• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybrzuszony kondensator

Object Storage Arubacloud
0 głosów
989 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2018 w Sprzęt komputerowy przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)

Witam

Kilka dni temu zauważyłem, że mój dekoder TV przestał działać (świeci się tylko (i dosyć słabo) czerwona lampka, co świadczy, że jest wyłączony) próbówałem wyłączać, włączać etc. ale nic to nie dało :|

Przed momentem rozkręciłem sprzęt i zauważyłem wybrzuszony jeden z kondensatorów jest wybrzuszony. Czy może on być powodem? Aby nie było pytań zamieszczam to co jest napisane na kondensatorze. Jeżeli wymiana jest konieczna, to mam kolejne pytanie: jaki kondensator kupić? Czy znajdę taki w pierwszym lepszym sklepie elektronicznym?

D A N E  -   Z A P I S A N E  -  N A  -  K O N D E N S A T O R Z E

VENT - -40°+105°C - CD288H - V12C(M) - 10V - 1000uF

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 11 stycznia 2018 przez niezalogowany
wybrane 12 stycznia 2018 przez WireNess
 
Najlepsza
Kondensator ofc do wymiany, po wylutowaniu warto wyczyścić płytkę izopropanolem, żeby pozbyć się z niej elektrolitu, który mógł się wylać.

Sprawdź elementy wokół kondensatora, mógł on ulec przebiciu (możesz to sprawdzić multimetrem) i uszkodzić przy okazji inny element. Albo sam został uszkodzony przez inną awarię.

Przy wymianie warto też wymienić pozostałe elektrolity, a przynajmniej te w sekcji zasilania.

 

Kondensator możesz wymienić na taki, który ma oznaczenia: minimum 10V (może być więcej; nie ma górnej granicy), minimum 1000 uF (jak włożysz 1200, czy 1500 uF, to nic się nie stanie), temperatura pracy minimum do 105*C (koniecznie), gabaryty (tzn. nowy kondensator powinien zmieścić się w obudowie). Jeżeli kondensator ma oznaczenie low ESR (te najczęściej są w zielonym lub złotym kolorze), to na taki musisz go wymienić.

Z dostępnością w sklepach elektronicznych nie będzie problemu.

 

Nie wymieniaj elektrolitu na inny używany.

Przy wymianie koniecznie zwróć uwagę na polaryzację kondensatora.
komentarz 11 stycznia 2018 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Z większością tego co napisałeś się zgadzam, poza tym że napisaleś iż nie ma górnej granicy 10V. Gdyby taka teoria miała sens to wzmacniacze czy filtry przeciwprzepięciowe mogłyby być z losowych elementów.
komentarz 11 stycznia 2018 przez niezalogowany
Możesz rozwinąć, bo nie do końca rozumiem tego, co masz na myśli?
+1 głos
odpowiedź 11 stycznia 2018 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
On może być przyczyną, ale nie musi być jedyną przyczyną. Wymiana nie zaszkodzi. Poszukaj w starych urządzeniach, może znajdziesz taki kondensator.
komentarz 11 stycznia 2018 przez pablop76 VIP (123,180 p.)
Kupisz w każdym sklepie z częscismi do elektoniki. Koszt ok 1 zł :) Poszukaj jeszcze tzw. zimnych lutów. To częsta przyczyna.

Kondensator może mieć większe napięcie. Ale zwróć uwagę jeżeli będzie miał inne gabaryty, czy się zmieści.
komentarz 11 stycznia 2018 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Dziś znalezienie zimnych lutów w cynie bezołowiowej graniczy z cudem. Kiedyś było to gołym okiem widać, dzisiaj trzeba się cackać i szukać miernikami wszystkie napięcia, czy są prawidłowe. W przypadku dekodera pocieszeniem może być to, że wiele do sprawdzenia nie będzie :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 761 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,640 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 57 wizyt
pytanie zadane 3 września 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Rubika Nowicjusz (210 p.)

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...