• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zakup laptopa do programowania/ opinia(Lenovo IBM).

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
676 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2018 w Sprzęt komputerowy przez pawelwch Użytkownik (880 p.)
Witam. Zainteresowałem sie kupnem konkretnego latopa - Laptop IBM Lenovo T510 15,6 i5 8GB DDR3 500GB.

Jako że chciałbym kupic jakis laptop po niewielkiej cenie, zwracam sie o opinie na temat wyzej wymienionego modelu. Aktualnie rozwijam sie w dziedzinie front endu i jakies podstawy mam za sobą. Czy dany model bedzie na tyle dobrze dostosowany aby kodowac poki co w niezaawansowanym stopniu? Czy macie ewentualne alternatywy dla tego laptopa? Czy nie będzie problemu z instalacją srodowiska programistycznego/ przeinstalowywania systemu itd?

Dodadam ze aktualnie posiadam jednostkę stacjonarną, ktora jest wystraczjąca, mimo to wydaje mi sie, że przydałby sie sprzęt "bardziej mobliny".

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 24 stycznia 2018 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,330 p.)
Miałem model T420 (chyba trochę nowszy od większej T510), z dyskiem SSD i 8 GB RAM oraz I5 i matrycą 1400 px. Komputer działał znacznie gorzej, niż nowy, budżetowy Dell w podobnej konfiguracji, ale z procesorem i5 nowszej generacji. Praca przy bardziej skomplikowanych projektach (PHPStorm, kompilacja dużych plików SASS) była męczarnią z powodu słabego procka.

Thinkpady (także te starsze) są dostępne z różnymi matrycami. 1440px jest niezłe do programowania, ale znacznie lepiej, wypada 1080p.

Ten model o którym piszesz, ma dysk HDD, czyli całkowicie odpada do deweloperki. Możesz jednak wsadzić do niego SSD i dysk przełożyć do kieszeni, która kosztuje grosze.

Zamiast starego Thinkpada, chyba lepiej jest wybrać nowszy model laptopa, który będzie oferował szybsze działanie płyty głównej i sprawniejsze działanie (mimo na przykład niższego taktowania) procesora. Kultura pracy w starych T też nie jest najlepsza.

Jeszcze lepsza opcją, będzie dozbieranie z 2200 i kupno jakiegoś nowszego Thinkpada.
komentarz 24 stycznia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Ten model o którym piszesz, ma dysk HDD, czyli całkowicie odpada do deweloperki.

Czemu niby? Ja mam MacBooka Pro 2012, mam dysk HDD i jakoś nie narzekam, a robię m.in. pełen full-stack webdev...

komentarz 24 stycznia 2018 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,330 p.)
Chyba lepiej jest, jak komputer działa szybciej (SSD) a nie wolniej (HDD).
komentarz 24 stycznia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 24 stycznia 2018 przez jpacanowski
Mój komputer ma tylko HDD i chodzi szybko. Robię pełną webdeveloperkę i nie tylko i nawet nie odczuwam potrzeby zamiany HDD na SSD póki co... Może ew. jak będę montował filmy. Nawet od dawna nie słyszałem dysku odkąd zamieniłem 4GB pamięci RAM na 8GB. Więc nie pisz nikomu, że HDD całkowicie odpada. SSD szybsze, ale nie przesadzaj. Wiem, że jakbym miał SSD to może odczułbym różnicę, ale to często syndrom odczucia wydajności przez pierwsze kilka dni.
0 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2018 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Jaką rozdzielczość ma matryca? Widzę, że większość ma 1388x768 a to chyba zdecydowanie za mało do komfortowego kodowania.
Jeśli nie chciesz na nim grać to zdecydowanie lepszy byłby dysk SSD 128 GB.
Planujesz jeździć do klientów i dlatego szukasz laptopa?
komentarz 22 stycznia 2018 przez pawelwch Użytkownik (880 p.)
Dokupienie dysku nie jest żadnym problemem ;) Rodzielczośc taka jak napisałes z mozliwoscią podłączenia monitora.
Nie chce na razie sie z nim nigdzie przemiszaczac(ewentualnie jakies konferencje), póki co chciałbym aby służył jako stabilna jednostka typowo nastawiona pod kodowanie.
0 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2018 przez Paweł Antyporowicz Stary wyjadacz (11,470 p.)
Osobiście mam T420. Posiadam wersje z I5 drugiej generacji, 8GB RAMu oraz 720 GB 7200obr./min HDD
Ergonomia klawiatury bardzo dobra, na prawdę fajnie się piszę.

Matryca masakra :D Kiepska kąty kiepskie, kolory w ogóle jakieś dziwne.

Samo działanie urządzenia dla mnie jest zadowalające chociaż bym musiał dokupić kieszeń do drugiego dysku i wsadzić SSD.

Ogólnie drugi raz bym kupił ze względu na jakość wykonania oraz ergonomię. Minus to matryca ale nie wiem jak w modelu T510.
komentarz 22 stycznia 2018 przez pawelwch Użytkownik (880 p.)
Pytam, z tego wzgledu, że widze iż to jest jeden z bardziej polecanych modeli. Odnosnie matrycy to widzę, że jest ona LEDowa typu TN. Z tego co sie orientuje, to ogolnie te matryce średnio wypadają...
0 głosów
odpowiedź 23 stycznia 2018 przez pawelwch Użytkownik (880 p.)
Proszę o więcej sugestii. Ktos? Cos?

Pozdrawiam
0 głosów
odpowiedź 23 stycznia 2018 przez SieQ Nowicjusz (140 p.)
T510 to chyba nie jest najnowszy model. Czy jesteś świadomy, że używany laptop to:
- zużyta bateria, na której nie zyskasz mobilności, bo komputer wyłączy się po 40-60 minutach,
- ekran podświetlony już nie tak dobrze jak nowy,
- wolniejszy procesor, wolniejszy dysk (nie dotyczy ssd), GPU,
- mniej wygodna klawiatura, kłopotliwa w naprawie,
- najczęściej niska rozdzielczość ekranu, utrudniająca debugowanie?

Czy dziś bardziej mobilnym komputerem nie jest Twój smartfon?
komentarz 24 stycznia 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Programować na telefonie? Brawo, ja bym nie dał rady.
komentarz 24 stycznia 2018 przez SieQ Nowicjusz (140 p.)

Eryku, dobrze wiesz, że nauka programowania, to nie tylko klepanie kodu oraz metoda prób i błędów. Trzeba trochę poczytać, obejrzeć, posłuchać, a do tego wystarcza urządzenie, które w kilka sekund wyciągamy z kieszeni.

Nie odradzam zakupu laptopa, fajnie mieć swoje środowisko ze sobą. Ja odradzam zakup TEGO laptopa, z powodów które wymieniłem w odpowiedzi.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 343 wizyt
pytanie zadane 19 lipca 2019 w Sprzęt komputerowy przez mietek_arduino Początkujący (330 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 219 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2019 w Sprzęt komputerowy przez polow Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
9 odpowiedzi 444 wizyt
pytanie zadane 14 października 2018 w Sprzęt komputerowy przez szym1x Nowicjusz (220 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...