• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Uszkodzone pliki. Czy to wina dysku?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
108 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2018 w Sprzęt komputerowy przez Azeryc Nowicjusz (120 p.)
Witam

Od miesiąca borykam się z pewnym problemem. Co jakiś czas system i różne aplikacje przestają działać prawidłowo.

Ale od początku.

Chciałem złożyć sobie komputer a że nie miałem na to zbyt wysokiego budżetu musiałem improwizować. Wiec zamówiłem kilka używanych części z allegro. (Nie będe podawał dokładnych modeli jeśli nie jest to konieczne) Jakaś tam niedroga używana płyta główna, procesor i ramy. Ze starego komputera użyłem zasilacza karty graficznej i dysku twardego. Poskładałem go zainstalowałem system sterowniki i wszystko było dobrze... aż do czasu. Po jakimś czasie (nie pamiętam ile tydzień może dwa) zobaaczyłem że podczas grania występują błędy graficzne w stylu braku tekstur czyli np zamiast dymu czarne kwadraty itp. Pomyślałem że to coś pewnie z dyskiem. Skanowałem go HDtunem w poszukiwaniu bad sectorów i była ich cała masa. Aż jednego dnia zawiesił się system na dobre i zostało mi tylko zakupić nowy dysk (nieużywany). Wymieniłem dysk z nadzieją że wszystko bedzie dobrze... ale myliłem się. Po jakimś tygodniu zauważyłem że dysk wydaje dziwny dźwięk no to nauczony poprzednim tego też przeskanowałem i  okazało się że też posiada bad sectory. Dziwne było to że przy pierwszym skanowaniu wykazało mi że są 3 a przy drugim że nie ma ich całkiem. Zastanawiałem się nad reklamacją. Po jakimś czasie system padł. A dokładniej to nie dało się go uruchomić podczas logowania wyskakiwał komunikat o braku jakiegoś pliku. Zainstalowałem znów system zostawiając dane z dysku E, formatując tylko C. I co dziwne po tym przez około miesiąc wszystko działało normalnie, wiec stwierdziłem że nie bede go na razie wymieniał. Przez ten czas kupiłem sobie nową karte graficzną a około 3 dni po tym zobaczyłem znów błędy graficzne... grając w coś na ogół widziałem dziwne powyginane tekstury latające w powietrzu. migające i zmieniające kształt w zależności od położenia kamery. Stwierdziłem że pozwole przeskanować windowsowi dysk C i E. Na E nie wykrył niczego (nwm czy to ważne ale na E było to w co grałem gdy były te błędy) a na C wykrył wiec uruchomiłem naprawianie dysku... To chyba jedna z najgorszych decyzji... przez godzine starałem się przywrócić system do stanu używalności bo windows stwierdził że nie potrafi tego naprawić a gdy próbowałem go uruchomić znowu to się resetował. Uruchomiłem wszystko. Stwierdziłem że sprawdze jak wszystko działa. Menu Start zfreezowane na dobre. Próbując odpalić jakąś grę zwyczajnie ekran jest czarny ale sama gra działa wniosując po dźwiękach.

No a teraz jestem tu. Moje pytanie brzmi co teraz?  Czy to wina dysku czy może czegoś innego? (ciekawe czy komuś będzie się to chciało przeczytać)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 16 stycznia 2018 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
Masz trzy opcje:
1. Wina dysku
2. Wina kabla
3. Wina płyty głównej (kontrolera dysku)

Najlepiej by było gdybyś podłączył ten dysk do innego komputera (najlepiej innym kablem) i przeskanował HDTunem. Tylko się upewnij, że wybierasz skanowanie pełne, a nie szybkie. Skanowanie szybkie wybiera losowe sektory i jeżeli jest mało uszkodzeń, to może ich niewykryć.
komentarz 16 stycznia 2018 przez Azeryc Nowicjusz (120 p.)
Kabel sprawdzałem, a przy najbliższej okazji postaram się i sprawdzić dysk na innym komputerze. Dziwi mnie to że dopiero po jakimś czasie od formata widać zmiany a czysto po instalacji windowsa jest wszystko dobrze.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 361 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 68 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2020 w Systemy operacyjne, programy przez michal.huras Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 105 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...