• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy ktoś z poważnych programistów zamiast korzystać z gotowych bibliotek tworzy swoje?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
621 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2018 w C i C++ przez Werlock Użytkownik (580 p.)
Stop! Absolutnie nie chodzi o tworzenie bibliotek jako takich... Chodzi o sytuację np. taką, że programista (zaawansowany) X chce stworzyć program Windowsowy - zaczyna od utworzenia okienka. Czy taki programista będzie sam sobie pisał bibliotekę z funkcjami do tworzenia okienek, czy może po prostu skorzysta z funkcji z biblioteki Win API?

 

Bo ja na przykład nie wyobrażam sobie tworzenia funkcji, która by tworzyła okienko. Nawet nie wiedziałbym jak zacząć...  Zamiast tego po prostu użyłbym Win API... Ciekawi mnie tylko jak to wygląda u profesjonalistów.

 

Dzięki z góry za pomoc.

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Ja profesjonalistą nie jestem, ale WinAPI też bym nie użył. Użyłbym jakiejś przenośnej i wygodnej w użyciu biblioteki, np. Qt, wxWidgets.

WinAPI to API systemowe, bez niego trochę ciężko byłoby utworzyć okienka. Gdybyś tworzył swój system, mógłbyś utworzyć w tym celu własne API, z którego korzystali by programiści piszący pod twój system. wink

0 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2018 przez criss Mędrzec (172,590 p.)

Czy taki programista będzie sam sobie pisał bibliotekę z funkcjami do tworzenia okienek, czy może po prostu skorzysta z funkcji z biblioteki Win API?

Zacznijmy od tego, że bez WinAPI żadnego okienka nie stworzy. Chyba, że zejdzie na poziom dostawania się pod konkretne adresy pamięci wiedząc, że akurat tam jest dana funkcja pozwalająca stworzyć okienko. (chociaż w sumie to wciąż jest WinAPI tylko na około) WinAPI nawet ciężko nazwać biblioteką - to raczej interfejs do komunikacji z Windowsem.

Myślałem, że przez biblioteke masz na myśli np. glfw czy sdl. I tutaj odpowiedź - nie, nie będzie pisał własnej bo po co. Takie rzeczy robi się tylko dla własnej edukacji/rozwoju, ale nie wiem co to miałby za rozwój w przypadku tworzenia okienek. Z reguły ogranicza się to zajrzenia do dokumentacji danego API kilka razy.

Bo ja na przykład nie wyobrażam sobie tworzenia funkcji, która by tworzyła okienko. Nawet nie wiedziałbym jak zacząć... 

Bo nie możesz stworzyć okienka w Windowsie pomijając Windowsa. Od tego są dostępne wspomniane funkcje, które uruchamiają kod wewnątrz systemu. Więc w przypadku gdy przez biblioteke masz na myśli np. WinAPI, to odpowiedź - nie, nie pisze własnej bo nie jest w stanie napisać własnej.

komentarz 22 stycznia 2018 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Ale czy to oznacza że żaden program który nie korzysta z API systemu lub nie jest systemem, nie ma dostępu do karty graficznej?
komentarz 22 stycznia 2018 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
??? Skąd ten wniosek?
komentarz 22 stycznia 2018 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
mówisz że bez winapi żadnego okienka się nie da stworzyć
komentarz 22 stycznia 2018 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Co nie jest jednoznaczne z komunikacją z kartą graficzną. Owszem, przechodzi przez system, ale to nie jest korzystanie z API oferowanego przez system. Są też przecież inne interfejsy.
komentarz 23 stycznia 2018 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
no więc innym interfejsem dałoby się stworzyć takie okienko, tak?
komentarz 23 stycznia 2018 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@Milesq, bez WinAPI nie zrobisz okienka w Windowsie.

komentarz 23 stycznia 2018 przez criss Mędrzec (172,590 p.)

@Milesq, nie, miałem na myśli interfejsy do komunikacji z grafiką.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 226 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Rosol Kuba Początkujący (380 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 160 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 212 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2023 w C i C++ przez whiteman808 Obywatel (1,780 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...