• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Technik informatyk/elektronik, a może jednak Liceum? Perspektywa studiów i wybór szkoły! POMOCY

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,930 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Riventros Nowicjusz (180 p.)

Witam

Jestem w 3 klasie gimnazjum i stoję przed decyzją wyboru szkoły średniej. Skłaniam się ku technikom. Interesuje mnie grafika komputerowa/ programowanie i robię już coś od kilku lat w tym zakresie. Nie wiem czy technikum informatyczne to dobry pomysł, zwłaszcza że, nie jestem przekonany do pracy informatyka/programisty. Perspektywa życia przed komputerem trochę mnie przeraża, lecz mimo wszystko jest to moja pasja laugh. Zastanawiam się również nad profilami elektronik/ mechatronik/ automatyk. Z tego co wiem, są to kierunki perspektywiczne i przyszłościowe, ale nie interesuje się tym aktualnie wcale. Jestem z okolic Krakowa. Szkoła jaka mnie interesuje to Technikum Łączności nr 14 na Monte Cassino. Czy są wśród nas uczniowie lub absolwenci tejże szkoły? Z pewnością staliście również przed tym wyborem. Możecie podzielić się ze mną swoimi przemyśleniami i opiniami?

PS. Wybieram się również na studia. Technikum ma być dla mnie takim wstępem i ma być pomocne w dalszym kształceniu.

Pozdrawiam

1
komentarz 22 stycznia 2018 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

jak ja bym chciała znowu stać przed takim wyborem :D

gdybym mogła to bym brała liceum, żeby rok życia zaoszczędzić (bo i tak w domu można się douczyć) a po liceum studia zaoczne i na tygodniu praca - taki tam spóźniony o kilka lat mój plan na życie laugh

komentarz 22 stycznia 2018 przez xenonso Mądrala (5,160 p.)
Wybór liceum czy technikum nie ma większego znaczenia, każda opcja ma plusy i minusy. W technikum jesteś rok do tyłu, ale nie musi być to rok stracony. Dzięki temu, że masz styczność z dosyć dużym przekrojem przedmiotów informatycznych, możesz poznać rzeczy, o których nawet nie pomyślałbyś, że mogą być przydatne. Mi udało się trafić na świetnych nauczycieli od baz i od sieci, a wiedza zdobyta od nich często przydaje mi się w nauce backendu.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 22 stycznia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Z doświadczenia własnego i mojego taty powiem Ci tak - wybierz taki kierunek, jaki Ci się podoba, co Cię interesuje, "kręci" itp. Nie myśl o pieniądzach itp.

JA - liceum ogólnokształcące + studia budowlane (mgr inż.) + doświadczenie w zawodzie projektanta (budownictwo) + powróciłem wreszcie do programowania i spełniam się w JS... :)

Mój tata - technikum elektroniczne, potem wojsko (w tym szkoła oficerska), po latach pracy (m.in. w saperce, łączności) wrócił do IT i ponad 15 lat pracował jako analityk baz danych i wdrożeniowec... obecnie emeryt spełniony w kilku różnych branżach :)

PS. Wybieram się również na studia. Technikum ma być dla mnie takim wstępem i ma być pomocne w dalszym kształceniu.

Studiowałem z chłopakiem, który ukończył technikum gastronomiczne i nawet pracował w tym zawodzie co nie co (nawet na studiach coś tam robił). Udało mu się całkiem nieźle ukończyć budownictwo i dziś pracuje jako kierownik budowy w budownictwie kubaturowym...

Także uwierz mi, że życie jeszcze nie raz Cię zaskoczy :) i na pewno nie myśl o technikum czy studiach jako o zamkniętej drodze w karierze... Warto uczyć się i robić to co się lubi i być otwartym na zmiany...

Szkoła jaka mnie interesuje to Technikum Łączności nr 14 na Monte Cassino. 

No to tam idź :) A programowania zawsze możesz się powoli uczyć samodzielnie... z czasem sam zobaczysz w którym kierunku faktycznie chcesz w danej chwili iść.

0 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2018 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)

Swego czasu napisałem o tym na #bykiwkodzie: https://radek024.github.io/blog/offtop/2017/06/23/technik-informatyk-czy-warto/. Mam nadzieję że pomoże Ci to w jakimś stopniu :)

–1 głos
odpowiedź 22 stycznia 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
edycja 22 stycznia 2018 przez marcin99b
Porównując samodzielną naukę i naukę w "dobrym" technikum (nie mam porównania, ale wszyscy tak mówią)

semestr w szkole z jednego przedmiotu, jest porównywalny do 3 dni nauki w domu (oglądasz jakieś poradniki, bawisz sie tym samodzielnie, jakoś kombinujesz, sam szukasz rozwiązań swoich problemów)

rok z jednego przedmiotu, to jakiś tydzień, drugi rok to tylko powtórki, więc wychodzi że tydzień z każdego przedmiotu wystarczy do zdania egzaminu

w E14, który jest podobno najtrudniejszy, bo wymaga programowania (podstawy podstaw, ale wymaga), mamy
-tworzenie baz danych jak 10 lat temu
-projektowanie wyglądu stron jak 10 lat temu
-programowanie aplikacji internetowych jak 10 lat temu

wszystkiego od zera, w połączeniu z dobrym nastawieniem i umiejętnością myślenia, da się nauczyć w mniej więcej miesiąc

Więc nie oczekuj, że pójście do technikum i dostanie tej kwalifikacji jakoś dużo ci da, równie dobrze możesz poświęcić tyle czasu poza szkołą i być lepszym, od tych w technikum (którym znowu wmawia sie, że są lepsi od tych w liceum)

Przykładowe programowanie to coś, czego można nauczyć się w 100% bez płacenia za jakieś kursy, bez drogich papierów i bez zdawania państwowych egzaminów -> dlatego większość pracodawców cie zatrudni, jeśli będziesz to umiał, tutaj nie liczą się kartki z literkami jaki test udało ci się zdać, tylko rzeczywiste umiejętności, które (co logiczne) zdobywasz tworząc własne projekty, a nie idąc ślepo za systemem edukacji (jak wiele osób) który nigdzie nie prowadzi

Co do wybierania pod kątem "to się opłaca"
Znam wiele osób które poszły na informatyka, bo "informatyk dużo zarabia"
Szybko okazało się jednak, że nie ogarniają nawet tych podstaw, nauczenie się czegokolwiek przychodzi im z ogromnym trudem, wątpie żeby znaleźli jakąkolwiek pracę związaną z informatyką, nie mówiąc już o ten idealnej pracy za ogromne pieniądze
komentarz 22 stycznia 2018 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
no nie do końca tak jest ale jeśli chodzi o egzaminy zawodowe zwłaszcza E14 to część praktyczna przeznaczona na 150 min!!! To tak na prawdę max 30 min pracy
1
komentarz 22 stycznia 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
No też trzeba spojrzeć na poziom tego

Bardzo podstawowy frontend strony, w sumie przepisywanie z kartki
Jakieś połączenie z prostą bazą i wyświetlenie z niej danych
Stworzenie z nich tabelki po jakimś np żądaniu POST

Sporo z tego to po prostu przepisywanie, szczególnie ten frontend, gdzie na kartce można powiedzieć że mamy opisaną całą strukture i css, wystarczy tylko przetłumaczyć z polskiego na kod... tylko no właśnie, trzeba to wklepać z kartki z komputera
2
komentarz 22 stycznia 2018 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)

Porównując samodzielną naukę i naukę w "dobrym" technikum (nie mam porównania, ale wszyscy tak mówią)

Nie widzę sensu czytania tego dalej :)

komentarz 23 stycznia 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Nie chodziłem do innych szkół, jednak wiem że według ogólnej opinii w regionie, ta szkoła jest uważana za jedną z najlepszych
komentarz 23 stycznia 2018 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)

SciFun swego czasu zrobił o tym naprawdę fajny materiał: https://youtu.be/T1vW8YDDCSc?t=10m35s

komentarz 23 stycznia 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
dlatego napisałem dobre w " "
nie mam porównania, bo nie chodziłem do innych szkół, jednak według opinii jakie słyszę od osób w regionie + widzę po poziomie finansowym szkoły + po statystykach

można stwierdzić że to dobra szkoła, jednak tak jak wspomniałem, ja osobiście nie mam porównania i odwołuje sie do tego jak ja widzę poziom edukacji, biorąc pod uwagę szkołę, która jest uważana za dobrą i patrząc na poziom egzaminów, do których ta szkoła ma zadanie przygotowywać (co robi dobrze, bo przykładowe E14 zdaje co roku ok 90% osób), w porównaniu do "samodzielnej" nauki poziom nauczania jest beznadziejny

i znowu żeby nie było, samodzielną oznaczyłem w " ", bo rzeczywistość wygląda tak, że źródła z których się uczymy ktoś musiał wcześniej stworzyć, jednak mamy większą swobodę niż idąc za systemem, bo to my dobieramy poziom i tempo nauczania do swoich potrzeb

patrząc na poziom "samodzielnej" nauki przeciętnej osoby która myśli nad zostaniem programistą, można uznać że poziom jaki osiągnie ona po roku ślepego podążania za systemem nauczania, będzie zbliżony do tygodnia nauki z własnej woli, poza lekcjami, własnym tempem

Podobne pytania

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...