• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytanie do elektryków czy kogokolwiek kto wyjaśni to dziwne zjawisko

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
192 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2018 w Offtop przez Patryk Kirszenstein Bywalec (2,400 p.)
Dzień dobry. Mam takie śmieszne zjawisko, otóż w pokoju do jednego z kontaktów mam podłączoną dosyć starą lampkę ze świetlówką i jeżeli mam ją przez jakiś czas włączoną to po wyłączeniu mój komputer wydaje dźwięk odłączenia urządzenia. Nie mam pojęcia dlaczego, ona jest stara więc na pewno nie ma funkcji bluetooth :P . Większość razy gdy jest włączona z min 30 minut tak się dzieje. nie są podpięte do tego samego gniazdka (pc i lampka) ale w tym samym pokoju. Czy ktokolwiek mi jakoś jest w stanie wytłumaczyć ?

1 odpowiedź

+4 głosów
odpowiedź 20 stycznia 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
wybrane 21 stycznia 2018 przez Patryk Kirszenstein
 
Najlepsza
Wyjaśnienie może być jedno. Lampka w momencie wyłączania wytwarza potężne, szerokopasmowe zakłócenie eletromagnetyczne, które przenosi się przez eter, które.słychać w twoim komputerze. (Jeśli będziesz miał włączone radio, usłyszysz je również).

P.S. Świetlówka nie jest zupełnie prostym urządzeniem elektrycznym. To dość skomplikowany układ elektryczno-elektroniczny, zawierający m.in. elementy gromadzące energię. W momencie wyłączenia ta energia możę uwalniać się w postaci zakłócenia. Może również w sposób niekontrolowany zmieniać się częstotliwość przetwornicy.
komentarz 20 stycznia 2018 przez Patryk Kirszenstein Bywalec (2,400 p.)
Z tym radiem to dowolna częstotliwość ?
komentarz 20 stycznia 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Jest to zakłócenie szerokopasmowe, więc częstotliwość jest raczej dowolna. Bardziej chodzi o zakres. Spróbuj na falach długich, średnich, i FM..

Takie zakłócenie jest dość niebezpieczne, ponieważ mogą również "sfiksować" dane w komputerze. Jeśli chcesz używać tej lampki (np. że względów sentymentalnych), powinna znajdować się możliwie daleko od komputera. Natężenie (siła) zakłócenia maleje z kwadratem odległości.
komentarz 21 stycznia 2018 przez Patryk Kirszenstein Bywalec (2,400 p.)
O kurde . Dzięki za tip. Sentymentalnych może nie bardziej pieniężnych xD
1
komentarz 21 stycznia 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Hi Patryk

Wyjmij samą świetlówkę z oprawy i oczyść z patyny jej elektrody (np. żyletką lub pilniczkiem do paznokci),, żeby był dobry kontakt elektryczny. Tak samo w oprawce (w miarę dostępu).

W najprostszym wariancie (bez oczyszczania) wyjmij i włóż świetlówkę kilkakrotnie, lekko obracając.

Powyższe zabiegi mogą trochę pomóc. (Choć nie muszą, jeśli układ zasilania świetlówki był od początku źle zaprojektowany.)

www.enigma-open.pl

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 617 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2016 w Python przez asgaard Obywatel (1,300 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 206 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 236 wizyt
pytanie zadane 23 lipca 2022 w Offtop przez VBService Ekspert (251,210 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,078 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...