• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Sens banowania na IRC

VPS Starter Arubacloud
+9 głosów
563 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2018 w Sprawy forum przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
zamknięte 4 kwietnia 2018 przez J0ker
Dzień dobry!

Mam propozycję odnośnie pracy chatu IRC - zamiast banować użytkowników, którzy zdaniem administratorów chatu zrobili coś źle, można ich wyciszać - niech nie mogą pisać przez jakiś czas, ale niech mogą czytać czat.  Moim zdaniem to sprawi, że Ci ludzie lepiej zrozumieją swój błąd i będą mogli stać się lepsi. Zwłaszcza, że bany aktualnie są przyznawane bez słowa ostrzeżenia, często pół godziny po ostatniej wypowiedzi jakiejś osoby i tak naprawdę potem taki delikwent nie wie za co został zbanowany, na jak długo i kto podjął decyzję - jeden admin czy wszyscy.

Zapraszam do dyskusji w odpowiedziach
komentarz zamknięcia: Pytanie nie jest już aktualne.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 23 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
wybrane 23 stycznia 2018 przez J0ker
 
Najlepsza

Zwłaszcza, że bany aktualnie są przyznawane bez słowa ostrzeżenia, często pół godziny po ostatniej wypowiedzi jakiejś osoby i tak naprawdę potem taki delikwent nie wie za co został zbanowany, na jak długo i kto podjął decyzję - jeden admin czy wszyscy. 

 Nie, nie są bez słowa ostrzeżenia. Kiedy, to nie ma znaczenia, wyjaśniłem Ci kilka razy, że ban jest za całokształt. Zapewniam, że po jednej akcji nikt nie banuje. Zawsze dajemy ostrzeżenia, informujemy, prosimy, zarówno na kanale jak i forum. A IRC jest miejscem jeszcze bardziej luźnym i mniej oficjalnym niż forum. Jeśli chodzi o podjęcie decyzji to prawdę mówiąc nie powinno Cię to interesować. Z pewnością to osoba mająca odpowiednie uprawnienia i skoro takowego bana dała, to znaczy że miała możliwość zadecydowania nawet samodzielnie. Jednak mało kiedy tak się dzieje (i tym razem również tak się nie stało), przeważnie ban, ostrzeżenia itp. są konsultowane zarówno jeśli chodzi o forum jak i IRC.

Tym bardziej nie rozumiem Twoich pretensji, bo wchodząc z innego nicka i pisząc do mnie oraz pisząc przez PW forum wyjaśniłem Ci dokładnie co i jak. Również powiedziałem Ci wyraźnie, abyś odpoczął kilka dni od IRCa, dał odpocząć nam, przemyślał temat i wrócił za kilka dni - może pomyślimy, że jednak damy Ci od razu szansę i będzie okej. Jednak Ty stwierdziłeś że będziesz się codziennie dobijać na kanał i na priv z innego nicka, zawracać głowę i usilnie próbować się dostać. Tym sposobem na pewno niczego nie uzyskasz, a wręcz przeciwnie - pogarszasz.

Co do samej propozycji wyciszania to nie wiem czy ma ona sens. Bana dajemy, gdy ktoś ma swoje za uszami i moim zdaniem nie ma również potrzeby, aby czytał to co na kanale piszemy - jest wykluczony i tyle. Nie jestem też pewien jak z możliwościami technicznymi, trzeba by dokładnie to zbadać. Bardziej już rozważyłbym bany na konkretny czas. Czyli banujemy i mówimy, że jest to do określonego dnia. Ale to wymagałoby przestrzegania przez zbanowanego tego, że jest zbanowany, a nie usilnego wchodzenia wszystkimi możliwymi drogami i sposobami. A to właśnie Ty robisz i zamiast na odbanowanie, zasługuje to bardziej na trwałego bana (sam proponujesz tylko wyciszenie, a wchodzisz z innego nicka i piszesz sobie normalnie na kanale). Najpierw więc wypadałoby się poprawić, później rozmawiać o odbanowaniu i innych możliwościach.

2
komentarz 23 stycznia 2018 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

Co napisałem wchodząc na czat na innym nicku? Ktoś napisał dzień dobry to odpowiedziałem dzień dobry, ktoś napisał cześć kto dopiero wbił to odpowiedziałem cześć. Ktoś spytał od ilu lat interesujecie się IT to napisałem od ilu lat się interesuję. Do tego parę dni temu dzięki temu ze wszedlem na czat pod innym nickiem pomoglem rozwiązać zadanie z Algebry użytkownikowi "Szahid" który jest studentem informatyki i pomogłem mu na priv.

Po jednej akcji nikt nie banuje, zgadzam się, ale przecież nikt nie liczy ile razy ktoś coś zrobił tylko ma opinię "na oko". Skąd wiesz, że np. inny stały członek chatu nie pisał gorszych rzeczy ode mnie gdy Ciebie na nim nie było? A tego co ja robiłem też przecież spisu nie prowadziliście, tylko oceniacie subiektywnie. Ktoś mógł rozsyłać więcej linijek spamu, a ktoś inny więcej znaków spamu (bo dłuższe linijki ale mniej linjek). - kto gorszy kto lepszy. Co gorsze - spam czy wulgaryzmy - nie ma żadnych zasad w regulaminie co ma większą wagę co mniejszą.

W dniu zbanowania użyłem opcji !google adrbota  2 razy pod rzad i po tym dostałem bana - to po co ta opcja skoro banujecie za jej użycie? Inni użytkownicy wchodza na IRC swoimi botami i testują na publicznym czacie działanie botów karząc im wypisywać komendy na wiele linijek i to jest OK? Przed użyciem !google tego dnia jedynie pytałem o Applety w Javie i odpowiedziałem na 2 pytania skierowane do mnie przez innych użytkowników.

Gdy przyszedł parę dni temu kulturalny człowiek na czat co był tam chyba po raz pierwszy, elegancko podał swój problem, poinformował, że podjął sam próbę jego rozwiązania choć nie zna się na tym zagadnieniu, potem cierpliwie czekał na pomoc i wszedł w kulturalną dysksuję z użytkownikami chatu IRC, 3 znane mi osoby z chatu które szanowałem zbeształy go (po co chcesz to zrobić itp.), podziękował  po kilkunastu minutach i wyszedł i potem te 3 osoby pisały na czacie "jaki natarczywy i ROSZCZENIOWY użytkownik" itd. Z resztą często wobec mnie także był zarzut na czacie, że "wypierdalaj wyszukać tego w googlu bo IRC nie jest od zadawania pytań" bo możesz znaleźć w google... Jeśli ten człowiek co wbił na ten czat kilka dni temu był roszczeniowy, to ja jestem Krzysztof Krawczyk. Przez 2 lata mojej obecności na tym czacie nikogo chyba nie osądzono tak niesłusznie jak tego człowieka parę dni temu. 

Z resztą jest też inny problem - gdy młodzi ludzie po filmach p. Mirosława Zelenta przychodzą na ten czat i pytają o studia, o uczelnie, o ksiażki to często padają odpowiedzi w stylu "to wszystko jedno i to nie ma znaczenia" itd. 

Nadal się nie dowiedziałem za co dostałem bana, bo 3 razy dowiedziałem się, że za całokształt. Wszystko to najbardziej nieprecyzyjne słowo na świecie. Nie spamowałem. Przeklinałem słowem na k..., około kilka razy w miesącu ale ostatni raz było to ze 2 miesiące temu. Raz na parę dni wklejałem link do filmu na YT albo do artykuł€ naukowego z jakiejś strony. Nie pisałem wielkimi literami. Prywatne sprawy załatwiałem na priv z użytkownikami. 

Ale i tak bardziej niż mój ban boli mnie ta postawa wobec tamtego przypadku. I nawet nie chodzi o brak pomocy dla tamtego człowieka, bo nikt nie ma obowiązku jej udzielać ani umieć jej udzielić, ale o samą opinię... Ten przypadek najlepiej podsumował bolączki tego chatu. 

 

 

komentarz 23 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Co napisałem wchodząc na czat na innym nicku? Ktoś napisał dzień dobry to odpowiedziałem dzień dobry, ktoś napisał cześć kto dopiero wbił to odpowiedziałem cześć. Ktoś spytał od ilu lat interesujecie się IT to napisałem od ilu lat się interesuję. Do tego parę dni temu dzięki temu ze wszedlem na czat pod innym nickiem pomoglem rozwiązać zadanie z Algebry użytkownikowi "Szahid" który jest studentem informatyki i pomogłem mu na priv.

Że tak brzydko zapytam: co nas to obchodzi? Ban to ban, nie ma wejścia ani na dzień dobry, ani na pomoc komuś. Nie ma i koniec. Jeśli to świadomie łamiesz i obchodzisz (chociażby po taką głupotę jak przywitanie się) to tym bardziej pokazuje to Twój stosunek do zakazu.

Po jednej akcji nikt nie banuje, zgadzam się, ale przecież nikt nie liczy ile razy ktoś coś zrobił tylko ma opinię "na oko". Skąd wiesz, że np. inny stały członek chatu nie pisał gorszych rzeczy ode mnie gdy Ciebie na nim nie było?

Chyba każdy stały bywalec IRCa potwierdzi, że zrobiłeś już wystarczająco dużo. Opinia zawsze jest trochę na oko, bo nie mamy sztywnych wyznaczników. A chciałbyś takich? Byłoby dla przykładu: pierwsze przewinienie to ostrzeżenie, drugie przewinienie - ban. Fajnie? Dla mnie nie, wolę sam pomyśleć ile dany użytkownik wnosi, co zrobił, wziąć pod uwagę ewentualne inne czynniki i dopiero podjąć decyzję, a nie stosować się raz bardzo sztywno ustalonych zasad i punkcików regulaminu. Zasady są ważne, ale osobiście nie lubię z nimi przesadzać i tam gdzie możemy mieć pole do manewru to po prostu je mamy.

W dniu zbanowania użyłem opcji !google adrbota  2 razy pod rzad i po tym dostałem bana - to po co ta opcja skoro banujecie za jej użycie? Inni użytkownicy wchodza na IRC swoimi botami i testują na publicznym czacie działanie botów karząc im wypisywać komendy na wiele linijek i to jest OK?Przed użyciem !google tego dnia jedynie pytałem o Applety w Javie i odpowiedziałem na 2 pytania skierowane do mnie przez innych użytkowników.

Powtórzę po raz kolejny: nie chodzi o sam dzień zbanowania, a o całokształt, więc wypisywanie co napisałeś nie ma sensu.

3 znane mi osoby z chatu które szanowałem zbeształy go (po co chcesz to zrobić itp.), podziękował  po kilkunastu minutach i wyszedł i potem te 3 osoby pisały na czacie "jaki natarczywy i ROSZCZENIOWY użytkownik"

Nie kojarzę tej sytuacji, też nie pilnuję każdej rozmowy. Obgadywanie osoby w stylu "natarczywy i roszczeniowy" to oczywiście nic ładnego, jeśli miało miejsce to nie powinno. Jednak pytania typu "po co chcesz to zrobić" są bardzo dobre - ktoś pyta, po co dana osoba robi to akurat tak i tak, bo być może jest bardziej doświadczony i wie, że to można zrobić lepiej, inaczej. Na tym polega rozmowa, że każdy może przedstawić swój pomysł i swoje sugestie.

Przez 2 lata mojej obecności na tym czacie nikogo chyba nie osądzono tak niesłusznie jak tego człowieka parę dni temu. 

Z tego opisu nie zabrzmiało to jak żaden "osąd" a zwykła rozmowa. Jednak nie mając pełnego kontekstu i rozmowy nie chciałbym się wypowiadać bo po prostu nie wiem.

Z resztą jest też inny problem - gdy młodzi ludzie po filmach p. Mirosława Zelenta przychodzą na ten czat i pytają o studia, o uczelnie, o ksiażki to często padają odpowiedzi w stylu "to wszystko jedno i to nie ma znaczenia" itd. 

No i? Czasem "to wszystko jedno" jest poprawną odpowiedzią, bo faktycznie nie ma w tym przypadku co dana osoba zrobi/wybierze. Ale tu też bez konkretnego kontekstu ciężko się wypowiedzieć. A jakbym kontekst miał to i mogę wypowiedzieć tylko swoje zdanie - dla kogoś akurat to może nie mieć znaczenia i być "wszystko jedno".

Nadal się nie dowiedziałem za co dostałem bana, bo 3 razy dowiedziałem się, że za całokształt

Za bycie uciążliwym i irytującym - zadawanie dziwnych pytań wyglądających wprost jak trollowanie innych. Czyli pytanie ciągle o to samo, brak chęci zrozumienia, poruszanie najprostszych i oczywistych zagadnień, prowokowanie dziwnych dyskusji. Poniekąd też gdzieś za wielokrotne spamowanie linkami do dziwnych filmików, pomimo tego, że widziałeś brak jakiejkolwiek reakcji i zainteresowania tym. Poniekąd że przeklinanie i dziwne zwracanie na siebie uwagi.

Wydawało mi się, że doskonale wiesz co robisz. I skoro wiesz i widzisz, że są to zachowania dla innych uciążliwe, to wypadałoby się poprawić. Tak, jednorazowo może się to wydać nic takiego. Ale jeśli byłeś na tym IRC prawie że codziennie i codziennie uprzykrzałeś życie innym, to po prostu cierpliwość się skończyła. Poprawy nie było przez bardzo długi czas. Aha, i nie mów mi teraz, abym zacytował i podawał przykłady bo nie będę tego robił - sam powinieneś dokładnie wiedzieć o czym mówię. Z tych wszystkich powodów zapadła decyzja o zablokowaniu. Ale też gdy od razu do mnie napisałeś poinformowałem Cię (powtórzę się z posta wyżej), abyś odpoczął, dał kilka dni nam, przemyślał to i wtedy wrócił. Ale Ty nie, uznałeś że będziesz dobijał się ciągle, rozdrapywał temat i robisz to nadal pisząc na forum te posty.

Ale i tak bardziej niż mój ban boli mnie ta postawa wobec tamtego przypadku. I nawet nie chodzi o brak pomocy dla tamtego człowieka, bo nikt nie ma obowiązku jej udzielać ani umieć jej udzielić, ale o samą opinię... Ten przypadek najlepiej podsumował bolączki tego chatu. 

Oczywiście, miło że dajesz sugestie na temat banowania i zwracasz uwagę na problem. Tylko dziwnym trafem pojawia się ona akurat po zablokowaniu Twojego konta, wcześniej nic nie przeszkadzało. Również dziwnym trafem wcześniej nie zgłaszałeś tego przypadku i innych pretensji jak to na czacie jest źle tylko po prostu na nim siedziałeś i codziennie przychodziłeś. I żeby nie było ataku od drugiej strony - nie, nie bagatelizuję tego, każda uwaga/sugestia jest warta sprawdzenia. Ale skoro jest rzekomo tyle bolączek, to dziwne, że nie dałeś znać o nich wcześniej.

komentarz 23 stycznia 2018 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Bo ja doskonale wiedziałem co robię, ale po prostu nie przejmowałem się konsekwencjami. Myślałem, że ban nigdy mnie nie dosięgnie.

Ale nie jestem trollem, miałem chęci zrozumienia, jeśli chodzi o dziwne dyskusje to nie tyle je prowokowałem, ile brałem w nich udział gdy już się rozpętały przez kilku ludzi same z siebie.
4
komentarz 23 stycznia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Bo ja doskonale wiedziałem co robię, ale po prostu nie przejmowałem się konsekwencjami. Myślałem, że ban nigdy mnie nie dosięgnie.

Od teraz nic bez swojego prawnika nie pisz lepiej ;D

+4 głosów
odpowiedź 23 stycznia 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Szczerze, moim zdaniem to jest naprawdę ciekawy pomysł. Jakby nie patrzeć, bany na forum działają podobnie. Można przeglądać treści, natomiast nie można ich publikować.

Mi się podoba, ale czekajmy na opinię szefa. laugh

komentarz 13 lutego 2018 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Dzięki za wsparcie Eryk Andrzejewski! Pozdro 600

Podobne pytania

+14 głosów
2 odpowiedzi 1,102 wizyt
+27 głosów
1 odpowiedź 3,735 wizyt
pytanie zadane 1 września 2019 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
+35 głosów
5 odpowiedzi 1,323 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2016 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...