleniem, lubie przedmioty logiczne, w przeciwieństwie do takiej biologii, gdzie wszytko oprócz genetyki w zasadzie wkuwa się na pamięć. Wracając do tematu, zainteresowałem się kierunkiem zwanym geoinformatyką, z racji tego, że miałem w planach pisać na maturze rozszerzoną geografie angielski hiszpański i mógłbym pisać także informatykę bez problemu. Interesuje mnie bardziej geoinf, gdyż mam wrażenie, że moja matma dość kuleje, teraz na półrocze mam 2+ i z fizyki 2, pomimo tego, że w gimnazjum miałem 5 (z fizyki) i lubiłem ten przedmiot to teraz trafiła mi się taka do dupy nauczycielka, z którą nie rozwiązujemy w zasadzie wcale zadań i nie ma jak do testów się przygotować bo też nic nie tłumaczy. Dlatego myślę, że może być ciężko z dostaniem się na informatykę. (Nad czym naprawdę ubolewam, bo lubię ten przedmiot) Słyszałem, że geoinformatyka mocno kładzie nacisk na geografię języki obce czy właśnie informatykę i oczywiście na matme, choć mam nadzieję, że nie w tak dużym stopniu jak na infie zwykłej. Tak naprawdę jak można się domyśleć ten kierunek łączy wszystkie moje zainteresowania. Pomyślałem, że gdybym pocisnął matme i np. Uczył się od "dziś" programowania przez całe liceum to mogło by to zaprocentować na dostanie się na ten kierunek. Nie przeciągając na podstawie tego co przeczytaliście chciałbym zadać wam kilka pytań:

1. Czy rzeczywiście informatyk może pracować i dobrze zarabiać bez studiów informatycznych i bez technikum informatycznego jak w moim przypadku? Bazując tylko na wiedzy?

2. Czy geoinformatyka to warty polecenia kierunek? Myślałem, że może gdybym uczył się na własną rękę np. Programowania to mógłbym później zdobyć prace w jakiejś firmie IT nie związanej z geografia, ale czy to tak działa?

3. Czy rzeczywiście warto uczyć się na własną rękę infornatyki i cisnać matme jak tylko się da? Czy skoro nie radze sobie dobrze z matma w liceum to nie mam szans na studiach z matma?

4. Macie jakieś porady jak zniwelować te błędy na matmie? Może ma to związek z nie odrabianiem prac domowych od jakichś 4lat? (Nikt ich nigdy nie sprawdzał w gimnazjum, teraz w liceum podobnie, a w gim nie interesowałem się zbytnio tym co będę robić zawodowo, choć podświadomie zawsze myślałem o infie) nigdy nie zmusiłem się do wziecia się za matme, a teraz gdy czasu jest coraz mniej muszę coś zmienić.

5. Czy matma na geoinformatyce jest tak samo zaawansowana jak na zwykłej infie?

To narazie tyle, mam nadzieję, że mi pomożecie i z chęcią się wypowiecie :)
komentarz 28 stycznia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Też miałem poważne problemy z matematyką w szkole. Nauczyciele nigdy nie potrafili zarazić nikogo w klasie tym przedmiotem ani wytłumaczyć co, jak i dlaczego... Potem dopiero zakochałem się w matematyce po odkryciu tej strony

http://matematyka.pisz.pl/index.html

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 27 stycznia 2018 przez Jedras Maniak (54,860 p.)

1. Czy rzeczywiście informatyk może pracować i dobrze zarabiać bez studiów informatycznych i bez technikum informatycznego jak w moim przypadku? Bazując tylko na wiedzy?

Jak ma potwierdzenie swoich umiejętności w postaci projektów to owszem. Z drugiej strony znajdą się firmy gdzie brak wykształcenia stanowi pewną barierę awansu albo zarobków albo nawet dostania się tamże.

 2. Czy geoinformatyka to warty polecenia kierunek? Myślałem, że może gdybym uczył się na własną rękę np. Programowania to mógłbym później zdobyć prace w jakiejś firmie IT nie związanej z geografia, ale czy to tak działa?

Zależy od uczelni. Najlepiej popytać absolwentów albo obecnych studentów. Grupy na FB pewnie jakieś mają tak więc wystarczy napisać. Co do drugiego pytania to wiąże się w moją odpowiedzią wyżej - jak masz skille i potwierdzenie tego to w wielu miejscach nikogo nie będzie interesowało czy skończyłeś geoinformatykę czy kulturoznawstwo.  

3. Czy rzeczywiście warto uczyć się na własną rękę infornatyki i cisnać matme jak tylko się da? Czy skoro nie radze sobie dobrze z matma w liceum to nie mam szans na studiach z matma?

Jak nie umiesz matmy to dobrze nie napiszesz matury z matmy rozszerzonej i nie dostaniesz się na dobrą uczelnię.

Skoro sobie obecnie nie radzisz, a chcesz radzić to spędzaj nad nią systematycznie czas i jest jakaś szansa, że dobrze zdasz tą maturę i się dostaniesz gdzie chcesz. A co do programowania to akurat samodzielna nauka to konieczność.

4. Macie jakieś porady jak zniwelować te błędy na matmie? Może ma to związek z nie odrabianiem prac domowych od jakichś 4lat?

Prawdopodobnie tak. Po prostu za mało praktyki w liczeniu.  

5. Czy matma na geoinformatyce jest tak samo zaawansowana jak na zwykłej infie?

 Zależy od uczelni. Polecam sobie porównać syllabusy (takie rozkłady przedmiotów) na wybranej przez Ciebie uczelni między zwykłą informatyką, a geoinformatyką. Podejrzewam jednak, że najbardziej ulubiona przez studentów "Analiza Matematyczna" jest taka sama, bo większość kierunków inżynierskich przerabia te same zagadnienia, przynajmniej na pierwszym semestrze. Później to się rozbiega.

0 głosów
odpowiedź 27 stycznia 2018 przez lambdag Obywatel (1,310 p.)
Co do matematyki musisz sobie sprawdzać zadania w odpowiedziach czy je dobrze robisz inaczej będziesz popełniał błędy np przy liczeniu prostych mnożeń popełnisz błąd, sprawdzisz, wejdzie Ci to w nawyk i na sprawdzianach będziesz szybko sprawdzał zadania czego tak mi się wydaje że nie robisz...
komentarz 27 stycznia 2018 przez lambdag Obywatel (1,310 p.)
A tak wgl 1 klasa liceum także masz spoooooooooooro czasu :D Życzę powodzenia.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 958 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2019 w Nasze poradniki przez Gaba00 Nowicjusz (120 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...