• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy promieniowanie z komputera ma jakiś wpływ na zdrowie?

0 głosów
254 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia w Sprzęt komputerowy przez NoEL Nowicjusz (160 p.)
Chodzi mi o to czy komputer znajdujący się około 50-70 cm od mnie będzie miał wpływ na moje zdrowie. Chodzi mi o te wszystkie promieniowania. Wiem, że one istnieją, lecz w internecie o ich działaniu można się doczytać wszystkiego: od tego, że są zupełnie nieszkodliwe, aż do tego, że w krótkim czasie doprowadzają do nowotworów.

Jak to jest naprawdę? Proszę o możliwie jak najszybszą odpowiedź z uzasadnieniem.
2
komentarz 12 stycznia przez CzikaCarry Szeryf (75,260 p.)
Lekarzem nie jestem, ale póki co nie słyszałem o masowym pomorze programistów :D
2
komentarz 12 stycznia przez tls01 Nałogowiec (43,510 p.)
Między innymi potas, który wszyscy w sobie nosimy jest promieniotwórczy. Podobno ci, którzy gadają głupoty są najbardziej radioaktywni, więc trzymaj się od nich z daleka. (-:

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 12 stycznia przez shotokan Nałogowiec (34,980 p.)
Spokojnie, nie masz się czego obawiać. Dlaczego, mianowicie substancje promieniotwórcze, a dokładniej izotopy promieniotwórcze znajdują się w tym co jemy, co pijemy (np. w mleku mamy promieniotwórczy Cez), gdzie mieszkamy. Po prostu wszędzie. Mamy też promieniowanie naturalne od pierwiastków promieniotwórczych z gleby i dodatkowo promieniowanie kosmiczne.
A jak to się ma do monitorów? Proszę bardzo:
Wpływ promieniowania na organizm ludzki mierzy się w Siwertach (Sv).
Średnia dawka od ekranów telewizyjnych i komputerowych to 20 µSv (mikro siwertów) na rok przy jednej godzinie oglądania dziennie.
Promieniowanie kosmiczne to ok. 400 µSv  na rok
Prześwietlenie klatki piersiowej promieniami rentgena ok. 60 µSv
Palenie papierosów/tytoniu 13000 µSv na rok.
Dawka śmiertelna to ok. 2-5 Sv napromieniowania jednorazowego (zależy od organizmu, jedni mogą więcej wytrzymać, inny mniej...)
Miłego:)
komentarz 12 stycznia przez Hiskiel Pasjonat (16,930 p.)
Dzięki wielkie! Tu się można na serio czegoś dowiedzieć :D. Warto wiedzieć takie rzeczy!
0 głosów
odpowiedź 12 stycznia przez Molester Bywalec (2,940 p.)
Miało kiedyś w epoce monitorów kineskopowych (CRT) ale i tak raczej małe. Dzisiejsze monitory LCD są z goła inaczej zrobione, między innymi nie mają takiej ogromnej katody, i nie są zalewane ogromem elektronów wprost do luminoforu. Wystarczy chociażby zobaczyć jakie napięcie pobierały wtedy monitory, a jakie dzisiaj. Teraz takie gadanie można wsadzić sobie między bajki, obok mitów o promieniowaniu telefonów, routerów itd.
0 głosów
odpowiedź 12 stycznia przez Arkadiusz Sikorski Dyskutant (9,440 p.)

To nie jest stricte zdrowotna kwestia, ale światło emitowane z monitorów jest na ogół niebiesko-białe, a takie światło działa na człowieka wybudzająco i pobudzająco (analogicznie do światła podczas wschodu słońca, które też jest bardziej białe niż przy zachodzie). Z kolei światło bardziej czerwono-żółte działa na człowieka uspokajająco i usypiająco.

Ma to wszystko związek z biologicznymi mechanizmami u człowieka - naturalne światło słoneczne ma duży wpływ na nasz rytm dobowej aktywności - jest to poruszone na przykład tutaj (zamkniecie w pomieszczeniu z nieustająco świecącym białym światłem zaburza poczucie czasu u prowadzącego). Możesz to sprawdzić zresztą sam: na pewno dużo trudniej będzie usnąć w pokoju, gdzie świecą białe jarzeniówki niż w pokoju, gdzie świeci sympatyczna mała lampeczka dająca żółtawe światło. 

A więc jeżeli chcesz spać lepiej i nie mieć problemów z zasypianiem, to warto pomyśleć, żeby nie siedzieć przed monitorem bezpośrednio przed położeniem się do łóżka (tylko zrobić to godzinę czy dwie wcześniej) lub/i zadbać o odpowiednią temperaturę barw i inne ustawienia wyświetlania. Przykładowo w Windows 10: PPM na pulpicie > ustawienia ekranu > ustawienia wyświetlania nocnego. Odpowiednie aplikacje można też znaleźć na telefony z Androidem (ja na przykład testowałem Twilight).

Wszyscy wiemy najlepiej, że dobry sen to zdrowie, więc warto o niego zadbać smiley

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 155 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia w Offtop przez shy_fox Gaduła (4,310 p.)
+4 głosów
6 odpowiedzi 162 wizyt
pytanie zadane 16 kwietnia 2015 w Offtop przez katolik6 Dyskutant (8,250 p.)
+2 głosów
5 odpowiedzi 318 wizyt
pytanie zadane 31 grudnia 2016 w C i C++ przez DamianW Użytkownik (570 p.)
Porady nie od parady
Możesz ukryć, zamknąć lub zmodyfikować swoje pytanie, za pomocą przycisków znajdujących się pod nim. Nie krępuj się poprawić pochopnie opublikowanego pytania czy zamknąć go po uzyskaniu satysfakcjonującej odpowiedzi. Umożliwi to zachowanie porządku na forum.Przyciski pytania

54,387 zapytań

98,246 odpowiedzi

202,070 komentarzy

26,700 pasjonatów

Przeglądających: 262
Pasjonatów: 11 Gości: 251

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...