• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przyznawanie punktów w forum pasja informatyki

Object Storage Arubacloud
+1 głos
472 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2018 w Sprawy forum przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)

Witam, mam bardzo krótką sprawę dotyczącą przyznawania punktów i tytułów na forum. Oczywiście nie chce prosić o zmianę niczego, tylko zwrócić na to uwagę. Mam ponad 6000 uzbieranych punktów, i nie będę oszukiwał, są one z zadawania pytań ;). Ogólnie pomogłem tylko tylko kilku osobom mega początkującym w bardzo banalnych kwestiach. Na chwilę obcą zadałem 112 pytań... Ponieważ za nie się też dostaje punkty to są one w moim przypadku nie miarodajne :/. Chodzi o to że często ciężko mi będzie zadawać "banalne" (oczywiście nie dla zadającego) pytania mając 10 tys punktów i tytuł pasjonat (bo już mam dość sporo a szybko się nie uczę). Jakoś wtedy się dziwne czuje indecision. Co wy o tym sądzicie? Takie pytanie zadane z czystej ciekawości i poznania waszej opinii. Pozdrawiam serdecznie

5 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 5 stycznia 2018 przez gromula Stary wyjadacz (10,070 p.)
Myślę, że zadawanie pytań nie powinno być punktowane. Co innego jeśli jest to np: jakiś tutorial, bądź code review.  Np: ostatnio często wyprzedzają się osoby w tworzeniu życzeń świątecznych, noworocznych - plusów można nałapać co nie miara (o ile się nie mylę offtop nie jest wyłączony z punktowania)
Niemniej jednak, to już jest ciężkie do zmiany zmieniając base przyznawania punktów - trzeba było by się zastanowić co z obecnymi punktami.
Według mnie to sprawa do przemyślenia i przetestowania na odpowiedniej liczbie użytkowników co zapewne też nie jest łatwe. Fajnie było by też otrzymywać ogrom statystyk, średnia ilość odpowiedzi do wątków na podstawie tego można już jakieś zmiany planować. Tylko pytanie kto to zrobi :)
3
komentarz 5 stycznia 2018 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
No prześciganie w życzeniach też zwróciło moją uwagę
komentarz 5 stycznia 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Który drań ostatnio dodał życzenia? Moim zdaniem należy wyzerować mu licznik.
1
komentarz 5 stycznia 2018 przez gromula Stary wyjadacz (10,070 p.)
Wyczuwam drwinę :) Ale rozumiem, można to dwojako przyjąć. Według mnie po prostu offtop powinien być poza punktacją. Równocześnie takie tematy to offtop, więc z góry nie przypisywało by się za tego typu tematy punktów.
 

Patrzę na to forum trochę przez pryzmat stack overflow, ale czytając intencję w/w i n/w komentarzy, myślę że to dwie zupełnie inne idee.
2
komentarz 5 stycznia 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Według mnie po prostu offtop powinien być poza punktacją.

Po pierwsze drogi przedmówco zdaje mi się, że nie rozumiesz, iż punkty nie świadczą o poziomie wiedzy, ani nie uprawniają do dodatkowych luksusów. Stąd też moja drwina. 

Dla mnie równie dobrze forum może przyznawać dwa razy więcej punktów za tematykę frontend. laughbez sensu i co? I zupełnie nic. Nic się nie zmieni. 

Osobiście staram się pomagać, ale poza tym mam listę osób na forum, które oznaczyłem magiczną gwiazdką. Po prostu uważam że warto czytać ich wypowiedzi. 

komentarz 5 stycznia 2018 przez gromula Stary wyjadacz (10,070 p.)
Drogi przedmówco, rozumiem.
+4 głosów
odpowiedź 5 stycznia 2018 przez chucksqll Stary wyjadacz (12,930 p.)
Według mnie, źle podchodzisz do tematu, punkty nie są miarą Twojej wiedzy, a zaangażowania w życie forum. Ponadto mówiąc, że masz zadanych 112 pytań, świadczy to jedynie o tym, że jesteś dociekliwy i dążysz do celu. Z drugiej strony jak ktoś będzie tylko odpowiadał na pytania dla punktów, ponieważ taką ma wiedzę i chce się nią wywyższać nad innymi użytkownikami, również będzie mijać się z celem. Podsumowując ilość punktów powinna być uzależniona od pracy włożonej w budowanie forum, poprzez różne rzeczy, od zadawania pytań, po odpowiadanie na nie, aby funkcjonowało to najlepiej moim zdaniem.
+2 głosów
odpowiedź 5 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Przede wszystkim warto zaznaczyć: te punkty nie powinny być przez nikogo traktowane jako wyznacznik wiedzy, umiejętności itd. Nie powinny być tak traktowane nigdy, nawet gdyby nie wiadomo jak bardzo dobrze by to było napisane i przemyślane. To tylko punkty, cyferki na profilu, więc czucie się dziwnie przez to nie ma sensu.

Zmiana zasad punktowania moim zdaniem w pewnych miejscach powinna nastąpić. Dla przykładu za oddawanie głosu w dół osobie która oddaje mogłyby być zabierane jakieś punkty (zniechęciło by to część ludzi do dawania sobie minusów od tak). Sugestia @gromula też ma sens - zadanie zwykłego pytania mogłoby nie być punktowane (tyle że my formalnie nie rozróżniamy pytania a innego tematu, poradnika itp., można to ewentualnie uzależnić od kategorii). Mogłyby być jakieś dodatkowe punkty np. za pomoc przy kodzie forum, zgłoszenie błędu czy czegoś - to byłoby takie motywujące.

Z tym że wykonanie tego może być ciężkie w obecnym kodzie. A jak nawet byłoby wykonalne to nie wiem czy znajdą się na to chętne osoby, bo praca w kodzie Q2A przyjemna nie jest, a ja sam też wszystkiego nie zrobię. Jakieś pomyły na to można więc znaleźć, ale i tak głównie radzę pamiętać, że punkty to tylko punkty, bardziej zabawa, dodatek, a nie coś ważnego i wiążącego.
1
komentarz 5 stycznia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Dla przykładu za oddawanie głosu w dół osobie która oddaje mogłyby być zabierane jakieś punkty

Nie rozumiem tego zabierania punktów za oddawanie głosu w dół, bo każdy ma chyba wolność wypowiedzi i ma prawo wyrazić czy coś mu się podoba czy nie ;) Prędzej bym zrozumiał w ogóle usunięcie możliwości oddawania głosów w dół. Niby to samo, ale jednak nie :P A co jak ktoś napisał jakąś bzdurną odpowiedź albo nie na temat? ;)

1
komentarz 5 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nic, po prostu użytkownik głosujący w dół by lekko ucierpiał i stracił ileś tam punktów :P A zaraz potem napisał gdzieś odpowiedź i te punkty z nawiązką zapewne odrobił. Usunięcie głosowania w dół też już się pojawiało. Jak i pojawiał się np. powód do głosu w dół. To wszystko luźne propozycje bez żadnych głębszych przemyśleń i dyskusji, gdyby coś faktycznie miało być robione to na pewno będzie dalej konsultowane.
1
komentarz 5 stycznia 2018 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
Podawanie powodów głosu w dół bardzo by było przydatne ,sam kiedyś chciałem to zaproponować (wtedy np nie będzie sytuacji że ktoś się mści bo jemu dali głos w dół i on daje wszystkim w około)
komentarz 5 stycznia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Trochę nie rozumiem tego nadal, ale spoko :) Ktoś ma wolność wyboru i czegoś nie lubi albo mu się nie podoba i ma prawo coś nie polubić, tak samo jak ktoś inny ma prawo polubić, a inni nazywają to hejtem. Nie to żebym ci coś wmawiał, ani też nie mówię, że Ty tak uważasz, ale tak to wszędzie ostatnio wygląda i to chyba o to chodzi z tym odjęciem punktów. Bo na YT też problemy, bo pod kogoś filmem dużo łapek w dół. Każdy już tylko widzi świat w liczbach. Dla mnie hejt to wyzywanie kogoś.

A zaraz potem napisał gdzieś odpowiedź i te punkty z nawiązką zapewne odrobił.

Za dużo zachodu i trochę bez sensu ;)

Podawanie powodów głosu w dół

To może też wprowadźmy podawanie powodów głosu w górę ;)

wtedy np nie będzie sytuacji że ktoś się mści bo jemu dali głos w dół i on daje wszystkim w około

No coś w tym jest, ale...

komentarz 5 stycznia 2018 przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
Ale głosy w górę raczej nikomu nie szkodzą a w dół to co innego...
komentarz 5 stycznia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Ale głosy w górę raczej nikomu nie szkodzą a w dół to co innego...

I o tym właśnie mówię... Czas żeby nie szkodziły, i żebyśmy przestali widzieć świat tylko w liczbach i bić się ile film ma łapek w dół czy w górę :P Ja nawet nie pamiętam ile mam subskrypcji na kanale na YT i mało mnie to obchodzi. I tak samo czy pod filmem mam 100 łapek w dół czy zero :D

komentarz 5 stycznia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

@Jakub 0 to wydaje mi się najrozsądniejsza opcja. Za wyłączeniem głosowania w dół osobiście bym nie był, uniemożliwi to spychanie na dół złych wypowiedzi - będzie trzeba tylko wybijać lepsze głosami w górę. A jak ktoś się mści i daje wszystkim wokół to akurat widać, takie osoby po prostu wyłapujemy, banujemy/upominamy i kasujemy takie głosy.

@jpacanowski ale nikt nie zabiera wolności, bez problemu można byłoby oddać głos w dół, albo napisać komentarz z informacją że nie podoba Ci się to i to. Tyle że głos przynosiłby małą stratę w punktach, która przy normalnym użytkowaniu forum byłaby zapewne niezauważalna.

Za dużo zachodu i trochę bez sensu ;)

Ale co? Jak mówiłem zakładam że głosy w dół oddają osoby, które aktywnie udzielają się na forum. A więc załóżmy, że np. ktoś odda głos w dół na błędną odpowiedź, a zaraz sam napisze poprawną. A więc coś straciłby za oddanie głosu, ale od razu by sobie to "odbił" odpowiedzią.

To może też wprowadźmy podawanie powodów głosu w górę ;)

Nie wiem czy jest sens, głównym problemem są głosy w dół i dawanie ich bez powodu, w zemście konkretnej osobie czy chcąc wybić swoją odpowiedź.

Jak mówiłem to tylko luźne pomysły, nic konkretnego na razie nie ma.

+1 głos
odpowiedź 5 stycznia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Ja np. nie rozumiem czemu są przyznawane punkty za zadawanie pytań. Zmieniłbym to. Punkty według mnie powinny być przyznawane tylko za pomoc i odpowiedzi. Rozwiązałoby to też sprawę czepiania się, że ktoś nabija sobie punkty za tworzenie nowych wątków, bo nie raz się z tym spotkałem. I można byłoby też dodać coś w stylu custom post types z newsami czy tutkami. A za tutki mogłyby być np. punkty.
0 głosów
odpowiedź 5 stycznia 2018 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Jak wytłumaczyli przedmówcy, punkty są jedynie wyznacznikiem aktywności na forum. Nie są zaś wyznacznikiem posiadanej wiedzy ani obycia w tematach programistycznych. Wynika więc z tego, że jedyną rzeczą, jaką możesz się wstydzić przy zadawaniu pytań, jest łamanie regulaminu, gdyż przy takiej ilości punktów ludzie mogą wnioskować, że powinieneś znać zasady tutaj panujące.

A czy należałoby zmienić zasady punktowania? Moim zdaniem nie. Kierując się powyższym stwierdzeniem nie ma sensu zmieniać czegokolwiek.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 217 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2017 w Sprawy forum przez Luryxyt Użytkownik (870 p.)
+6 głosów
2 odpowiedzi 405 wizyt
pytanie zadane 22 października 2016 w Sprawy forum przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
+3 głosów
2 odpowiedzi 681 wizyt

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,452 komentarzy

61,920 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...