• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki projekt do nauki Javascript? Frontend

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
6,125 wizyt
pytanie zadane 24 stycznia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Kube Obywatel (1,180 p.)
Chciałbym ruszyć z Javascriptem do przodu ale nie mam kompletnie pomysłu jak się do tego zabrać. Ma ktoś jakieś stronki z przykładowymi projektami do wykonania? Doskonale wiem, że nic mnie tak nie nauczy programowania jak napisanie jakiegoś projektu. Podstawy już znam ale klepanie z filmów to bez sensu.

Na chwile obecną umiem HTML, CSS i podstawy Javascript. Jak dobrze opanuje JS chciałbym przejść do JQuery, a potem jakiś framework ale po kolei na spokojnie.

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 24 stycznia 2018 przez Kamil Łydka Stary wyjadacz (13,600 p.)
edycja 24 stycznia 2018 przez Kamil Łydka
Dwa najpopularniejsze chyba projekty:

1. Kółko i krzyżyk - obojętnie czy gracz z graczem, czy gracz z komputerem. W trakcie pisania na pewno będziesz musiał operować na DOM, poradzić sobie z paroma problemami logicznymi czy czy po prostu zagłębić się w gotowe funkcje i się trochę z nimi zaprzyjaźnić, jak i z samym językiem.

2. Jakiś prosty Todo List. Argumenty bardzo podobne, na początek może być trudniejsze, ale chyba jak komu podejdzie. Dodawanie zadań, usuwanie, edycja. Możesz spróbować je zapisywać w przeglądarce, aby "nie znikały" po wyłączeniu. Nawet może zaczniesz z tego korzystać, a wtedy na pewno milej się będzie to rozwijało. ;) Możesz zadbać o jakiś ładny i przejrzysty wygląd (w punkcie 1. podobnie), więc umiejętność ze sprawnego i estetycznego korzystania z css też powinna się polepszyć.

 

Chyba najważniejsze, to po prostu coś pisać. Ważne, żeby projekt był prosty pod względem projektowania. Abyś nie musiał się zastanawiać jak to ma wyglądać wizualnie czy jak ma działać (nie z programistycznego punktu widzenia). Bo chyba każdy grał kiedyś w kółko i krzyżyk.
komentarz 24 stycznia 2018 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
Ja bym jeszcze do tego dorzucił:

- rozgrywki na rundy

-opcje gry

-renderowanie widoku tylko po stronie klienta (Trudne, ale da się). Nie zakrywanie displayem to nie jest renderowanie/

-wysyłka danych do DB.

-Api do pobierania rankingu + filterek rankingu.

 

Dla ambitnych

-Gra multiplayer.

Da ci to solidne podstawy o zasadach DOM jak rozdzielać logikę (np: na playerControler), oczywiście kod OPP bo chcemy by był reużywalny, obsługę AJAX. A potem proponuje to samo zrobić w frameworku do tego zadania raczej bym polecał Vue, gdyż masz emitera i double-binding, fakt jeżeli mamy sporo emiterów paskudzi kod w templatesach (no chyba, że uzyjemy jakiś menagmentStateStore=> np: Vuex, albo ładujemy się przez magistralę), ale sporo problemów z tego odpada w porównaniu do próby tego samego np: w React. Potem zobaczysz jak wiele szybciej się tworzy za pomocą frameworków.
komentarz 24 stycznia 2018 przez Kube Obywatel (1,180 p.)
edycja 24 stycznia 2018 przez Kube

@Kamil Łydka Dzięki wielkie za odpowiedź. Wygląda idealnie dla początkującego smiley 

@ShiroUmizake Dzięki za dodatkowe pomysły. Jak napiszę te podstawowe to z przyjemnościa rozwinę to o to, co napisałeś. Od razu zadam pytanie - czy do tego co napisałeś potrzebny będzie mi jakiś backend (wysyłka danych do DB)?

Pozdrawiam

komentarz 24 stycznia 2018 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
Tak, ale w ramach rozwoju może to na Node.js postawić :)
+2 głosów
odpowiedź 24 stycznia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
A ja z kolei polecam napisać jakieś znane klony kultowych gier... Np. Pong, Space Invaders, Asteroids, itp. I nie mówię o Phaser.js czy jakichś innych frameworkach, bo tak się nie nauczysz / nie opanujesz dobrze JSa... tylko w czystym JS.
komentarz 24 stycznia 2018 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
Sam mam zamiar spróbować napisać coś ala swój własny silnik gry do JS. Ale nie wiem czy to nie za trudne jak dla początkującego.
+2 głosów
odpowiedź 24 stycznia 2018 przez szustka124 Gaduła (4,380 p.)

Może spróbuj stworzyć coś w stylu, jeszcze nie tak dawno popularnych ruletek. Wszystko po stronie klienta, każdy gra osobno i bez żadnego logowania.

+1 głos
odpowiedź 24 stycznia 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)
Możliwości jest mnóstwo jednak radzę aby przejście do jQ było bardziej w ramach ciekawostki, bo po prostu odchodzi się od jego użycia. Lepiej, gdy już pewnie będziesz operował HTML+CSS+JS, zacznij poznawać frameworki (ja od siebie polecę na początek Vue z racji na jego prostotę, aczkolwiek jest to mocno subiektywna opinia i równie dobrze możesz sięgnąć po kogoś innego z wielkiej trójki Angular, React i Vue), które zmienią nieco twoje spojrzenie na aplikacje internetowe.

EDIT: Oczywiście co do projektów to również polecam ToDo Listę oraz może prosty frontend dla jakiegoś bloga
0 głosów
odpowiedź 25 stycznia 2018 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
Możesz coś z sobie wybrać z poniższej listy i wzbogacić o swoje pomysły - możliwości praktycznie nieograniczone.
https://github.com/karan/Projects#mega-project-list

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 545 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 315 wizyt
pytanie zadane 3 lutego 2019 w JavaScript przez Macek Kolo Mądrala (5,480 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,402 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2016 w Offtop przez shimizu Obywatel (1,650 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...