• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Projektowanie tabeli w bazie danych MySQL

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
258 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2018 w SQL, bazy danych przez szymonq Użytkownik (770 p.)
Witam, mam pytanie dotyczące projektowania tabeli w bazie danych. Robię coś  przypominającego bloga i nie wiem w jaki sposób najlepiej zapisywać artykuły w bazie danych. Rozważałem dwie opcje:

1. Zapisuję cały artykuł w jednej komórce - cały html, tekst, znaczniki img itd. Wydaje mi się że to najprostszy sposób, ale mało optymalny.

2. Zapisuję tekst i ścieżki do obrazów w oddzielnych komórkach. Byłoby to najlepsze rozwiązanie gdyby nie to, że nie chcę na sztywno ustalać kolejności elementów tzn zawsze najpierw tekst, a następnie zdjęcie. Problem pojawia się, gdy chcę zapisywać to w różny sposób np tekst, zdjęcie, tekst czy zdjęcie, zdjęcie, tekst. Wtedy musiałbym zaznaczać jakoś miejsca na zdjęcia w tekście i podmieniać to za pomocą wyrażeń regularnych.

Proszę o pomoc, wskazanie najlepszej metody.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 17 stycznia 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
Sprawdź jak wykorzystuje się XML- w budowaniu modelu widokowego bazy danych.

Dodatkowo uwzględnijmy tu fakt żę HTML :) jest z rodziny języków znacznikowych więc po za zdefiniowanymi funkcjonalnościami dla znaczników jest identyczny w  budowie semantycznej do xmla tzn. umiejscowienia i hierarchi budowania dokumentów.

I w ten sposób  jest najlepiej :)
komentarz 18 stycznia 2018 przez szymonq Użytkownik (770 p.)
A można to jakoś rozsądnie zaipmlementować przy użyciu technologii o których pisałem? ;)
komentarz 18 stycznia 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
ORM- jeśli chodzi o JAVE :)
komentarz 18 stycznia 2018 przez szymonq Użytkownik (770 p.)
Dobra, nie tego szukałem, ale dzięki ;)
komentarz 18 stycznia 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
No nie wiem czego dokładnie oczekujesz, za Ciebie kodu pisał nie będę :)

Artukuł możesz umieścić w gotowej tabeli tylko po prostu w 1 komórce nawet :) na sztywno mając inne rekordy już przypisane. Przechowująć to jako byte-code/ albo text
komentarz 18 stycznia 2018 przez szymonq Użytkownik (770 p.)
Przecież nie chcę kodu :p

Czyli cały artykuł mogę przechowywać w jednej komórce? Jeśli tak to czy przepuszczać go przez funkcję htmlentities(), a później dekodować? Teoretycznie z panelu admina nikt nie będzie wstrzykiwał SQL, ale się zastanawiam nad tym.
komentarz 18 stycznia 2018 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
tylko w przypadku gdy będziesz z góry znał " zapytanie' i nie będzie ono podlegalo zmianie np. jak w zapytaniach budowanych na bazie ( zbierania danych od użytkownika )

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 418 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 133 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2017 w SQL, bazy danych przez ŁukaszD. Użytkownik (540 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 463 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2018 w SQL, bazy danych przez Maikel11 Początkujący (470 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...