• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dwie wersje Ubuntu na jednym komputerze ale innych dyskach

Object Storage Arubacloud
0 głosów
353 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)
Witam! Posiadam obecnie Linuxa Ubuntu 16.04 LTS, niestety sterowniki do karty graficznej nie działają na nim poprawnie, producent karty graficzej twierdzi (Amd, karta to Radeon HD 6950), że na ubuntu 14.04.02 wszystko będzie śmigało ze sterownikami, aczkolwiek nie jestem tego taki pewnien. Czy mogę trzymać obecnego 16.04 na dysku SSD, a 14.04.2 dla próby zainstalować na dysku HDD? Przy uruchamianiu będe miał do wyboru dwa razy Ubunciaka i windowsa 10? (Winde też mam zainstalowaną na jeszcze innym dysku hdd, i obecnie mam wybór pomiędzy tymi dwoma). Czy moe lepszym pomysłem będzie odpięcie dysku obecnego 16.04, zainstalowanie z pendriva 14.04.2, sprawdzenie czy działa? Jak to rozegrać by nie stracić danych / nie doprowadzić do konfliktu? (PS. Jakby udał się ten 14.04.2, mogę obecnego 16.04 przeinstalować na np. Debiana?).

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
wybrane 24 stycznia 2018 przez Artur Koniec
 
Najlepsza
Moim zdaniem wszystko możesz zrobić z tego co piszesz. Można jak najbardziej zainstalować trzeci system operacyjny i będziesz miał do wyboru przy starcie te systemy. Choć ja bym raczej użył opcji wypróbuj ubuntu, sprawdził jak się ma ta Twoja karta graficzna i wtedy podjął decyzję nad ewentualną zmianą systemu.
Jak uruchomisz pendrive z systemem to pojawi się opcja zainstaluj lub wypróbuj, wybierasz tą opcję i testujesz ubuntu.
Pytanie tylko do czego Ci aż tyle systemów? Czy może nie lepiej mieć jeden system, a pozostałe zainstalować np. na VirtualBoxie?
komentarz 22 stycznia 2018 przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)
Dzięki za porządną odpowiedź a co do ilości OS'ów już tłumacze, na Ubuntu 16.04 pracuję na codzień (uczę się języków webowych), a na windowsie piszę aplikacje w c++ (mój główny język). Propo c++ będę się uczył gier 3d, jak narazie unreal engine, oraz blender + ps do grafiki. Zamiast bawić się w cross kompilację z ubuntu na winde, poprostu używam tych os'ów na zmiane (winda z przymusu, ona ma akurat w pelni dzialajace sterowniki do grafy). Czyli mogę na luzie podpiąć trzeci dysk i instalnąć tam drugie ubuntu? Nie bede musial przeinstalowywac potem innych systemów?
komentarz 22 stycznia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Tak, możesz podpiąć trzeci dysk i instalować tam ubuntu, tylko nie pomyl wyboru dysków przy instalacji, aby zainstalować na tym co trzeba:)
A próbowałeś zainstalować sterowniki pod win na ubuntu dla Twojej karty sieciowej bo jest taka możliwość?
komentarz 23 stycznia 2018 przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)
Pobrać sterownik dla windowsa? Mam oryginalną płytę, ale jest na niej napisane że wymagania to windows 7/8/10, jezeli odpale ten instalator na ubunciaku ma to prawo bytu? Instalator się odpali jakby nigdy nic?
komentarz 23 stycznia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

Sorki, sam się zamotałem, chodziło mi o sterowniki do karty sieciowej, a Tobie chodzi o kartę graficzną.
Są programy, a przynajmniej kiedyś były, które umożliwiały instalację sterowników spod widnowsa na ubuntu, tylko to chyba dotyczyło kart wifi, ale już dokładnie nie pamiętam.

Spróbuj poszukać sterowników do karty z innych źródeł a nie tylko ze strony producenta, przeszukaj repozytoria

komentarz 23 stycznia 2018 przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)
Ziomek pomocy, zainstalowalem tak jak pisalem drugiego ubuntu na osobnym dysku. Zainstalowal sie i kazal uruchomic ponownie komputer, po starcie do wyboru mam tylko jedno ubuntu (to stare), by otworzyc nowe musze zmienic boot przy starcie na ten trzeci dysk?
komentarz 23 stycznia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Tak, to jest tak samo jak chcesz uruchomić z płyty bądź z pendriva. Też musisz wskazać z jakiego źródła ma startować. W Twoim przypadku musisz wybrać odpowiedni dysk. Myślę, że znasz różnice między instalacją systemów na jednym dysku, ale różnych partycjach i instalację systemów na różnych dyskach.
komentarz 24 stycznia 2018 przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)
Okej wielkie dzięki za wszystko, udało mi się zainstalować 14.04 oraz sterowniki do grafy poprawnie :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,066 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 2,008 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,175 wizyt

92,565 zapytań

141,416 odpowiedzi

319,596 komentarzy

61,948 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...