• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

C# - Czy warto zainteresować się UWP przy tworzeniu nowych projektów okienkowych? [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
791 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2018 w C# przez Serasm Nowicjusz (130 p.)
Witam.

Stoję przed trudnym pytaniem którą z technologii wykorzystać: WPF czy UWP?

Projekt którym się zajmuję nie będzie wydawany w Windows Store. Możliwe że będzie używany na tabletach choć głównie pisany jest z myślą o desktopach. Trafi prawdopodobnie tylko na Win 10.

Tak jak czytałem tematy z różnych forów sprzed roku, posty pojawiły się w grudniu 2016, wiele osób polecało właśnie WPF ponieważ UWP raczkował ale i tak warto się nim zainteresować. Jako że jest już 2018 chyba można poważnie rozważać UWP.

Teraz stoję przed wyborem technologii, cały projekt jest nowy i będzie pisany od początku. Ja nie korzystałem z WPF czy też UWP, projektowałem i wdrażałem layout w AXML gdy korzystałem z Xamarina. Ogólnie będę pobierał dane z bazy oracle, więc fajnie byłoby mieć wsparcie ale napisanie webservice nie jest problemem.

Doradźcie mi coś, nie wiem którą technologie wybrać. Na którą z tych technologii byście postawili?

PS. Wiem że istnieje WinForms i świetnie nadaje się do małych projektów, jednak chcę spróbować innej technologii. Z WinForms już nie raz korzystałem więc wiem co i jak.
Możliwe odpowiedzi:
WPF (8 głosów, 89%)
UWP (1 głos, 11%)

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 17 marca 2018 przez kiczmaker Nowicjusz (140 p.)
Zdecydowanie polecam UWP. Ta technologia zapewnia działanie aplikacji na wszystkich platformach z Windows 10 (Desktop, Mobile, XBox, Holo Lens, Hub) przez co zyskujesz nowe rynki. Jest też mocno wspierana przez wiele bibliotek w formie NuGet, które łatwo dołączysz do swojego projektu.
Po początkowych problemach z UWP obecnie platforma działa dość stabilnie (choć w rzadkich przypadkach zdarzają się problemy). Jednak pomimo tego polecam właśnie to rozwiązanie.
komentarz 20 lutego 2019 przez multim Obywatel (1,830 p.)
UWP nie jest zgodne nawet pomiędzy poszczególnymi wersjami Windows 10, a co dopiero pomiędzy różnymi platformami.

Niektóre podstawowe kontrolki i właściwości, które już dawno były dostępne w WPF zostały dodane w najnowszych wersjach UWP, która jest kompatybilna z może połową (niedokładny szacunek) urzadzeń pracujących na Windows 10. A nie każdy korzysta w ogóle z tego systemu.
0 głosów
odpowiedź 20 lutego 2019 przez multim Obywatel (1,830 p.)
Jeżeli chcesz robić projekty dla własnego rozwoju to bierz UWP, w innych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie WPF.

UWP posiada domyślnie wsparcie jedynie dla SQLite i MS SQL Server. Tak jak już napisałem w komentarzu jest to technologia cutting edge. I o ile w nowszych wersjach pisze się naprawdę przyjemnie, to duża część urządzeń nie będzie obsługiwała większości ułatwień dla deweloperów i tym samym nie będzie się wyświetlać poprawnie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 175 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2021 w C# przez KonDZIKs Bywalec (2,770 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 470 wizyt
pytanie zadane 23 października 2017 w C# przez niezalogowany
0 głosów
0 odpowiedzi 153 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2020 w C# przez Johny Dyzma Tea Początkujący (280 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...