• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Hosting a VPS - różnice

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,079 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2018 w Sieci komputerowe, internet przez kevin Mądrala (5,010 p.)
Witam!

Jaką różnicę daje wykupie nie mi VPS'a a nie zwykłego hostingu WWW. Hosting to jest część miejsca na serwerze VPS to jest część serwera. Ale jaką daje mi to różnicę ? Jakie są plusy VPS'a nad hostingiem ? Czy mając hosting jestem w stanie ustawić jakiś skrypt co będzie mi się wykonywał np. na koniec dnia ? np. Operacje na rekordach bazy danych. Na chłopski rozum to ja to widzę tak:

Hosting: Zwykłe miejsce na dysku na wrzucenie strony WWW.

VPS: Mogę wgrać do serwera swoje oprogramowanie np. napisać program w C++, otworzyć na nim port i nasłuchiwać na nim. Napisać program (klient) i połączyć się z tym programem.

BTW: Co się dzieje z linuxpl.com ? Podobno firma została sprzedana, ale bardzo często nie mogę wejść na stronę główną.
komentarz 22 stycznia 2018 przez niezalogowany
Było już takie pytanie na tym forum, polecam poszukać ;)

2 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
W zasadzie sam sobie już odpowiedziałeś. Hosting to po prostu gotowiec, na który wchodzisz, wgrywasz pliki, ustawiasz i dodajesz co trzeba z jakiegoś panelu administracyjnego i wszystko działa. Ma zainstalowane określone oprogramowanie i często nie można dodawać swojego (albo można z wskazanej listy). Utrzymaniem maszyny, aktualizacjami, atakami, awariami itp. martwi się usługodawca.

Mając VPS dostajesz maszynę, którą administrujesz sam. Sam musisz sobie zainstalować tam co chcesz i dbać o to. W razie gdy Ci się serwer zepsuje sam musisz szukać co tam źle działa (usługodawca będzie odpowiadał tylko za to, gdy sama maszyna zepsuje się po jego stronie). Nie ma żadnego magicznego panelu, gdzie wgrasz pliki, coś wyklikasz i działa - sam się o to troszczysz i nad tym działasz.

Tak więc hosting jest opcją wygodniejszą, wymagającą mniej wiedzy i czasu. Po prostu płacisz i działa. VPS wymaga trochę wiedzy, czasu aby to wszystko skonfigurować, ale dzięki temu daje też więcej możliwości, bo możesz sobie na tej maszynie zrobić praktycznie to co chcesz.

Jeśli chodzi o linuxpl.com to zostali przejęci przez firmę H88 http://h88.pl/ (R22), tak jak wiele różnych firm w ostatnim czasie. Co to może oznaczać - nie wiemy. W przypadku Hekko, z którego sam jeszcze korzystam i które też wcześniej przejęli, odbiło się jak dla mnie na gorsze, też pod tym względem, że podnieśli ceny. Z jakości samego hostingu dalej jestem jednak zadowolony, działa stabilnie i nie mam raczej problemów. Czytałem też, że H88 może dążyć do ujednolicenia tego z kilku w dwie docelowe marki, ale czy to prawda nie weryfikowałem.
komentarz 22 stycznia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Arek a masz jakieś doświadczenia z mydevil? Obecnie głównie siedzę w node + React i tak się zastanawiam nad jakąś alternatywą dla 1-2 projektów w stosunku do linuxpl. Obecnie jestem bardzo z nich zadowolony i chętnie ich polecam ale sam wiesz, różnie może być po tym przejęciu i chciałbym mieć jakąś w miarę sprawdzoną alternatywę, a zależy mi głównie na node, MySQL - w tym z możliwością konfiguracji (procedury, eventy, triggery, widoki itp.).
komentarz 22 stycznia 2018 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)

@Arkadiusz Waluk, że tak podepnę się pod to pytanie. Na VPS'ie dostajemy adres IP, więc musimy jakoś zakupić także domenę. W takim wypadku musimy to zrobić od tego samego usługodawcy? Jak to wygląda?

1
komentarz 22 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Nie, możesz zrobić to u innego usługodawcy. Następnie trzeba domenę skierować na jakieś serwery DNS (być może takowe udostępni rejestrator domeny, usługodawca VPSa, w ostateczności są chyba i jakieś darmowe). Na koniec wystarczy ustawić odpowiednie rekordy DNS - np. rekord A dzięki któremu domena będzie wskazywała na konkretny adres IPv4.

@Tomek Sochacki, ciężko mi powiedzieć, niestety nie mam żadnych doświadczeń z tą firmą, nawet sprawdzonych opinii od znajomych nie kojarzę.

komentarz 22 stycznia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
no właśnie ja też... no cóż, zostaje czekać i mieć nadzieję, że będzie dalej wszystko ok z linux :)
komentarz 22 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

http://www.sii.org.pl/11958/aktualnosci/newsroom/oferta-ipo-r22-sa-pigula-informacyjna.html#ak11958 o tak, to ten artykuł czytałem. Jest ładna graficzka ze strukturą oraz

Działalność w tym segmencie realizowana jest w ramach marek: Hekko.pl, Super-Host.pl, Biznes-Host.pl, Domeny.pl, Ogicom.pl, Active24.pl, Linuxpl.com i Futurehost.pl. W prospekcie jednak zaznaczono, że do końca marca 2018 roku planowana jest stopniowa integracja posiadanych marek i docelowo mają pozostać dwie: domeny.pl jako marka premium oraz Hekko.pl jako marka ekonomiczna. Obydwie marki będą funkcjonowały w oparciu o tę samą, zunifikowaną infrastrukturę, oferując jednak zróżnicowane parametry poszczególnych usług oraz różne zakresy usług dodanych.

Także ten... jeśli to prawda to już niedługo nikt nie będzie miał hostingu w linuxpl.com :P 

1
komentarz 22 stycznia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Zobaczymy... ja dzisiaj dostałem fakturkę na jeden z serwerków SSD i nadal jest serveradmin z Rzeszowa więc na razie śpię spokojnie :)
0 głosów
odpowiedź 30 stycznia 2018 przez zerko Początkujący (400 p.)
Linux został przejęty przez tę samą firmę, która jest właścicielem Hekko.

Mam też tam jedno konto - na stronę główną wchodzę kiedy mam płacić.

Niedostępności stron nie zauważyłem.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 520 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2022 w Hostingi, domeny, usługi przez doskanoness Obywatel (1,240 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 781 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2021 w Hostingi, domeny, usługi przez Igorek Mądrala (6,290 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 1,394 wizyt
pytanie zadane 30 kwietnia 2018 w Offtop przez Username Obywatel (1,350 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...