• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Logiczne myślenie - czyli jakie, i gdzie/jak je sprawdzić?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,534 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Werlock Użytkownik (580 p.)
Pasjonaci,

często pisze się, że logiczne myślenie jest w programowaniu bardzo ważne. Często jest sprawdzane przy rekrutacji. I teraz pytania do was:

1. Na czym dokładnie polega logiczne myślę w kontekście programowania - samo "logiczne myślenie" brzmi zbyt ogólnie.

2. Gdzie, albo jak można sprawdzić czy umie się logicznie myśleć, albo czy w wystarczającym stopniu. Bo załóżmy: jest w X warunek do rekrutacji: umiejętność logicznego myślenia.

Super - tylko w jakim stopniu? Przecież rozumienie czytanego tekstu to już jest w jakimś stopniu zdolność logicznego myślenia! Dalej - chciałbym sprawdzić czy taki warunek spełniam, czy umiem wystarczająco dobrze rozumować, pytanie: gdzie i jak? Jakieś strony w sieci? Jakieś sposoby?

 

3. Czy umiejętność logicznego myślenia da się rozwinąć?

 

Najważniejsze z tych 3 pytań jest drugie. Czyli jak sprawdzić czy spełniam ogólny wymóg "umiejętność logicznego myślenia".

 

Pozdrawiam Serdecznie
komentarz 10 stycznia 2021 przez timturner Nowicjusz (100 p.)

Umiejętności logicznego myślenia da się rozwinąć rozwiązując zadania logiczne. Dobrym przykładem takich zadań może być matryca Ravena, znana bardziej jako test iq. Zachęcam do sprawdzenia testu inteligencji w podanym prze zemnie linku, ponieważ ma on tylko 20 pytań. Na stronie jest również opis działań, które mogą pomóc zwiększyć iloraz inteligencji.

komentarz 6 grudnia 2021 przez Midorigami Nowicjusz (100 p.)
skąd masz ten test ? bo on jest za łatwy, nie ma się nijak do tesu na np. stronie mensy, chyba z każdym pytaniem powinna poprzeczka iść w góre, ok wiem,że nie oznacza, że muszę być geniuszem, ale mimo wszystko myślę, że każdy jest wstanie tutaj otrzymąć więcejk jak 140

2 odpowiedzi

0 głosów
0 głosów
odpowiedź 7 stycznia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,110 p.)
1. Polega na  znajdywaniu jakiegoś rozwiązania w zależnie od problemu: np masz Logujących użytkowników i chcesz ich zapisać i podzielić i to jak ich podzielisz w czym zapiszesz czy np w bazie, po czym ich rozróżnisz zalezy od Ciebie i to wpływa na to jaka bedzie STRUKTURA implementacyjna programu.

2.Ogólnie weź jakiś problem np, jak wydać reszte najmniejszą liczbą pieniedzy mając do dyspozycji jakieś monety... tego się nie da sprawdzić "od tak" to po prostu się wyczuwa jak widzi się problem - im LEPSZE/ WIĘKSZE logiczne myślenie tym trudniejsze problemy rozwiążesz, druga sprawa tym więcej ROZWIĄZAŃ znajdziesz dla łatwiejszych problemów

Pytanie po co chcesz spełniać to logiczne myślenie? To się nabiera latami pracy - nie ma się tego od tak, jednym idzie to lepiej stąd mają ścisły umysł np. są dobrzy z matmy, czy obliczeń, a niektórzy niestety muszą włożyć w to dużo pracy.

Pracuj dużo z matematyką: w ciągu lat sam poznasz odpowiedź. Skoro pytasz to znaczy że tej logiki jakoś jeszcze nie masz wyuczonej lub tego nie czujesz.

Da się. Polecam książki - artykuły np oparte o matematyczne zagadnienia, algorytmy... rozwiązujące jakiś problem, zagwozdkę. Tutoriale o rozwiązywaniu  właśnie tego typu zagadnień : i analizę podejścia do tego, może właśnie szukania jakiś innych lepszych rozwiązań? Lub GORSZYCH  ( mam na myśli mniej efektywnych, wolniejszych -ale dających poprawne rozwiązanie )  problemu,  stworzonych przez Ciebie step by step.

Książki algorytmiczne są fajną sprawą,
komentarz 7 stycznia 2018 przez Werlock Użytkownik (580 p.)
Aż zainwestowałem 5 zł w jeden test analityczny na pitagoras.pl: http://pitagoras.pl/a20/test-analityczny.php

 

Zdobyłem 10/20 punktów, w skali:

- poniżej przeciętnej,

- przeciętna,

- dobra,

- bardzo dobra,

- znakomita,

- genialna.

 

Dostałem "dobra". Czy zatem Twoim zdaniem takie coś rzeczywiście pozwoli mi powiedzieć, że mam dobre umiejętności analityczne? Czy może to niszowy test, który niczego nie odzwierciedla?

Dodam tylko, że ten wynik był bez współczynnika szczęścia, który w tabeli wyników był uwzględniony. Tak się złożyło, że 10 strzelanych odpowiedzi nie trafiło.
komentarz 7 stycznia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,110 p.)
Nie ma rzetelnych testów moim zdaniem, sam fakt- tego że zapłaciłeś za  to 5 złoty- wskazuje że logicznego myślenia nie używasz :D. Logiczne myślenie to też głównie wyciąganie WNIOSKÓW i analiza - rzetelna analiza "czegoś" w tym wypadku powinieneś pomyśleć o analizie tego testu na jakiej podstawie jest wiarygodny, dlaczego zalezy Ci na tym żeby zapłacić- etc. :) sory
komentarz 7 stycznia 2018 przez Werlock Użytkownik (580 p.)
Skłoniło mnie to, że test współtworzył jakiś Dr z Wydziału Matematyki i Informatyki Politechniki Wrocławskiej, toteż uznałem, że to może być jakiś sensowniejszy test.

 

W innym wypadku nie wydałbym nawet złotówki.
komentarz 7 stycznia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,110 p.)
Powodzenia: z wiarą w to Co piszą na internecie " od tak". druga sprawa Dr. WMII... hmm, doktorem może być większość po studiach, bycie doktorem nieczynni z nikogo specjalisty  :) szczególnie od takiej " ulotnej rzeczy" specem, może być faktycznie od tego co robi- ale własnie tu Ci brakuje logicznego myślenia- dlaczego ktoś taki miałby być specem od logicznego myślenia? Bo matematyk? No ... to czemu filozofowie są najlepszymi logikami? :D
komentarz 8 stycznia 2018 przez Werlock Użytkownik (580 p.)
Nie musi być najwybitniejszym specem. Skoro jest dr. matematyki to niewątpliwie musi coś o analitycznym myśleniu wiedzieć. Jeśli chodzi o samą treść testu - tego typu zadania są chyba w każdym teście badającym IQ numeryczne, a ono jest powiązane z analitycznym myśleniem. Zakładam więc, że w jakimś stopniu sprawdza tę rzeczoną umiejętność.

 

No i w końcu - nie wspominałem o tym, ale jest w tej decyzji trochę determinacji. Jako kilkunastoletnia osoba, która poświęca czas na naukę C++, cyklicznie zastanawiam się czy to ma sens. Te wątpliwości właśnie dotyczą tego czy mam wystarczające umiejętności analitycznego rozumowania. Nie chce, chyba nikomu,  się uczyć czegoś z czym nie wiąże przyszłej pracy, a ta wspomnianego myślenia wymaga.

 

Have a nice day, sir!
komentarz 8 stycznia 2018 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

bycie doktorem nieczynni z nikogo specjalisty

Chyba nie byłeś na studiach doktoranckich i nie broniłeś żadnej tezy. To twierdzenie jest z zasady fałszywe. Studia doktoranckie są właśnie do specjalizacji i czynią bardzo dobrych specjalistów w setkach dziedzin. Inaczej nie miałyby takiej renomy i każdy pierwszy lepszy Zenek ze wsi mógłby być doktorem. 

No ... to czemu filozofowie są najlepszymi logikami? :D

Jakie masz kryterium "najlepszości"? Kiedyś filozofia to była nauka ogólna więc mówiąc o kimś, że był filozofem, jest tak ogólne jak powiedzenie dziś o studencie że zajmuje się przyswajaniem wiedzy. Ten sam poziom ogólności. Część filozofów była wyspecjalizowana w biologi (o ile można w tamtych czasach mówić o specjalizacji w tymże kierunku), inni w problemach sensu życia, inni byli konstruktorami a jeszcze inni matematykami. Po prostu kochali wiedzę i dyskusję. 

Dziś jednak działy jak logika, logika rozmyta itp. to jednak działy matematyki, a nie filozofii. Logiką rządzą konkretne zasady i wszystkie doświadczenia w tym kierunku są powtarzalne. 

 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 6,940 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2017 w C i C++ przez anntru Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 528 wizyt
pytanie zadane 19 lutego 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 221 wizyt
pytanie zadane 16 listopada 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez mattzaq Nowicjusz (200 p.)

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,638 komentarzy

61,957 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...