• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Niemozliwość zaintalowania linuxa obok windowsa 8.1

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
636 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez User007 Bywalec (2,400 p.)

Witam.

Chciałem zainstalować Linux Mint obok Windowsa 8.1 i korzystałem z tej instrukcji: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/ubuntu-lub-mint-obok-windows-10-instalacja-krok-po-kroku.html

Niestety z jakiegoś powodu, po restarcie systemu i wybraniu opcji instalacji z bootowalnego USB, jedynie co widzę to taki ekran:

Na początku myślałem że może tak ma być i czekałem do 40min ale progresu nie było.

Potem tylko twardy reset i kolejna próba kończona tym samym.

Myślałem że może coś nie tak z Linux Mint, więc pobrałem Ubuntu ale efekt niestety ten sam.

Czy ktoś ma jakiś pomysł co jest nie tak?

P.S. To światło na monitorze to od lampy :) Nie myślcie że mi monitor tak świeci.

 

komentarz 20 stycznia 2018 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Czyli mówisz że jak odpalasz linuksa live to ci się takie coś dzieje? Jak np. odpalasz instalator windowsa to też to masz czy nie? System z dysku ci działa dobrze?
komentarz 20 stycznia 2018 przez User007 Bywalec (2,400 p.)
Nie wiem co masz na myśli "linuksa live".

Tworzę bootowalny pendrive przy pomocy programu "Rufus" z  instalacją Minta lub Ubuntu. Restartuje system, wciskam F11 aby uruchomić "BOOT menu", wybieram tam dysk USB, następnie mam menu instalacyjne linuksa z czterema opcjami do wyboru. Wybieram opcję instalacji i potema mam już tylko taki ekran jak na załączonym obrazku.

Jak odpalam instalator windowsa to nie mam takich dziwadeł. System też działa mi dobrze, słownie dwa tygodnie temu postawiłem go zupełnie od zera.
komentarz 20 stycznia 2018 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

Linux live

Strzelam, że tutaj chodziło po prostu o wybranie innej opcji w menu. To znaczy powinieneś mieć tam też "Try Ubuntu without installing" czy coś podobnego i po wybraniu tego powinno Cię przenieść od razu do systemu Linux - możesz sobie sprawdzić, jak on wygląda, działa itd.

Sprawdzałeś tę opcję?

Mi coś w tym programie "Rufus" przeszkadzało, ale już nie pamiętam o co chodziło. Może spróbuj z tym: https://unetbootin.github.io/

komentarz 20 stycznia 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Albo YUMI, będziesz mógł mieć wiele dystrybucji na jednym pendrive, poza tym jest bardzo łatwy w obsłudze, nie miałem z nim problemu. Używam go nawet gdy instaluje 1 dystrybucję :)
komentarz 20 stycznia 2018 przez User007 Bywalec (2,400 p.)
Jednym słowem kupa :(. Sprawdzałem każdą opcję jaka była możliwa i cały czas to samo. A co lepsze spróbowałem odpalić z tego samego pendrive na laptopie żony i tam bez problemu poszło i pojawił się pulpit linuxa.

Chociaż z jakiegoś powodu tam po uruchomieniu menu instalacyjnego było dużo więcej opcji do wyboru około 10.(test pamięci itp). Natomiast u mnie są tylko 4.

-wybróbuj linuxa

-zainstaluj linuxa

-instalacja "manufactured"

- sprawdź dysk

Więc nie wiem co jest grane. Czy coś w biosie muszę przestawić?

Moja płyta główna to MSI Gaming 5 (jeśli ma to znaczenie).
komentarz 20 stycznia 2018 przez User007 Bywalec (2,400 p.)
Wypaliłem jeszcze dodatkowo obraz na DVD, niestety dalej to samo.

Czy jest jakaś inna możliwość instalcji linuxa obok windowsa niż przez bootowalny nośnik?
komentarz 20 stycznia 2018 przez User007 Bywalec (2,400 p.)

OK.

Jakiś progres jest.

Po wielu próbach i kombinowaniu co by tu jeszcze przełączyć aby może zadziałało udało się zobaczyć pulpit linuxa.

1. Standardowo po utworzeniu bootowalnego pendriva i restarcie sprzętu i wybraniu jako bootowalnego napędu USB widziałem taki ekran:

Próba wybrania jakiejkolwiek opcji kończyła się obrazkiem jak w pierwszym wpisie.

2. Następnie w biosie wyłączyłem wszystkie "Boot options":

3. Po wyłączeniu tych opcji i wybraniu boota z linuxem zobaczyłem takie menu:

4. Ale tutaj próba uruchomienia którejkolwiek opcji (poza jedną) kończyła się takim komunikatem:

Jeśli dobrze rozumiem to jakiś komunikat błędu

5. Jedyna opcja po której nastąpiło uruchomienie linuxa to ta:

Na pulpicie istnieje polecenie install linux, ale teraz nie wiem jaki będzie efekt tego. Czy system zainstaluje się obok windowsa czy może zostanę tylko w linuxem.

I co najważniejsze co oznaczał ten komunikat o błędzie? Czy coś nie tak z płytą główną, czy inna przyczyna? I dlaczego musiałem tak kombinować żeby chociaż pulpit linuxa zobaczyć?

Pozdrawiam.

komentarz 21 stycznia 2018 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

ale teraz nie wiem jaki będzie efekt tego. Czy system zainstaluje się obok windowsa czy może zostanę tylko w linuxm.

Jeśli o to chodzi to po uruchomieniu instalacji będziesz miał do wyboru, czy chcesz zainstalować obok aktualnego systemu czy zamiast systemu ;)

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

–1 głos
1 odpowiedź 252 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Przemonek Początkujący (380 p.)
–1 głos
2 odpowiedzi 1,000 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Przemonek Początkujący (380 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 259 wizyt
pytanie zadane 27 października 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Absum Bywalec (2,640 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...