• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

C# - Czy warto zainteresować się UWP przy tworzeniu nowych projektów okienkowych? [ankieta]

+1 głos
348 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2018 w C# i .NET przez Serasm Nowicjusz (130 p.)
Witam.

Stoję przed trudnym pytaniem którą z technologii wykorzystać: WPF czy UWP?

Projekt którym się zajmuję nie będzie wydawany w Windows Store. Możliwe że będzie używany na tabletach choć głównie pisany jest z myślą o desktopach. Trafi prawdopodobnie tylko na Win 10.

Tak jak czytałem tematy z różnych forów sprzed roku, posty pojawiły się w grudniu 2016, wiele osób polecało właśnie WPF ponieważ UWP raczkował ale i tak warto się nim zainteresować. Jako że jest już 2018 chyba można poważnie rozważać UWP.

Teraz stoję przed wyborem technologii, cały projekt jest nowy i będzie pisany od początku. Ja nie korzystałem z WPF czy też UWP, projektowałem i wdrażałem layout w AXML gdy korzystałem z Xamarina. Ogólnie będę pobierał dane z bazy oracle, więc fajnie byłoby mieć wsparcie ale napisanie webservice nie jest problemem.

Doradźcie mi coś, nie wiem którą technologie wybrać. Na którą z tych technologii byście postawili?

PS. Wiem że istnieje WinForms i świetnie nadaje się do małych projektów, jednak chcę spróbować innej technologii. Z WinForms już nie raz korzystałem więc wiem co i jak.
Możliwe odpowiedzi:
WPF (8 głosów, 89%)
UWP (1 głos, 11%)

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 17 marca 2018 przez kiczmaker Nowicjusz (140 p.)
Zdecydowanie polecam UWP. Ta technologia zapewnia działanie aplikacji na wszystkich platformach z Windows 10 (Desktop, Mobile, XBox, Holo Lens, Hub) przez co zyskujesz nowe rynki. Jest też mocno wspierana przez wiele bibliotek w formie NuGet, które łatwo dołączysz do swojego projektu.
Po początkowych problemach z UWP obecnie platforma działa dość stabilnie (choć w rzadkich przypadkach zdarzają się problemy). Jednak pomimo tego polecam właśnie to rozwiązanie.
komentarz 20 lutego przez multim Obywatel (1,510 p.)
UWP nie jest zgodne nawet pomiędzy poszczególnymi wersjami Windows 10, a co dopiero pomiędzy różnymi platformami.

Niektóre podstawowe kontrolki i właściwości, które już dawno były dostępne w WPF zostały dodane w najnowszych wersjach UWP, która jest kompatybilna z może połową (niedokładny szacunek) urzadzeń pracujących na Windows 10. A nie każdy korzysta w ogóle z tego systemu.
0 głosów
odpowiedź 20 lutego przez multim Obywatel (1,510 p.)
Jeżeli chcesz robić projekty dla własnego rozwoju to bierz UWP, w innych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie WPF.

UWP posiada domyślnie wsparcie jedynie dla SQLite i MS SQL Server. Tak jak już napisałem w komentarzu jest to technologia cutting edge. I o ile w nowszych wersjach pisze się naprawdę przyjemnie, to duża część urządzeń nie będzie obsługiwała większości ułatwień dla deweloperów i tym samym nie będzie się wyświetlać poprawnie.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 226 wizyt
pytanie zadane 23 października 2017 w C# i .NET przez JuniorDevAspirant Obywatel (1,920 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 23 wizyt
pytanie zadane 18 lutego w C# i .NET przez multim Obywatel (1,510 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 45 wizyt
Porady nie od parady
Zadając pytanie postaraj się o poprawną pisownię i czytelne formatowanie tekstu.Kompozycja

64,241 zapytań

110,633 odpowiedzi

231,934 komentarzy

46,992 pasjonatów

Przeglądających: 137
Pasjonatów: 2 Gości: 135

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...