• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dalsza nauka c++

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
387 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2017 w C i C++ przez interderabilja Początkujący (320 p.)

Kończę aktualnie przerabianie książki "Język C++ Szkoła Programowania" i zastanawiam się w jaki sposób kontynuować naukę C++.

W zasadzie widzę dwie możliwości, choć nie wiem którą powinienem wybrać - nauka bibliotek standardowych lub opanowanie jakiejś biblioteki graficznej (tutaj myślałem o Qt lub OpenGL ale nie mogę się zdecydować). Co bardziej przyda mi się w przyszłości, jeśli zostałbym programistą? Czy na tym etapie jest jeszcze sens kupować książki, czy lepiej uczyć się z internetu?

Dodam, że pisząc biblioteki graficzne mam na myśli raczej takie do tworzenia programów okienkowych (nie wiem czy poprawnie używam tego terminu), a nie gier czy grafiki 3D.

Jeszcze pytanko odnośnie Qt - czy w wersji darmowej pozwala na tworzenie aplikacji na androida?

komentarz 29 grudnia 2017 przez k3ybo4rd Obywatel (1,180 p.)
Dobre pytanie milordzie zadałeś, ja jednak nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć, ale jestem ciekaw tego tematu co odpowiedzą Tobie...

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 29 grudnia 2017 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
wybrane 30 grudnia 2017 przez interderabilja
 
Najlepsza

nauka bibliotek standardowych lub opanowanie jakiejś biblioteki graficznej...

Biblioteki standardowej nie ma sensu się "uczyć" - będziesz mimowolnie ją poznawał wraz z doświadczeniem. 

...(tutaj myślałem o Qt lub OpenGL ale nie mogę się zdecydować)

Dodam, że pisząc biblioteki graficzne mam na myśli raczej takie do tworzenia programów okienkowych, a nie gier czy grafiki 3D.

Skoro nie masz zamiaru pisać gier i programować grafiki, to wybór jest dość oczywisty - Qt. Druga sprawa, ze wybór między OpenGL i Qt jest troche bez sensu. OpenGL to interfejs graficzny udostępniany przez sterownik karty graf i służy generalnie rzecz biorąc do stosunkowo niskopoziomowej komunikacji z kartą. Qt to wysokopoziomowy framework do... wszystkiego. Między innymi umożliwia generowanie grafiki z wykorzystaniem OpenGL. Zmierzam do tego, że Qt i OpenGL mieszkają sobie w dwóch różnych uniwersach i nie ma sensu między nimi wybierać. 

Anyway - skoro nie zamierzasz programować grafiki, to OpenGL ci się zwyczajnie nie przyda.

+2 głosów
odpowiedź 29 grudnia 2017 przez the_danger Gaduła (4,800 p.)
Jeśli chcesz rozwijać skilla w C++ie to warto zapoznać się z możliwościami biblioteki standardowej:

http://en.cppreference.com/w/

Nawet nie chodzi o to, żebyś przestudiował cała tą stronę, tylko ją przejrzeć i korzystać w niej w razie kłopotów z std

Warto też poznać bibliotekę Boost, która bardzo rozszerza możliwości C++a: http://www.boost.org

Myślę, że nauka Qt będzie dobrym pomysłem (ewentualnie OpenGL lub innej biblioteki graficznej jeśli bardziej interesują Cię gry)

Inne źródła z których warto korzystać:

https://github.com/isocpp/CppCoreGuidelines

https://isocpp.org

http://eel.is/c++draft/
komentarz 2 stycznia 2018 przez gielo Użytkownik (720 p.)

Ja także polecam QT. Co do książek, to nie wiem, czy jest jakiś większy sens z nich korzystać. Moim zdaniem lepsze są kursy video z youtube + manual Qt + pisanie własnej aplikacji. Znajdź sobie jakiś projekt i zacznij go najzwyczajniej realizować. Zobaczysz jak wiele będziesz w stanie się dzięki temu nauczyć.

Co do androida to chyba da się programować i na darmowej wersji, jednak trzeba doinstalować dodatkowe biblioteki do Qt. Mówię chyba, bo nigdy na androida nie napisałem, żadnej apki. Doinstalowałem jedynie stosowne biblioteki i na tym się skończyło. Obecnie jednak mogę wybrać projekt, na desktop lub na  androida, więc wnioskuje, że się da :]

Co do Qt, to można i w nim programować dla OpenGL. Jeśli chodzi o sama grafikę, to pewnie wcześniej czy później zajdzie potrzeba jej wykorzystania w twojej aplikacji. Prędzej jednak będzie to jednak grafika 2D jak np, z klasy QPainter niż 3D. Jeżeli temat ciebie interesuje to do QT można podpiąć i SFMLa jeśli zadzie taka potrzeba.

Kilka faktów, które mogą cię przekonać, aby nauczyć się Qt

  • Jest wysokopoziomowy i sprawia, że pisanie aplikacji jest równie szybkie i przyjemne co w np C#, czy Javie
  • Posiada komplet bibliotek, aby móc napisać każdą aplikację, czy to z wykorzystaniem grafiki 3D, sieci internetowej, video, baz danych itp.
  • Pozwala na programowanie nie tylko okienkowe ale także i konsolowe ale z wykorzystaniem biblioteki Qt lub tylko biblioteki standardowej C++.
  • Posiada graficzny kreator kontrolek (widgetów)
  • Pozwala na proste i szybkie tworzenie własnych widgetów.
  • Posiada wbudowany debbuger
  • ...

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 126 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 114 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2023 w Offtop przez olekjs Gaduła (4,540 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 308 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...